Fotogalerie

26. října 2017 06:00

Tereza Javorová

GALERIE: Architekt navrhl úžasný dům z Boeingu 747. Střechu tvoří křídla letounu

Tak tohle jste ještě neviděli! Zapomeňte na klasické domy či hotely. Luxusní obydlí se dá postavit překvapivě třeba i z letadla, konkrétně z dopravního letounu Boeing 747. Ten za normálních okolností budí respekt na nebi, ale teď i v kopcích kalifornského Malibu. Podívejte se na originální dům.

Americký architekt David Hertz navrhl dům sestavený z vyřazeného letadla Boeing 747. Tento unikátní projekt stojí na 55akrovém pozemku v kopcích kalifornského letoviska Malibu a jeho autor ho navrhl pro svou klientku, která požadovala, aby měl ženské tvary s oblými liniemi a ekologicky přátelským vztahem k přírodě. Dům nabízí kromě zcela netradičního bydlení překrásný výhled na blízké pohoří, údolí a moře.

Dopravní letoun Letoun Boeing 747 Jumbo Jet byl původně 70 metrů dlouhý, 59 metrů široký a bylo v něm 63 sedadel. Jednotlivé části letadla stály majitelku domu kolem 35 tisíc dolarů (560 tisíc korun), za celé letadlo by ovšem zaplatila 200 milionů dolarů (3,2 miliardy korun).

Sestavit dům zdílů letadla byl ovšem docela oříšek. Všechny velké komponenty musely být na místo stavby dopravovány postupně a za pomoci helikoptéry. Křídlo Boeingu 747, které měří232 metrůčtverečních, se stalo ideální samonosnou střechou, která navíc potřebuje jen minimální konstrukční podporu. Rozložitá křídla slouží jako střecha a vyboulená část letounu se proměnila v půdní prostor.

Kromě hlavní obytné části domu suměleckým studiem a meditační místností je součástí sídla také dům pro hosty. Ten je postaven zmezaninové kabiny první třídy bývalého letadla. Úsměvným detailem na celém projektu je, že americký Úřad civilního letectví majitelce domu na začátku nařídil, aby nechala zamaskovat součásti letounu viditelné z výšky, protože by je piloti mohli hlásit jako havarovaný letoun. I stím se museli vlastníci domu potýkat, než si splnili svůj sen.

Dokážete si představit unikátnější bydlení? Foto: http://davidhertzfaia.com/747-wing-house/

(mb)

Další články:


Přečtěte si také