Bydlení

14. února 2021 14:00

redakce Prima Zoom

Životní styl ho‘oponopono přinese klid a  pohodu Havaje. Domov prosvětlí a zpříjemní

Každý den se na nás nabalují problémy, které si odnášíme domů. Tam zůstávají a nakonec je jich přespříliš. Znáte to rčení: stokrát nic umořilo osla? Zbavte se alespoň části každodenního stresu tím, že přesunete nábytek, pořídíte si rostliny, vnesete domů rovnováhu. Pomůže vám s tím havajská filozofie ho‘oponopono

Ho‘oponopono k nám přišlo z dalekých tichomořských tropů. Vychází z ideje, že se můžeme zbavit nánosů minulosti a pozitivně ovlivnit okolí, začít znovu, lépe, chovat se smířlivěji a uvolněněji. Pokud myšlenky havajské filozofie přeneseme do našich domovů, můžeme vytvořit klidné místo, kde ze sebe setřeseme problémy.

Různorodé materiály

Abychom se zbavili negativních myšlenek, je potřeba náš mozek zaměstnat. Co třeba pohledem na interiér, který je plný zajímavých materiálů a detailů, ale zároveň působí uklidňujícím dojmem. Pořiďte si keramické vázy, udělejte si makramé dekorace, vnímejte texturu dlaždiček, oceňte krásné dřevěné nebo parketové podlahy. Jako dekorace použijte zajímavě tvarované větve nebo pěstujte exotické pokojovky s velkými listy, taková monstera si vás získá. Zaměstnejte mysl pohledem na hezké věci, proti stresu ideální!

Voňavý domov

Důležitou roli hrají i vůně. Vybírejte ty přírodní a vyhněte se klasickým květinovým. Třeba taková růže je moc dominantní, podobně tak třeba vůně třešní nebo citrusů. Spíš sáhněte po uklidňujících jemných vůních. Skvělé jsou levandule nebo jasmín. Můžete si vyrobit difuzér s esenciálním olejem nebo si třeba ušít voňavé pytlíčky.

Technologie na minimu

Neříkáme, abyste vyhodili mobil z okna, ale nenechávejte ho u postele. Snažte se udržet alespoň jednu místnost bez technologií. Pomůže vám to lépe se soustředit na sebe. Nebudete neustále vyrušování pípáním mobilu, puštěnou televizí nebo třeba počítačem. Ideální místností bez technologií je ložnice, zbavíte se v ní elektroniky nejsnáze.

Uklidňující koníčky

Využijte čas, který trávíte doma, smysluplně a produktivně. Za každou udělanou prací přichází odměna v podobě dobrého pocitu. Zároveň se u kreativní činnosti můžete soustředit a vypustit negativní myšlenky. To je přesně to, co po vás ho‘oponopono chce. Začněte tvořit, připravte se už teď na Velikonoce.

Jen to, co se vám líbí

Projděte si byt a přemýšlejte o tom, co se vám nelíbí. Všichni máme doma něco, co tam nechceme. Zůstalo to po minulých nájemnících nebo majitelích atd. Pokud to jde, zbavte se toho, ať už se jedná o nevhodně barevný potah gauče, nebo třeba ošklivé dlaždičky v koupelně.

Výrazné i uklidňující barvy

Protože má byt odrážet vaši osobnost, je nutné, abyste v ho‘oponopono interiéru použili barvy, se kterými souzníte. Zatímco skandinávský styl se drží při zemi s různými odstíny šedé a modré, ho‘oponopono vám dovoluje použít i jasné odstíny, takové, které se vám líbí. Třeba jasně červenou, žlutou nebo zelenou. V tichomoří šedo totiž nebývá!


Přečtěte si také