Zahrada

12. května 2016 05:20

Klára Beščecová

Pozor na ledové muže! Jsou právě teď a bude mrznout!

Nejchladnější měsíc roku je sice leden, pro zahrádkáře je však nejkritičtějším obdobím polovina května.

Podle meteorologů se nástup jara vjednotlivých letech liší podle průběhu zimy. Když jsou v lednu a únoru mrazy, jaro obyčejně přichází už koncem března. Když období steplotami hluboko pod nulou nastane později, dává si i začátek jara načas. Zahrádkáři však netrpělivě očekávají především nástup „ledových mužů“ – Pankráce, Serváce a Bonifáce i chladné Žofie. Tedy období od dnešního 12. května do 14. května, resp. do 15. května, kdy má svátek Žofie. V této době totiž pravidelně přichází od severu a severozápadu silnější vítr a přináší ledový vzduch od severního pólu. Slunce tomuto náporu nestačí vzdorovat a teplota klesá až pod bod mrazu. Ledoví muži se někdy opozdí, někdy přijdou o nějaký ten den dříve, ale zpravidla nikdy svůj nástup zcela neodloží. Letos se podle předpovědi opravdu ochladí, na horách by mohlo i sněžit.

Dnes ve čtvrtek 12. května na svatého Pankráce už bude oblačno a na většině území bude pršet, teploty se budou ještě držet kolem 16 stupňů Celsia. V noci rtuť teploměru spadne na 9 stupňů. Na svatého Serváce v pátek bude podobné počasí. V sobotu na svatého Bonifáce se ale ochladí, přes den bude 12 až 16 stupňů a opět bude pršet. Od neděle se opět oteplí.

Období poloviny měsíce května je proto významným zlomem vpráci na zahradě. Je to termín, kterému je třeba přizpůsobit zejména výsadbu teplomilných rostlin a ochranu vegetace před chladem. Ledové muže proto nikdy nepodceňujte!

Zelenina, která nesnáší mráz

Rajčata, papriky, celer, fazole, okurky, cukety, patisony, melouny

Zelenina, které ledoví muži nevadí

Mrkev, petržel, špenát, kedlubny, zelí, salát, ředkvičky, brambory

Martina Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také