Dětský pokoj

24. července 2019 14:00

Tereza Javorová

Necháváte děti doma samotné? 5 tipů, jak se na to připravit

Zabavit děti o prázdninách může být oříšek. Babičky jsou v pohotovosti, letní tábor je zaplacený, vy máte naplánovanou dovolenou. I přesto možná přijdou dny, kdy děti budete muset nechat doma samotné. Jak se na to připravit, ať jste v klidu vy i dítě?

Nechat děti doma o samotě může být stres jak pro vás, tak pro ně. Aniž bychom vás chtěli strašit, doporučujeme si pročíst tato doporučení od Policie České republiky. Spoustě rizik a situací můžete předejít!

Jak se na dny, které děti stráví doma o samotě připravit?

Odstraňte rizika

Pro děti je domov jedno velké hřiště, zvlášť když na něm nemají rozhodčího vpodobě přísného rodiče. Rády tak prošmejdí šuplíky, kam mají jindy zakázáno chodit, vyzkouší si vaše oblečení ze skříně nebo použijí tátovu vodu po holení. Tím se neznepokojujte a ani se za to na děti nezlobte. Zkuste ale eliminovat možnosti, jak by si děti mohly ublížit. Vypojte ze zásuvky spotřebiče, schovejte ostré nože a nářadí.

Připravte jim jídlo dopředu

Je skvělé, když se děti brzy naučí připravovat jednoduchá jídla. Abyste však vpráci nemuseli trhnout hrůzou, vjakém stavu najdete kuchyň či zda před domem nebudou stát hasiči, dětem raději připravte jídlo dopředu. Ohřát si ho mohou vmikrovlnce, ti starší by to mohli zvládnout i na pánvi či vtroubě. Poté jim raději zavolejte a ujistěte se, že sporák vypnuli.

Dejte jim úkol

Mají prázdniny a žádné povinnosti. Bylo by kruté jim najednou udělat seznam věcí, co mají splnit doma, přece jen si po školní docházce zaslouží čas na hru a odpočinek. Umýt nádobí, pověsit prádlo či jít sodpadky by ale zvládnout mohly. Děti tak rychle nezvlčí a vám pomohou schodem domácnosti.

Průběžně jim volejte

Nejde jen o to zkontrolovat, zda váš domov nehoří vplamenech. I děti potřebují vědět, že se někdo o ně na dálku stará a že vám mohou kdykoliv zavolat, pokud by se něco přihodilo.

Poproste sousedku

Důvěřuj, ale prověřuj. Poproste sousedku, aby ve dny, kdy budete vpráci a děti zůstanou doma o samotě, kvám jednou denně zašla a zkontrolovala, zda je všechno vpořádku. I děti mohou vědět, že pomoc mají případně přes chodbu.


Přečtěte si také