Březen v zahradě: Načechrejte záhony, předpěstujte zeleninu a prořežte růže

Konečně přichází opravdové jaro. Pokud neleží na vaší zahradě metrová závěj, neležte ani vy a pusťte se do jarních prací. Co musíte v březnu stihnout?

Už to nebude taková symbolická zahradní prácička jako v únoru, kdy se zima přetahovala s prvními závany předjaří. V březnu sice můžete ještě lézt za ona pověstná kamna, ale dlouho se tam před povinnostmi neschováte. Pokud máte alespoň malou zahradu, jejímu volání neuniknete. Tohle byste měli vbřeznu stihnout…

Totální jarní úklid

Už jste možná něco málo stihli v únoru, ale březen si říká o radikální úklid zahrady po zimě. Budete hrabat, čistit, prostříhávat, trhat, prostě dělat vše, aby vaše zahrada zase vypadala k světu. Ze záhonů musíte vyhrabat staré listí, mech a suché větvičky. Snažte se, aby byly opravdu pěkné, budete to vizitka vaší zahrady. Pohled zvedněte i vzhůru, chopte se zahradnických nůžek nebo pilky a zahrajte si na kadeřníka. Stromy a keře zbavte všeho suchého, přerostlého a zmrzlého. Pokud se v létě chlubíte třeba skalkou, altánkem nebo jezírkem, nezapomeňte důkladně vyčistit i je.

Načechrejte záhonky

Pozornost věnujte záhonům. Dejme tomu, že jsou už vyčištěné a zbavené zimního marastu a dychtivě čekají, co s nimi provedete dál. Bude je potřeba prokypřit. Dobrá zpráva je, že nepůjde o nějaké divoké rytí, ale spíše o načechrání horní vrstvy hlíny. Jestli máte k dispozici kvalitní kompost, nebojte se ho při prokypřování trochu přidat. Také si všímejte plevele, který vesele roste i v zimě a zatněte mu tipec, dokud je ještě mladý a netvoří semena.

Dejte zahradě pít

Jestli si myslíte, že zalévání zahrady je letní záležitost, zklameme vás. Zahradu pořádně pokropte i teď, zvlášť když vody ze sněhu nezůstalo moc a déšť je v nedohlednu. Zima neznamená, že je i dost vláhy pod povrchem.

Sejte za okno i do hlíny

V březnu je čas na juniorskou generaci zeleniny i okrasných květin. Zeleninu jako rajčata, papriky nebo okurky vysejte do truhlíků za okny a nechte je vzejít. Přímo do záhonků venku vysejte různé druhy salátů, ředkviček, špenátu nebo také kedlubnu. V druhé polovině měsíce vysévejte jarní ředkev. Do hlíny můžete píchnout i křen a nasadit jarní česnek. V případě chladného počasí si pomůžeme bílou netkanou textilií.

Trochu drsné lásky růžím

Podívejte se na zoubek růžím. Jejich veličenstva hezky prospala zimu a je čas na pořádnou manikúru. Růže potřebují prostříhat a vytvarovat. Také zbavit zbytečných oddenků z loňska, aby vám pěkně kvetly. Pokud toužíte po nových růžích, právě v březnu vysazujte nové sazenice. Seříznuté keře a starší růže pohnojte. Stejně si počínejte s trvalkami a bylinkovým záhonem. I tam potřebují rostliny ostříhat suché zbytky i šlahouny a lehce pohnojit.

ku

Sdílejte článek

Přečtěte si také