28. března 2017 10:10
Jana BrassJste introvert, extrovert, potřebujete nabít energií či zrelaxovat? Vyberte si barvu interiéru podle svých potřeb. Každá působí na psychiku jinak
Už jste někdy přemýšleli, proč jste zvolili barvy na výzdobu vašeho domova právě takové, jaké jste použili?
Bylo ta na základě nějakých módních trendů, nebo vašich osobních preferencí? Barvy stěn, nábytku a doplňků totiž působí na naši psychiku. A náš výběr barev z ní také vychází. Pokud víme, jak barvy umí zatočit s naší náladou, proč toho nevyužít?
Bílá
Úchvatná neutrální barva, která symbolizuje čistotu a nevinnost. V určitém smyslu je vznešená a povznáší nás ke svobodě, volnosti a novému začátku. Bílou zkazíte jen máloco. Je vynikajícím pozadím pro barevné předměty v domácnosti a hlavně – nese světlo a tedy naději a dobrou náladu. Svým čistým působením se hodí do koupelen, kuchyní, ale třeba i do komor. Výborná je také do pracovních místností a kanceláří, probouzí totiž tvořivost. Bílá vám kdekoliv doma dodá sílu. Avšak všeho moc škodí, nějakou další barvou ji určitě nezapomeňte doplnit.
Modrá
Modrá je barva oblohy a oceánu. Má přirozeně ochlazující a uklidňující účinky, které dobře fungují v ložnici a koupelně. Lehčí a jasnější modrá lépe podpoří uklidňující atmosféru prostředí než hlubší odstín námořnické modři. Modrá barva je mimo jiné také spojována s inteligencí a produktivitou, a proto je dobrou volbou pro dotvoření domácí kanceláře.
Žlutá
Žlutá je často spojována se štěstím, je povzbuzující a pulzující. Tím se stává fantastickou barvou pro obytné prostory a kuchyně. Má extrémně teplý a přívětivý tón. Proto může dobře zapůsobit i na chodbách. Jakmile totiž někdo vstoupí do takového žlutavého prostoru, hned mu to zvedne náladu. Pozor ale na extrémně pichlavé a agresivní odstíny. Ty by pak měly opačný efekt. Chcete-li získat co nejvíce z příjemného působení žluté, používejte ji střídmě, třeba jako zvýrazňující doplněk bílé.
Růžová
Je zajímavé, že růžová je barva s vlastním názvem, přitom jde o světlý odstín červené. Ale možná je to způsobeno právě oním psychologickým dopadem, který je v mnohém odlišný od syté, vášnivé červené. Ve studii provedené na konci 60. let bylo zjištěno, že barva mimo jiné ovlivňuje svalový tonus. Růžová pak umí po cvičení snížit tepovou frekvenci a uklidnit dýchání, a to mnohem výrazněji než jiné barvy. Růžová je jak uklidňující, tak také estetická, proto může být skvělou volbou do obývacího pokoje nebo ložnice.
Červená
Na rozdíl od růžové je červená barva znatelně odvážná a často bývá spojována s agresivitou. I tak ale v domácnostech nechybí. Velmi dobře může zafungovat třeba v jídelně, protože vedle oranžové povzbuzuje chuť k jídlu. Jako symbol vášně a energie je červená skvělou barvou pro prostory, kde se chtějí lidé bavit. Přirozeně totiž podporuje konverzaci. Pro ložnice bude však až příliš intenzivní. I když by ve vztahu vášeň jistě neměla chybět, v ložnici by měly barvy spíš vyvolávat pocit klidu a relaxace.
Zelená
Zelená přirozeně vnáší do naší mysli zdraví a pohodu a je přirozeným prostředkem působícím proti stresu. Tato barva rezonuje s přírodou a vnějším prostředím, takže je jak uklidňující, tak i v určitém smyslu povzbuzující. Tato barva funguje dobře ve většině místností v domácnosti, a je přímo skvělá pro ložnice. Zelenou k sobě domů můžete ale vnést i využitím rostlin a zeleně, to vše ještě víc umocní pocit domácího klidu.
Hnědá
Tato barva představuje zemi a mateřství, zároveň je plná tepla. Působí poklidným dojmem, zdrženlivostí, avšak i jakousi klidnou silou růstu a stability. Je u nás doma dobrá všude tam, kde se chceme cítit pohodlně a kde vyčerpaní po celodenní dřině toužíme po odpočinku. Hnědá tedy bude do ložnice, ale také v určitých odstínech i do obývacího pokoje.
Černá
Tuto barvu máme spojenou jak s těmi smutnějšími okamžiky v lidském životě, tak také s určitým druhem tajemna a exkluzivity. V určitém smyslu jde o velmi chudou barvu, jako by se v ní vše ztrácelo. Svou krásu prokáže až ve spojení s dalšími barvami. Chcete-li černou u vás doma použít, pak nezapomeňte na další doplňky a nábytek, nejlépe co nejkontrastnější – tedy světlé. Jinak ve vás bude černá navozovat pocit sklíčenosti a špatnou náladu.
Šedá
Kupodivu máme šedou dnes spojenu s moderním designem. Přesto hlavní působení šedé v nás vždy zůstane. Jde o neutrální barvu, která jako by nedosahovala čistoty bílé a zároveň neměla dost sil na to proměnit se v černou. Proto jí máme spojenu s chudobou a jakousi nicotností a někdy i nudou. To vše a mnohem víc se skrývá v šedé, která na nás moc blahodárně nepůsobí, snižuje aktivitu, jako by nás pobízela k lenosti. Má stejný problém jako černá. Pokud ji nedoplníte jinou barvou (bílou, nebo ostřejšími odstíny jiných barev) nepřinese vám domů nic moc pěkného.
(fis)
Mohlo by vás zajímat: