Bydlení

27. ledna 2015 06:00

Markéta Zídková

Inspirace: Zastavěl jen 26 m² a ještě dole otevřel cukrárnu

Půdorys tohoto domu včetně cukrárny v jeho přízemí činí pouhých 26 m². Přesto v domě bydlí celá rodina.

Trik je v tom, že tokijský Subomi House je rozdělený do sedmi půlených podlaží bez příček, která všechna spojují uprostřed umístěné schody. Z obchodu v přízemí ocelové schody vedou do kuchyně s jídelnou v mezaninu. Následuje obytná zóna ve 2. podlaží a společná ložnice pro celou rodinu v podlaží třetím. Druhé, betonové schodiště vede z přízemí do sklepa, kde je toaleta obchodu.

Každé z mezi(podlaží) je tak malé, že už není kam umístit žádný další nábytek. Přesto každé z nich skýtá alespoň dojem prostornosti. Ten vzniká právě díky umístění polovin podlaží v různé výšce stejně jako řešení bez vnitřních stěn. Každý z obyvatel domu tak žije v pocitu, že obývá jak jednotlivé malé místnosti, tak i jeden velký prostor současně.

Téměř veškerý povrch interiéru tvoří modřínová překližka. Každý z panelů má tvar rovnoběžníku, které jsou kladené do stromečku. Tentýž vzorec se opakuje i na fasádě tvořené pokovenými ocelovými plechy.

Jak má celý koncept fungovat, popisuje architekt na konkrétním příkladu. Matka, která přes den pracuje v cukrárně, si odskočí na čaj do jídelny v mezaninu, pak se podívá na něco v televizi v prvním patře... a dál? Nejspíš zas někam běží po schodech, ale takový už je život v japonských městech s velikou nouzí o místo.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také