reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Březen v zahradě: Načechrejte záhony, předpěstujte zeleninu a prořežte růže

Co dělat v březnu na zahradě
Autor: istock.com Co dělat v březnu na zahradě
Konečně přichází opravdové jaro. Pokud neleží na vaší zahradě metrová závěj, neležte ani vy a pusťte se do jarních prací. Co musíte v březnu stihnout?

reklama

Už to nebude taková symbolická zahradní prácička jako v únoru, kdy se zima přetahovala s prvními závany předjaří. V březnu sice můžete ještě lézt za ona pověstná kamna, ale dlouho se tam před povinnostmi neschováte. Pokud máte alespoň malou zahradu, jejímu volání neuniknete. Tohle byste měli v březnu stihnout…

Totální jarní úklid

Už jste možná něco málo stihli v únoru, ale březen si říká o radikální úklid zahrady po zimě. Budete hrabat, čistit, prostříhávat, trhat, prostě dělat vše, aby vaše zahrada zase vypadala k světu. Ze záhonů musíte vyhrabat staré listí, mech a suché větvičky. Snažte se, aby byly opravdu pěkné, budete to vizitka vaší zahrady. Pohled zvedněte i vzhůru, chopte se zahradnických nůžek nebo pilky a zahrajte si na kadeřníka. Stromy a keře zbavte všeho suchého, přerostlého a zmrzlého. Pokud se v létě chlubíte třeba skalkou, altánkem nebo jezírkem, nezapomeňte důkladně vyčistit i je.

Vezměte rukavice a zahradu pořádně ukliďte
Autor: istock.com Vezměte rukavice a zahradu pořádně ukliďte

Načechrejte záhonky

Pozornost věnujte záhonům. Dejme tomu, že jsou už vyčištěné a zbavené zimního marastu a dychtivě čekají, co s nimi provedete dál. Bude je potřeba prokypřit. Dobrá zpráva je, že nepůjde o nějaké divoké rytí, ale spíše o načechrání horní vrstvy hlíny. Jestli máte k dispozici kvalitní kompost, nebojte se ho při prokypřování trochu přidat. Také si všímejte plevele, který vesele roste i v zimě a zatněte mu tipec, dokud je ještě mladý a netvoří semena.

Zbavte záhony plevele
Autor: istock.com Zbavte záhony plevele

Dejte zahradě pít

Jestli si myslíte, že zalévání zahrady je letní záležitost, zklameme vás. Zahradu pořádně pokropte i teď, zvlášť když vody ze sněhu nezůstalo moc a déšť je v nedohlednu. Zima neznamená, že je i dost vláhy pod povrchem.

Nezapomínejte na zalévání
Autor: istock.com Nezapomínejte na zalévání

Sejte za okno i do hlíny

V březnu je čas na juniorskou generaci zeleniny i okrasných květin. Zeleninu jako rajčata, papriky nebo okurky vysejte do truhlíků za okny a nechte je vzejít. Přímo do záhonků venku vysejte různé druhy salátů, ředkviček, špenátu nebo také kedlubnu. V druhé polovině měsíce vysévejte jarní ředkev. Do hlíny můžete píchnout i křen a nasadit jarní česnek. V případě chladného počasí si pomůžeme bílou netkanou textilií.

Začněte předpěstovávat
Autor: istock.com Začněte předpěstovávat

Trochu drsné lásky růžím

Podívejte se na zoubek růžím. Jejich veličenstva hezky prospala zimu a je čas na pořádnou manikúru. Růže potřebují prostříhat a vytvarovat. Také zbavit zbytečných oddenků z loňska, aby vám pěkně kvetly. Pokud toužíte po nových růžích, právě v březnu vysazujte nové sazenice. Seříznuté keře a starší růže pohnojte. Stejně si počínejte s trvalkami a bylinkovým záhonem. I tam potřebují rostliny ostříhat suché zbytky i šlahouny a lehce pohnojit.

Věnujte pozornost růžím
Autor: istock.com Věnujte pozornost růžím

ku 

Článek je zařazen v: březen , zahradničení , pěstování , růže , plevel

reklama

Přečtěte si také