21. dubna 2017 06:02
Markéta ZídkováJak ochránit rostliny před jarními mrazíky
Letošní jaro rostlinám příliš nepřeje. Nejprve přišly vysoké teploty, takže keře i ovocné stromy vykvetly, teď zase udeřily velmi nízké teploty. Jak před nimi ochránit zahradu?
I letos, kdy všechno vykvetlo o několik týdnů dříve, děsí vinaře, sadaře i všechny zahrádkáře mrazivá vlna. Předpovědi varují, že ještě do půlky května může v noci mrznout. To ostatně není nijak překvapivé, protože v půli května přicházejí ledoví muži Pankrác, Servác a Bonifác. V Německu vytáhly do boje s mrazy vrtulníky, a chránily tak tamní vinice. Víření vrtulí vrtulníku žene teplý vzduch dolů. Ostatně v Česku to praktikují i ovocnáři v jabloňových sadech. To malý zahrádkář si o něčem takovém může leda tak nechat zdát. Jedině snad že by vyhnal do zahrady nad ránem vířit vzduch děti. Ale i tak není člověk před mrazy zcela bezbranný.
Jak se tedy bránit před jarními mrazíky?
Někteří vinaři a sadaři chrání budoucí úrodu, jak umí, například pomocí výroby umělé mlhy nebo rozdělají pomalu hořící ohně v okolí stromků, aby uměle zvýšili okolní teplotu. Na zahrádce je asi napodobovat nebudeme. Některé rostliny a mladé stromky můžeme přes mrazivou noc ochránit lehkou netkanou textilií. Nezapomeňte vrátit dovnitř květináče, které jste v prvotním nadšení již přestěhovali ven. Rostlinky rychle promrznou.
Pozor, ovocné stromy už neřežte
Jarní slunce má sílu. Stačí několik teplých dnů a je všechno bude zase jinak. Je to tak rychlé! Najednou člověk neví, co dřív. Rozvážet kompost, přesazovat, zalévat, ještě něco ustřihnout či uříznout. Pozor, v dubnu už ovocné stromy neřežeme. Nestihlo-li se to v březnu, je vhodné počkat na letní řez. Jen u ořešáků je ještě možný řez jarní, ale až budou někdy v květnu letorosty s prvními listy tak pět až deset centimetrů dlouhé. Inu, všechno má svůj čas. Josef Duben, odborný spolupracovník firmy Neudorff, specialisty v péči o zdravou zahradu
Mohlo by vás zajímat: