10 věcí, které doma zachráníte díky soli: Zvýrazní barvy, odstraní lupy a zbaví vás bolesti v krku

Ne nadarmo se říká, že sůl je nad zlato a nahradit tento životně důležitý minerál zatím lidstvo neumí. Mimo své klasické využití vám perfektně dokáže pomoci v domácnosti. Pokud si například nevíte rady, jak zpět získat zářivou barvu oblečení, zbavit se rtěnky na skleničce, jak poznat čerstvá vejce nebo potřebujete vybělit zuby, čtěte dál. Přinášíme vám několik skvělých nápadů, jak sůl využít v domácnosti.

Sůl lidstvo využívá přes 6 000 let a neočekává se, že důležitý minerál, který je potřebný pro životní funkce většiny organismů, nahradí v nejbližších dnech něco lepšího. Využívá se v nejrůznějších odvětvích – do vaření, jako konzervant, při hašení požárů, ve sklářství anebo například na námrazu. My vám dnes ukážeme, že je v domácnosti skvělým, levným pomocníkem, kterého máte stále při ruce.

1. Odstraní skvrny od červeného vína

Snad nejhoršími soupeři pro běžné prací prostředky jsou skvrny od červeného vína. Abyste se jich nadobro zbavili, je potřeba silný prášek, prostředek proti skvrnám a pár kouzelných zaříkávadel. Pokud se jich ani tak nezbavíte, zkuste sůl.

Ať už se jedná o košili, prostěradlo, koberce či jakýkoliv druh látky, která se nacházela ve špatný moment na špatném místě, sůl si se všemi poradí.

  1. Tento trik funguje nejlépe, když je skvrna ještě čerstvá
  2. Nejdříve skvrnu dostatečně polijte čistou vodou a poté ji zasypte solí
  3. Nechte působit 10 až 15 minut
  4. Látku jemně drhněte a pak umyjte vodou
  5. Skvrna je pryč

2. Navrátí přirozenou barvu starému oblečení

Pokud jste vyzkoušeli všechno, aby vaše oblíbené šaty znovu vypadaly jako nové nebo přinejmenším ne tak onošeně, a zatím nic nefungovalo, je čas na sůl.

Stačí namočit oblečení do roztoku vody se solí nebo přidejte sůl do klasického pracího cyklu. Budete překvapeni výsledkem.

3. Zbaví sklenici rtěnky

Dlouhotrvající a výrazné rtěnky mohou být problémem různých restaurací, barů a hotelů. Nejednou se stalo, že zákazník si objednal espresso, které mu servírka donesla s obtiskem cizích rtů na hrnečku. Tyto rtěnky jsou totiž navrženy tak, aby odolávaly vodě. I po četných mytích se rtěnka jen tak nepustí. A to je ta pravá příležitost pro sůl.

Předtím, než nádobí vložíte do myčky, opatrně a jemně ho otřete solí. Věřte nám, skvrny nebudou mít šanci přežít.

4. Účinně ošetří suchou kůži

Sůl může být také skvělou alternativou pro péči o suchou pokožku. Odstraňuje odumřelou kůži, zlepšuje krevní oběh, je celkově přínosem vaší pleti. Sůl je obzvlášť účinná, pokud ji nanesete na pokožku umytou teplou vodou nebo nahřátou párou.

Nezapomeňte aplikovat sůl, zatímco je vaše pokožka stále mírně mokrá. Masírujte ji kruhovým pohybem. Pro lepší peelingové výsledky použijte mořskou sůl.

5. Je společníkem zubní pasty

Určitě jste se někdy dostali do situace, že jste večer marně sháněli zubní pastu a ona nikde. Místo pasty stačí použít obyčejnou sůl. Ona totiž jednoduchým způsobem vaše zuby vyčistí.

Jednoduše ponořte mokrý kartáček do soli a jemně si vyčistěte zuby. Případně přidejte trochu zubní pasty.

Díky antibakteriálním vlastnostem skvěle odstraňuje skvrny, vybělí zuby, a dokonce i dezinfikuje ústa. Nečekejte, že vaše zuby budou jako z reklamy po jednom vyčištění, trvá to určitý čas, ale stojí za to sůl na chvilku přiřadit mezi prostředky pro dentální hygienu a počkat na výsledek.

6. Zkontroluje čerstvost vajec

Vejce občas můžete v lednici zapomenout a nepamatovat si, kdy jste je kupovali. Pak je otázka, zda budou stále k jídlu či nikoli. Pokud se ocitnete v této situaci, udělejte jednoduchý test se slanou vodou.

Stačí přidat 2 lžíce soli do šálku vody a vložit vejce dovnitř. Pokud klesne, je dobré. Pokud se vznáší, může být zkažené.

7. Zbaví vás lupů

Lupy nám dokážou znepříjemnit život. Existuje na ně mnoho speciálních přípravků, které většinou pomáhají. Pokud se vám stane, že ani tyto šampony nezaberou, pak je řada na sůl.

Než nanesete šampon na vlasy, posypte je trochou solia masírujte ji na pokožkce po dobu 5 minut. Pak přidejte běžný šampon, který normálně používáte, a hlavu si s ním klasicky umyjte. Sůl pomáhá nejen na lupy, ale také se postará o zdravé a silné vlasy.

8. Udělá rty hezčí a jemnější

Sůl je vhodná nejen pro peeling pokožky, ale i pro péči o vaše rty. Kdykoliv máte pocit, že jsou rty suché a drsné, sáhněte po soli. Rychlý a snadný způsob, jak je ošetřit solí, je vmasírovat ji krouživým pohybem přímo na rty kartáčkem nebo prstem. Po masáži rty omyjte.

9. Pomůže s bolením vkrku

Jak jsme již zmínili, sůl má perfektní antibakteriální účinky. Funguje tedy i na bacily v našem těle. Pokud vás bolí vkrku, zkuste vykloktat roztok vody a soli. Uvolňuje hlen, snižuje otok, vylučuje bakterie a další dráždivé látky, které mohou být příčinou bolesti v krku.

10. Uvolní ucpané potrubí

Pokud máte doma zanesený odtok, který se zoufale snažíte vyčistit, ale nemáte po ruce žádný přípravek, zkuste sůl. Polovinu čajového šálku soli na vaření nasypte do potrubí a nechejte působit. Jelikož je sůl přirozeně hrubá, odstraní tuk, který obývá vaše ucpané potrubí.

A jeden tip navíc!

Dalším častým problémem jsou vodové skvrny na nábytku. Sice existují podtácky pod pití, ale jako by vždycky zmizely ve chvíli, kdy je potřebujete. Pokud na stůl často pokládáte pití a je to na něm vidět, zkuste ho vyčistit solí tak, že ji nasypete na špinavé místo a jemně vydrhnete mokrou houbou. Pak plochu usušte a je to.


Přečtěte si také