Bydlení

22. června 2021 14:20

Simona Sedláčková

Folklor nepatří jen na chalupu. Lidové prvky zažívají návrat a sluší jim to i v moderním interiéru

V posledních letech zažívá návrat nejen poctivá ruční práce, ale také tradice jako taková v podobě folklorních prvků a motivů. Díky nim můžete vnést do svých domovů nádech lidové kultury v podobě ručně malovaného nábytku nebo originálních bytových či módních doplňků.

Solitér s folklorním motivem nemusí dělat parádu jen na chalupě. Naopak, výrazný kousek dokáže oživit moderní interiéry, ve kterých na sebe ještě více upozorní. Pokud si nevyberete z pestrobarevných česko-slovenských motivů, vězte, že malebností vynikají i lidové prvky pocházející třeba z alpských regionů nebo Skandinávie. A právě ty skandinávské umí vkusně propojit vřelost tradice s jednoduchostí scandi stylu.

V rodinném uměleckém studiu TalkFolk v slovenském Senci věří, že tradiční řemesla se mají stát zdrojem moderních nápadů a řešení. Na jejich ručně malovaném nábytku a doplňcích se odrážejí autentické motivy konkrétních krajů a vesniček a vyrábějí také na zakázku.

Zákazníci si oblíbili jejich malované truhly, které se hodí jako svatební dar, i menší truhličky, zrcadla nebo ramínka.

Podobně se tématu folkloru věnuje také Vlasta Gabrielová, kterou na Fleru najdete pod značkou vlastagabi. Vlasta je fanynkou renovace nábytku, ať už se jedná o staré židle nebo úplně nové kousky z masivu. Jejich příběh dotváří tradičním zdobením a pečlivou ruční prací.

Pokud zrovna nesháníte nový nábytek, ale folklor ve vás budí touhu po venkovském klidu, Fler doporučuje zajít do lesa na jahody s plecháčkem od Nikol z Moravy. Její ručně malované smaltované hrnky dokážou zákazníky dojmout krásou tradice i pobavit vtipnými texty, které na plecháčky píše. Na míru sobě nebo jako dárek si můžete nechat vyrobit plecháček se jménem nebo vlastním krátkým textem.

Více o českých tradicích se dočtete v našem speciálu:

Folklorní styl vám nic neříká? Tak si vyberte z mnoha dalších stylů, kterými oživíte svůj interiér:


Přečtěte si také