Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Jak zvukově izolovat stěny bytu? A jaké materiály fungují?

Vztahy se sousedy někdy zlepší jen izolace.
Vydáno: 30.03.2016
Nejtenčí předstěny mohou ubírat místo od stávající zdi 5 cm, častěji ale vyžadují 8,5 cm
Nejtenčí předstěny mohou ubírat místo od stávající zdi 5 cm, častěji ale vyžadují 8,5 cm Autor: Musiker-Board.de
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Otravuje vás hluk od sousedů, nebo si naopak oni stěžují na vás? Řešením je protihluková izolace. Nejsnáze utlumíte rádio, televizi nebo mluvené slovo. Výrazně utlumit lze mezi byty i domácí kino, hi-fi soustavu nebo výstřely z počítačových her.

Výrobci dodnes nevymysleli žádný účinný materiál, který by stačilo na stěnu jen nalepit. Problém hluku v domě šířený přes zdi tak odstraníte jedině sendvičovou předsazenou stěnou. To, nakolik problém vyřeší, závisí na její konstrukci, na materiálu a správném provedení. Účinnější než základní sádrokarton jsou speciální sádrokartonové desky Knauf Diamant nebo Silentboard, Rigips modrá deska, Lafarge La-sound a další. Jedny z nejúčinnějších, Silentboard, mají speciálně modifikované sádrové jádro. Jsou měkčí a těžší než obyčejné desky, díky čemuž lépe pohlcují akustické vibrace. Za deskou zvuk naráží na minerální akustickou izolaci, která jej tříští.

Akustickou stěnou by neměly vést žádné rozvody. Pokud v ní musí být zásuvky nebo vypínače, pak jedině v akustických krabicích
Akustickou stěnou by neměly vést žádné rozvody. Pokud v ní musí být zásuvky nebo vypínače, pak jedině v akustických krabicích
Kaiser Group

Varianty předsazených stěn

Existuje více variant předsazených stěn. Nejtenčí předstěny mohou ubírat místo od stávající zdi 5 cm, častěji ale vyžadují 8,5 cm. Různé speciální předstěny ubírají 16 i více cm, pro běžnou domácnost ale smysl nemají. Experti měřením v laboratořích zjistili, že další navyšování tloušťky izolace nad 10 cm má už jen minimální efekt.

Obecně lze říct, že jednoduše opláštěná předstěna na konstrukci z profilů UW a CWU umožňuje dosáhnout zvýšení vzduchové neprůzvučnosti o 10 až 18 dB. Správná předstěna přitom zohledňuje typ hluku, který má tlumit. Zvuky s nižší frekvencí (basy) jdou eliminovat hůře než zvuky s vysokou frekvencí. Čím nižší má nežádoucí hluk frekvenci a čím účinnější má předstěna být, tím více prostoru si vyžádá. Pokud tedy někdo střílí v počítačové hře a zvuk si pouští přes basový reproduktor anebo doma dokonce bubnuje, jsou nároky na stěnu zvláště vysoké.

Tady na videu se podívejte, jak instalovat do akustické izolace zásuvku:

Jak připevnit zásuvku do akusticky izolované stěny

Stěny se liší i konstrukcí, resp. způsobem uchycení. Nejlepší vlastnosti má bezkontaktní předsazená stěna. Tu ale lze stavět na tenčích profilech pouze v prostorách s nižším stropem. U stropů nad 300 cm už je potřeba buď širších profilů anebo zavěšení do stávající příčky. K tomu lze ale použít výhradně jen akustických závěsů.

V internetových diskusích na téma protihlukových opatření snadno narazíte na zmínky o podlepování sádrokartonu ocelovým plechem. To si dvakrát rozmyslete. Plech neprůzvučnost sice zlepší, ale náročnost montáže spolu s pořizovací cenou plechu takovou stěnu neúměrně prodraží. Navíc tyto stěny nebývají rovné, protože se v místech šroubů tvoří boule.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Krása, která může znepříjemnit život sousedům o patro níže

Duní sousedům nad vámi podlaha? Pomůže znalec

Bambus tvrdostí předčí dub. A je-li nutno povrch renovovat, i podlaha vyrobená z bambusových lamel umožňuje několikanásobné přebroušení.

Sedm druhů podlah do kuchyně. Přehled plusů a minusů

Dřevěná podlaha je téměř nesmrtelná. Naučte se o ni pečovat

Dřevěná podlaha: Co všechno lze zkazit při jejím broušení

Článek je zařazen v: zvuková izolace
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama