reklama

Jak zužitkovat odřezky od zeleniny i sáčky od čaje: Postavte si domácí vermikompostér

Simona Sedláčková
10. března 2020
Umíte si představit, že byste doma, v bytě, vyráběli kompost, který si každý spojuje spíše se zahradou na venkově? Možná se budete divit, ale kompostér, ve kterém žijí pracovité žížalky, můžete mít opravdu i ve vlastním sklepě nebo v komoře. A nebojte se, žádný zápach se z něho šířit nebude!
reklama

Vermikompostér z plastu je ideální pro městské byty, kde byste pro klasický kompostér jen těžko našli místo. Nezabere moc místa a nejlépe, když ho umístíte v temné místnosti – tedy ve sklepě či komoře, kde se teplota pohybuje mezi 5 a 25 stupni Celsia. Žížalkám je nejlépe při 20 stupních, raději jim příliš nepřitápějte. Výroba vlastního vermikompostéru vám nezabere příliš času.

Co je vlastně vermikompostér?

To je kompostér, který obývají kalifornské žížaly, jež jsou na rozdíl od svých českých příbuzných žravější a rychleji se množí. Můžete si ho koupit v obchodě i na internetu a nebo si ho vyrobit z plastovývh krabic s víky.

Proč kompostovat ve městě

Možná si říkáte, že kompostování ve městě nemá smysl. Právě naopak! Žížaly ve vermikompostéru se postarají o bioodpad, čímž snížíte množství celkového odpadu, a navíc získáte skvělé organické hnojivo, vermikompost a tzv. žížalí čaj. Ten pak můžete používat na hnojení, je totiž plný enzymů a cenných látek, které rostlinám pomáhají vjejich výživě, regeneraci i odolnosti. Takže se můžete pustit do pěstování vlastních bylinek, zeleniny či ovoce. Je to jednoduchý koloběh potravin – z kuchyně do kompostu a zpět do pokrmů v podobě nově vypěstované plodiny.

Co budete potřebovat na výrobu vermikompostéru z plastu

  1. 3 plastové krabice i svíky
  2. nůž
  3. oscilační pilku
  4. vrtačku
  5. nýtovačku
  6. nýty
  7. silikonové lepidlo
  8. pistoli
  9. netkanou textilii
  10. vrtáky 3 a 5 mm

Jak budete postupovat při výrobě vermikompostéru z plastu

1. Vyskládejte krabice

Ze všeho nejdřív odřízneme nožičky dvěma plastovým krabicím tak, aby šly jednoduše položit na víko další krabice, dobře dosedly apřiléhaly. Krabice bez nožiček postavíme navrch, takže jediná krabice snožičkami bude ta vespodu. Když máme krabice takto seřazené, vezmeme spodní a prostřední krabici a u obou pomocí nože nebo oscilační pilky vyřízneme středy jejich vík.

2. Nalepte víka

Vyříznuté víko spodní krabice přiložíme zespodu ke dnu prostřední krabice a vyvrtáme díru vrtákem 3mm. Do ní dáme obráceně nýt. To nám bude sloužit k tomu, aby se plochy nepohybovaly předtím, než je přilepíme. Pokračujeme po obvodu srozestupy asi 3–5 cm. Totéž pak provedeme i svíkem prostřední krabice. Když máme vyvrtáno, připravíme si silikonové lepidlo a víka nalepíme zespodu krabic nad nimi. Když lepidlo ztuhne, přinýtujeme.

3. Krabice provrtejte

Víko spodní a prostřední krabice provrtáme vrtákem 5 mm po celé ploše, aby žížalky časem mohly prolézat i do vrchní krabice a aby do spodní krabice mohl odtékat „žížalí čaj“. Ve víku vrchní krabice uděláme už jen pár otvorů, abychom k žížalkám pustili trochu vzduchu.

4. Připraveno pro žížalky

Krabice ve správném pořadí postavíme na sebe a pod víko horní krabice připevníme netkanou fólii, aby se do bytu nedostaly zkrabic případně mušky. V prostřední krabici připravíme žížalkám zázemí vpodobě namočeného kartonu nebo vrstvy kartonových obalů od vajíček. Potom, co žížaly přidáme do jejich nového příbytku, je můžeme začít krmit – nasypeme na ně cca 3centimetrovou vrstvu bioodpadu. Počítejte, že vermikompostér a žížalky začnou plně fungovat a kompostovat cca po 3 měsících.

Prima tip

Při řezání krabic příliš netlačte a víka řežte v teple, plast je vchladu křehčí.

Co žížalky rády, a co jim naopak nechutná

Žížaly si pochutnají na všech zbytcích chemicky neošetřeného ovoce a zeleniny, nadrcených skořápkách od vajíček, kávové sedlině a vypořádají se třeba i spapírovými sáčky od čaje nebo sruličkami od toaletního papíru. Čím menší kousky žížalkám připravíte, tím rychleji je zpracují. Dávejte však pozor, abyste kompost příliš nevysušili. Pokud budete přidávat více „suchého“ materiálu, vždy ho žížalám navlhčete. Neprospívá jim naopak maso ani masné a mléčné výrobky avpřílišné vrstvě bioodpadu se jim špatně leze, proto ho vždy přidávejte zhruba po 3 centimetrech. Také se zeminou raději šetřete a přidávejte jen minimálně. Pokud byste objevili plíseň, ihned ji odstraňte.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: čajzahradavermikompostérovocežížalyžížalazeleninaplastkompostsklepdomácí výrobakomposterzbytkyv bytěz kuchyněodřezkybiologicky rozložitelný odpadvrtákkompostoviště
reklama