Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Bydlení

Jak ochránit rostliny před jarními mrazíky

Letošní jaro rostlinám příliš nepřeje. Nejprve přišly vysoké teploty, takže keře i ovocné stromy vykvetly, teď zase udeřily velmi nízké teploty. Jak před nimi ochránit zahradu?
Vydáno: 21.04.2017
Chvilkový pokles teploty mnohé rostliny snesou, nesmí však trvat dlouho

Zejména letos, kdy všechno vykvetlo o několik týdnů dříve, děsí vinaře, sadaře i všechny zahrádkáře mrazivá vlna. Předpovědi varují, že ještě do půlky května může v noci mrznout. To ostatně není nijak překvapivé, protože v půli května přicházejí ledoví muži Pankrác, Servác a Bonifác. V Německu vytáhly do boje s mrazy vrtulníky, a chránily tak tamní vinice. Víření vrtulí vrtulníku žene teplý vzduch dolů. Ostatně v Česku to praktikují i ovocnáři v jabloňových sadech. To malý zahrádkář si o něčem takovém může leda tak nechat zdát. Jedině snad že by vyhnal do zahrady nad ránem vířit vzduch děti. Ale i tak není člověk před mrazy zcela bezbranný.

Jak se tedy bránit před jarními mrazíky?

Někteří vinaři a sadaři chrání budoucí úrodu, jak umí, například pomocí výroby umělé mlhy nebo rozdělají pomalu hořící ohně v okolí stromků, aby uměle zvýšili okolní teplotu. Na zahrádce je asi napodobovat nebudeme. Některé rostliny a mladé stromky můžeme přes mrazivou noc ochránit lehkou netkanou textilií. Nezapomeňte vrátit dovnitř květináče, které jste v prvotním nadšení již přestěhovali ven. Rostlinky rychle promrznou.

Jarní mrazíky přírodu zaskočily
Jarní mrazíky přírodu zaskočily
iStock

Pozor, ovocné stromy už neřežte

Jarní slunce má sílu. Stačí několik teplých dnů a je všechno bude zase jinak. Je to tak rychlé! Najednou člověk neví, co dřív. Rozvážet kompost, přesazovat, zalévat, ještě něco ustřihnout či uříznout. Pozor, v dubnu už ovocné stromy neřežeme. Nestihlo-li se to v březnu, je vhodné počkat na letní řez. Jen u ořešáků je ještě možný řez jarní, ale až budou někdy v květnu letorosty s prvními listy tak pět až deset centimetrů dlouhé. Inu, všechno má svůj čas.
Josef Duben, odborný spolupracovník firmy Neudorff, specialisty v péči o zdravou zahradu

Mohlo by vás zajímat:  

 

Zahrada v květu

Perný květen na zahradě

Magnolie

Magnolie pamatují dinosaury

Tneto krasavec byl pokřtěn jako Flora Marita. Jeho cibule určitě ještě nemáte. Začnou se prodávat až letos.

Flora Marita. Seznamte se s novým tulipánem

Reklama
Článek je zařazen v: zahrada, rostliny, mrazy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama