Bydlení

3. května 2016 05:58

Markéta Zídková

Hnutí Zero Waste dorazilo do Česka. A učí žít lid bez odpadků!

Napadlo vás někdy, jak krásný by byl svět, kdyby se všude neválely tuny odpadu?

Každý Čech (včetně kojenců) vyprodukuje během jediného roku téměř půl tuny odpadků. To znamená, že tříčlenná rodina vyhodí zhruba tolik odpadu, kolik váží běžné osobní auto. Každý rok. A s tím odpadem se musí něco udělat – takže buď skončí ve spalovně, nebo na skládce. Oba způsoby zatěžují životní prostředí.

Co všechno můžeme v komunálním odpadu najít? Protože jde hlavně o odpad z domácností, objevují se v kontejnerech a popelnicích zbytky jídla, papír, plasty, sklo, textil, kovy a obalový materiál. Spousta těchto materiálů je ale znovu použitelná a to, že skončí na skládce, tedy znamená plýtvání zdroji a surovinami, kterých na zemi pomalu, ale jistě ubývá.

Odpovědí na problém odpadů a ubývání zdrojů může být hnutí Zero Waste, které vyžaduje od lidí, aby přijali zodpovědnost za to, co nakupují a kolik odpadů produkují, a od firem, aby převzaly odpovědnost za své výrobky v celém jejich životním cyklu. Tento název byl poprvé použit v Austrálii v roce 1996, kde se politici a veřejnost dohodli na tom, že nebudou svoje území zatěžovat skládkami a spalovnami, a rozhodli se vypracovat plán nakládání s odpady. Všichni tuší, že nulový odpad není zatím v lidských silách, cílem je skládkovat nejvíce 10 procent odpadu, vše ostatní důkladně třídit a znovu použít.

Lepší je to bez odpadu

Vždy je ale složitější řešit, co s vyprodukovaným odpadem, než se chovat tak, aby žádný nevznikl. A s tím může čtenářům poradit například blog o bezodpadovém životním stylu adaptovaném na české prostředí – Czech Zero Waste. Založily jej tři kamarádky, studentky oborů učitelství, environmentalistika a žurnalistika. „Paradoxně myšlenka na založení českého zero waste blogu přišla poté, co jsem se přestěhovala do zahraničí. Zjistila jsem, že věci, na které jsem byla zvyklá z Česka, najednou nefungují. Žádné jogurty ve skleničkách, skoro všechna zelenina v supermarketech balená a podobně. Hledala jsem bezobalové obchody, ale bylo to docela těžké. Narazila jsem ale na místní zero waste blog a kontaktovala jeho autorku, které mne vzala na „exkurzi“ po bezobalových obchodech a výrazně mi tak pomohla. A když jsem se s ní loučila, napadlo mne, že by takový blog byl užitečný i v Česku,“ popisuje Jana Karasová, která posléze pro věc nadchla i své dvě kamarádky.

Studentky věděly, do čeho se pouštějí, protože již dříve některé prvky zero waste stylu dodržovaly. Ale se založením blogu začaly zkoušet další, méně obvyklé či náročnější věci. A tak si dnes vyrábějí například vlastní kosmetiku a čisticí prostředky nebo opakovaně používatelné povoskované ubrousky. „Na blogu doporučujeme pouze věci, které jsme samy zkusily a fungovaly nám. Prvotní inspirace na to žít bez odpadu přišla po zhlédnutí videa od Lauren Singer, která žije v New Yorku, Ta založila blog Trash is for tossers a svůj odpad za poslední tři roky vměstnala do jedné zavařovací sklenice. Nyní je naší největší inspirací Bea Johnson, která píše blog Zero Waste Home a napsala i stejnojmennou knihu,“ vysvětluje Michaela Ondráčková.

Nejhorším odpadem jsou podle blogerek mikrotenové sáčky, igelitky a plastové láhve na vodu, protože jsou velmi rozšířené, mají dlouhou dobu rozkladu a jsou obtížně recyklovatelné. „PET láhve se dají zrecyklovat jen jednou, a to na méně kvalitní materiál, mikrotenové sáčky většinou končí ve spalovnách. A pokud se nedostanou mezi tříděný odpad skončí na skládkách nebo v žaludcích mořských ptáků a jiných živočichů. Přitom jsou zcela jednoduše nahraditelné, aniž by nějak narušily pohodlnost člověka. Nosit s sebou plátěnou tašku na nákupy, ušít/koupit si pytlíky na zeleninu a ovoce nebo si pořídit trvanlivou láhev na vodu není nic obtížného ani ekonomicky náročného,“ radí Helena Škrdlíková.

Většina lidí jejich snahu nechápe nebo jen neví, co dnešní nadměrná spotřeba odpadů znamená. Aby čtenářům přiblížily možnosti, jak fungovat bez obalů, představily studentky na Facebooku 40denní výzvu. I když už výzva skončila, radí lidem dál, jak začít snižovat produkci vlastního odpadu. Tipy jsou to na první pohled banální, ale o to prý jde. „Výzva je určena pro lidi, kteří o zero waste nikdy předtím neslyšeli a bylo pro ně doposud samozřejmé kupovat si balenou vodu a přijít z nákupu s polovinou tašky plnou odpadu ve formě obalů.

Následujte je!

„Chcete se zbavit odpadu? A co ten váš odpad vlastně je? Podívejte se do koše! Prvním krokem k nulovému odpadu je si uvědomit, co vlastně vyhazujete,“ je jeden z prvních úkolů výzvy.

Pak následuje další logický krok – někteří lidé se stále ještě nenaučili nosit s sebou látkovou tašku, do které by ukládali nákup. A když budete mít vlastní tašku, můžete v ní mít i látkový pytlík na pečivo.

Ukliďte si v celém bytě a věci, které nepotřebujete, rozdejte nebo prodejte dříve, než se stanou odpadem. Nyní ještě mohou někomu sloužit, tak proč je schraňovat. Až uklidíte po bytě, přesuňte se do koupelny, kde se zamyslete nad tím, že si můžete vyrobit vlastní kosmetiku, ušít kosmetické tampony nebo se naučit používat menstruační kalíšek místo vložek a tamponů.

Jedním z nejzajímavějších tipů je vyrobit si vlastní ubrousek se včelím voskem, který opakovaně zastoupí papírové ubrousky, potravinářskou fólii či dokonce alobal, do nichž si většina lidí balí svačiny.

Hnutí můžete sledovat také na Facebooku Czech Zero Waste.

(luc)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také