DIY hračky z odpadků, které vaše děti zabaví i vzdělají

Vyrobte s dětmi recyklované hračky, které vás nebudou stát ani korunu! Nebojte, nebudete se muset s dětmi přehrabovat v odpadkovém koši. Naučíme vás, jak přeměnit staré či nepotřebné věci na vyhození na hračky, které děti zabaví a ještě poučí o životním prostředí.

Po vánočním úklidu se vám doma možná hromadí věci, které jste vytřídili a brzy poputují do koše, pokud v něm už neskončily. Zadržte. Zpapírových krabic, do kterých byly zabalené vánoční dárky, z kelímků od jogurtu či z obyčejné ruličky od toaletního papíru můžete s dětmi vytvořit skvělé hračky. Nejenže své potomkypoučíte o šetrnosti k životnímu prostředí a naučíte je recyklovat, ale hračky budou o to cennější, protože se děti podílely na jejich výrobě.

Přinášíme vám 10 nápadů, jak vytvořit hračky z odpadového materiálu. Do kterého se pustíte jako prvního?

1. Tobogán z ruliček

Zabaví předškolní děti i batolata. Pro nejmenší obalte ruličky veselým balicím papírem, který zbyl z Vánoc, a přilepte je svisle v různých výškách ke zdi. Pod ně umístěte misky s kamínky, vlašskými ořechy, zkrátka s čímkoliv, co projde ruličkou. A pobavte se nad výrazy neskonalé fascinace v dětských kukadlech z toho, jak předmět na chvilku „zmizí“.

Starší děti nalákejte na tunely ze spojených ruliček. Připevněte je ke zdi cik cak odshora dolů a nechejte dětipozorovat upalující kuličku!

2. Domeček pro panenky/kuchyňka ze starých krabic

Poskládejte krabice vedle sebe tak, aby výškově odpovídaly uskupení skříní a spotřebičů v kuchyni. Krabice polepte zbytkovým balicím papírem z Vánoc, namalujte sporák, plotýnku, lednici i dřez. Doneste bezpečné kuchyňské náčiní a zahajte kulinářský kurz! Krabice různých velikostí se dají použít i na výrobu domečku pro panenky či garáže.

3. Obří kostky pro náruživé stavitele

V hlavní roli opět krabice a jejich tetrisový potenciál. Pokud vaše ratolest miluje kostky a neustále něco staví/přestavuje, z nadživotní velikosti bude jednoduše paf. A ten obří komín!

4. Bambulky ze zbytků příze

Tento podtitulek asi nepotřebuje další vysvětlivky. Ze zbytků příze lze jednoduše vyrobit roztomilé bambulky – návodů je na internetu celá řada. A co dál? Můžete na ně navázat provázek a lákat batolata, aby se podívala, co je na jeho konci za rohem. Nebo své malé dítko vyzvěte k prostrkování bambulek hrdlem lahve. Učí je to jemné motorice.

5. Kasička (na karty)

Ať už se ve vaší domácnosti kupí kyblíky od jogurtů (v období prvních příkrmů jich padne hodně, to ano) nebo papírové krabičky od kapesníků, další zábava pro nejmenší je nasnadě. Vyřízněte do kyblíku proužek a vyzvěte děcko, ať vhazuje karty. Bude jako v Jiříkově vidění, kam ty karty mizí!

Z kusů kartonu vystřihněte tvrdé žetony a do krabičky vyřízněte kratší proužek. Menší velikost žetonů ještě lépe učí jemné motorice. A naučit své dítě vhazovat „mince“ do „prasátka“ se v budoucnu jistě bude hodit.

6. Chrastítko zadarmo

Už od narození můžete trénovat dětský sluch nejrůznějšími zvuky. K tomu posílají výrobci hraček na trh všemožná chrastítka. Lišky podšité nedají dobrovolně z ruky peníze za předražená cingrlátka. Najdou v domácnosti malou krabičkua schovají do ní kuličku, ořech nebo fazole. Při zatřepání vydá krabička náramně poutavý a hlavně hlasitý zvuk. Tak to mají děti rády!

7. Opičí dráha

Velké krabice svádějí k neplechám. Kdo by nemiloval opičí dráhu na základce, že? Tak pojďme ji dopřát i našim dětem. Vyřízněte „útroby“ obřích krabic, aby zůstal pouze „rám“. Vyskládejte je do zástupu a připevněte je oboustrannou lepicí páskou k podlaze. Tři, dva, jedna… prolézačka frčí!

8. Autodráha pro malé motorist(k)y

Není nic jednoduššího, než vzít fixu a namalovat autodráhu na karton. Práce takřka nulová. Efekt? Nevyčíslitelný… jak napoví syn, o němž dlouhé minuty nebudete vědět.

9. Kouzla s kbelíky

Kbelíky od litrových jogurtů můžete využít i jinak než k vhazování karet. Dejte si se svým dítkem zápas v „košíkové“ - kdo se trefí do všech vyřazených kbelíků bambulkou, vyhrává. Nebo svou ratolest poškádlete kouzlem s obrácenými kbelíky a schovaným předmětem. Kbelíky „promíchejte“ jako kouzelník-profesionál a nechte své dítě hádat, pod jakým se nachází figurka.

10. Další DIY vykutálené hračky

Nestačily by nám všechny virtuální stránky světa, abychom vyjmenovalivšechny DIY hračky z odpadků. Pár se jich sem přece jen ještě vejde:

Z ruliček vyrobíte všemožné postavičky (poslouží jako trup), z kartonu a zrcadélek periskop. Z tvrdého papíru vystřihněte karty a namalujte zvířata. Ty poschovávejte po bytě a hledejte kočku nebo ropuchu. Ze zbytků izolačky vylepte na podlahu panáka a za kotníky natáhněte zbytkovou gumu. Vzpomínáte na tu euforii, když jste ji s kamarády přeskakovali?

Obarvené špejle zastoupí mikádo, ze zbytků látek porodíte maňáskové divadlo. A bublinková fólie?Jednodušší zábava snad neexistuje - praskání bublinek milují všichny děti.A pokud vaše ratolest nedá pokoj a bude vám cuchat nervy, vezměte si antistresovou bublinkovou fólii do rukou vy. Vážně funguje!


Přečtěte si také