Jak zabavit dítě? Zkuste těchto 11 ekologických hraček a her, které si užijí i rodiče

S dítětem přichází mnoho odpadu. Cože? Správně, to je omyl. S dítětem přijde mnoho odpadu, pokud tomuto tvrzení uvěříte. Ekologické alternativy najdete nejen v oblasti přebalování a hygieny, ale i hraček. Umíte své dítě (za)bavit bez výčitek?

Lesy a oceány – plíce planety. A planeta Země coby jediný domov v širé galaxii, o kterém víme. Je jasné, proč je třeba přírodu chránit. To ale neznamená, že v ní musíme chodit po špičkách. Naopak – otevírá se nám mimo jiné i jako zábavní park!

Příroda

Vezměte děti do lesa a hledejte – smrky, šišky, lišejníky, broučky. A pro ty pak vybudujte příbytek z větviček a kamínků. V městských parcích to zase svádí k otestování všeho, co jezdí na kolečkách. I vlastní nohy ale přinesou mnoho zábavy. Zejména když musí kmitat, aby dohonily maminku.

Pro zpestření s sebou můžete vzít křídy. Ideálně ty půjčené od kamarádky nebo pořízené z druhé ruky. Na skákání panáka a malování na asfalt je nálada vždycky.

Hračky nehračky

Věděli jste, že lahev neslouží jen pro naplnění tekutin? Ale i kamínků, fazolek nebo korálků. Takhle totiž slušně konkurují rumba koulím! Nakupilo se vám hodně korkových zátek od vína? Svůj vinný hřích nyní můžete odčinit tím, že je spolu s kbelíkem od jogurtu proměníte ve vkládačku pro vaše batole. Co bude vhazovat do vyříznutého otvoru ve víčku, je ve finále fuk – jemnou motoriku procvičí s knoflíky, kartami, mincemi nebo popcornovou kukuřicí. Zapínání knoflíků na vašem svetru zase utuží vzájemnou blízkost. A spoustu zábavy je i s prasklou tkaničkou! Oprašte stará cédéčka a ukažte svému batoleti, jak se provléká. Z megalomanského náhrdelníku bude jistě paf.

Dělání, dělání, všechny hračky zahání

Malé dítě chce dělat všechno, jen ne sedět v koutě daleko od maminky a tatínka. Bude vám strkat nos do vaření, zametání, věšení prádla a dalších domácích prací. Dejte mu malé prkénko, příborový nůž a doměkka uvařenou mrkev a pobídněte ho k nakrájení zeleniny. Vyzvěte ho, ať vám podává mokré prádlo nebo kolíčky. Nebo mu dejte malou konev a vyrazte kropit zahradu. Tolik radosti a zarputilosti ve tváři dítěte zanechá úsměv na líčku.

Tvoření

Většina malých dětí v sobě nosí velkého umělce. Děti milují kreativní činnosti, od kreslení a malování, po vystřihování, lepení a modelování. Všechny uvedené činnosti se neobejdou bez pořízení souvisejících propriet. I ty ale můžete sehnat od kamarádek nebo přes internet. Stejně ale většině z nás leží někde v krabicích ještě od základky. V ekologické domácnosti to samozřejmě nejvíce sluší dřevěným pastelkám v papírovém obalu a „nepapírům“, jako jsou ty s pokaženým tiskem (poptejte se v kopírovacích centrech), letáky s prázdnými stranami, rozřezané krabice nebo nevyužité volební lístky.

Dovádění

Jakmile se vaše dítě rozchodí, zažije(te) tolik legrace jako nikdy dřív. Honičky, hry na schovávanou, skákání, „cvičení“, tančení, zpívání za doprovodu zvuků a tleskání… v dětských očích se roztančí tisíce plamínků. I tady platí, že co je doma, to se počítá – podlézat můžete židle a stoly, přeskakovat polštářky a stoličky, honit plyšáka na provázku. A tak dále až tam, kam sahá vaše kreativita.

Muzicírování

Pokud něco pořídit, pak hudební nástroj. Jejich smysluplnost zdůvodňovat netřeba – dítě se naučí rytmus, ale i foukání (například do flétny nebo foukací harmoniky) nebo míření (na kladívka xylofonu). Jasně, že flétny by neexistovaly bez plastu (i když o tom lze polemizovat). Hudební nástroje však mají jednu náramnou vlastnost – přežijí celé generace.

Dřevěné hračky

Trend poslední doby, který se neblaze podepsal na jejich ceně. Většina dřevěných hraček ale vypadá nádherně a funguje dobře. Pokud si můžete vybrat, volte ty s certifikací FSC. Tyto hračky se pyšní dřevem z ekologicky obhospodařovaných lesů.

Hračky z přírodního kaučuku

Řadí se po bok dřevěných, tedy ekologických hraček. Jejich vůni a pružnou odezvu milují hlavně děti, kterým se prořezávají zuby. Kousání do kaučuku pomáhá ulevit od nepříjemného tlaku spojeného s růstem zubů.

Sekáčové úlovky

Věděli jste, že v řadě second handů najdete dětskou sekci s oblečením, kostýmy a také hračkami? Zaradují se hlavně ratolesti, co se rády tulí k plyšákům. Nebo rodiče, kteří milují přehrávat scénky s nejrůznějšími plyšovými zvířaty a dalšími tvory. Pročesejte i online bazary. Když děti odrostou, obvykle po nich zbyde hromada hraček, které doufají v další život.

Vyměňujte s kamarádkou

Ne děti (nebo jen někdy), ale hračky. Domluvte se, že si jednou za měsíc prohodíte pár hraček a vaše děťátko nepřestane zkoumat a hloubat.

Herničky a hřiště

Herničky jsou sdílné. Sdílí hračky i zkušenosti s působením v kolektivu. Vaše dítě se naučí komunikovat s vrstevníky při hrách i půjčování hraček. Ty, stejně jako houpačky nebo prolézačky na hřištích, ctí břemeno, které už naše příroda musí nést. Hračky v herničkách najdete vždy na jednom místě a poslouží celé řadě dětských rukou. Tím zanechávají takřka nulovou ekologickou stopu. A to se počítá.

Sdílejte článek

Přečtěte si také