Bydlení

8. června 2016 06:00

Markéta Zídková

Dřevostavba v Popovicích má promyšlený interiér

Tohle se nám líbí! Jednopodlažní dřevostavba u Popovic důsledně odděluje jednotlivé zóny, a tak má každý svůj klid.

Modernímu rodinnému domu v Lojovicích poblíž Velkých Popovic dali architekti z ateliéru Caraa.cz typický profil pro historickou venkovskou zástavbu. Na podélnou obytnou část navazují dva boční kvádry garáže a dílny s terasou a bazénem. Jednopodlažní nepodsklepená dřevostavba záměrně kombinuje dřevo se zděnou vstupní částí, což vytváří žádoucí kontrast.

Dům je pochopitelně rozdělený do zón podle účelu. Klidové části jsou vloženy do pravidelného rastru dřevěných vazníků navazujících na zděnou část. To vše spočívá na betonovém soklu. Autoři návrhu se tím chtěli přiblížit tradičním venkovským domům. Od těch se však liší otevřeným prostorem podkroví se záměrně otevřenými koncovými částmi. Uvnitř je dům zajímavý hlavním obytným prostorem otevřeným do krovu, což mu přidává pocitově na prostornosti. Kuchyň je součástí obytného prostoru, vestavěné police ji od něj oddělují jen opticky. Na důslednější rozdělení architekti mysleli tam, kde je ho skutečně třeba. Dětské pokoje s vlastní koupelnou jsou umístěné v jižní části domu, ložnice rodičů s koupelnou v té protilehlé.

Dům je jedním z projektů přihlášených v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu (ČCA), jejíž první ročník letos vyhlásila Česká komora architektů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také