Jak zvukově izolovat stěny bytu? A jaké materiály fungují?

Zvuková izolace stěn - Obrázek 1 Zdroj: Musiker-Board.de
Otravuje vás hluk od sousedů, nebo si naopak oni stěžují na vás? Řešením je protihluková izolace. Nejsnáze utlumíte rádio, televizi nebo mluvené slovo. Výrazně utlumit lze mezi byty i domácí kino, hi-fi soustavu nebo výstřely z počítačových her.
Výrobci dodnes nevymysleli žádný účinný materiál, který by stačilo na stěnu jen nalepit. Problém hluku v domě šířený přes zdi tak odstraníte jedině sendvičovou předsazenou stěnou. To, nakolik problém vyřeší, závisí na její konstrukci, na materiálu a správném provedení. Účinnější než základní sádrokarton jsou speciální sádrokartonové desky Knauf Diamant nebo Silentboard, Rigips modrá deska, Lafarge La-sound a další. Jedny z nejúčinnějších, Silentboard, mají speciálně modifikované sádrové jádro. Jsou měkčí a těžší než obyčejné desky, díky čemuž lépe pohlcují akustické vibrace. Za deskou zvuk naráží na minerální akustickou izolaci, která jej tříští.

Zvuková izolace stěn - Obrázek 2 Zdroj: Kaiser Group
Varianty předsazených stěn
Existuje více variant předsazených stěn. Nejtenčí předstěny mohou ubírat místo od stávající zdi 5 cm, častěji ale vyžadují 8,5 cm. Různé speciální předstěny ubírají 16 i více cm, pro běžnou domácnost ale smysl nemají. Experti měřením v laboratořích zjistili, že další navyšování tloušťky izolace nad 10 cm má už jen minimální efekt.
Obecně lze říct, že jednoduše opláštěná předstěna na konstrukci z profilů UW a CWU umožňuje dosáhnout zvýšení vzduchové neprůzvučnosti o 10 až 18 dB. Správná předstěna přitom zohledňuje typ hluku, který má tlumit. Zvuky s nižší frekvencí (basy) jdou eliminovat hůře než zvuky s vysokou frekvencí. Čím nižší má nežádoucí hluk frekvenci a čím účinnější má předstěna být, tím více prostoru si vyžádá. Pokud tedy někdo střílí v počítačové hře a zvuk si pouští přes basový reproduktor anebo doma dokonce bubnuje, jsou nároky na stěnu zvláště vysoké.
Tady na videu se podívejte, jak instalovat do akustické izolace zásuvku:
Stěny se liší i konstrukcí, resp. způsobem uchycení. Nejlepší vlastnosti má bezkontaktní předsazená stěna. Tu ale lze stavět na tenčích profilech pouze v prostorách s nižším stropem. U stropů nad 300 cm už je potřeba buď širších profilů anebo zavěšení do stávající příčky. K tomu lze ale použít výhradně jen akustických závěsů.
V internetových diskusích na téma protihlukových opatření snadno narazíte na zmínky o podlepování sádrokartonu ocelovým plechem. To si dvakrát rozmyslete. Plech neprůzvučnost sice zlepší, ale náročnost montáže spolu s pořizovací cenou plechu takovou stěnu neúměrně prodraží. Navíc tyto stěny nebývají rovné, protože se v místech šroubů tvoří boule.
(dah)
Mohlo by vás zajímat: