Bydlení

6. března 2016 05:45

Klára Beščecová

Každý desátý Čech spí na rozkládací pohovce. Jaké to mají ostatní Češi?

Člověk v průměru prospí čtvrtinu až třetinu svého života. Všichni ale nespíme stejně.

Odlišnosti ve spánkovém rytmu, jeho délce a kvalitě ovlivňuje mnoho okolností. Některé z nich nás zřejmě překvapí a nejspíš by nás ani ve snu nenapadly.

Spánek je pro psychické i fyzické zdraví člověka velmi podstatný. Je to zdroj energie, způsob odpočinku, zkrátka nezbytná součást našeho každodenního životního rytmu. Zajímáme se ale o spánek dostatečně? Víme, kolik času je potřebné spánku věnovat? Co všechno náš čas snění ovlivňuje? Na všechny tyto otázky se zaměřil nedávný průzkum, jehož výsledky prezentuje Jakub Šoufek ze společnosti Johann Malle.

Jen jednoho z deseti ráno netahá z postele budík

Výzkum přinesl zajímavá fakta o nás Češích a o našich spánkových návycích. Věděli jste, že téměř polovina z nás chodí spát ve stresu a myšlenkami se již zaobíráme povinnostmi příštího dne? Nebo že nadpoloviční většina z nás spí v přetopené místnosti, před spaním se nají a pouze jeden šťastlivec z deseti ráno nemusí vstávat za zvuku budíku?

Podle agentury PPM Factum prospí převážná většina z nás šest až devět hodin denně. Jeden až dva Češi z deseti si pak klidně ještě hodinu či dvě dovolí přispat nad horní hranici průměru. Naopak jen jeden ze sta přes noc naspí jen čtyři hodiny.

Spacích neřeští máme více

Náš spánek ovlivňuje, zda jsme muž či žena, odlišnosti plynou i z místa, kde zrovna bydlíme. Lidé na vesnici sice vstávají časněji, oproti lidem z města si ale každý den průměrně o čtvrt hodinky přispí. Záleží také na našem věku: „Vproduktivním věku toho naspíme méně než vdětství ave stáří. Délka spánku je kromě věku závislá i na pohlaví. U žen dochází kprodloužení doby délky spánku až po šedesátém roce věku, zatímco umužů již po pětapadesátém,“ říká Jakub Šoufek.

Co dalšího můžeme zjistit o Češích a spánku? Že ne všechni z nás mají ideální podmínky pro odpočinek. Tak například každý desátý z nás spí v příliš tmavé nebo naopak křiklavé ložnici. Stejná část populace pak dokonce každou noc usíná na rozkládací pohovce.

Průzkum také ukázal, že většina z nás chodí spát už před půlnocí. Polovina z nás vyvětrá před spaním místnost, kde bude usínat. A většina Čechů v noci nespí sama.

Abyste se dobře vyspali

Zveřejněná data ukazují, že by Češi mohli – a v rámci svého zdraví by dokonce měli – věnovat kvalitě spánku více pozornosti. Určitě není od věci přehodnotit některé špatné spací návyky. „Spánkem strávíme čtvrtinu života, a proto bychom měli dbát vprvní řadě na kvalitní postel a matraci. Ideální jsou přírodní materiály, které se dokonale přizpůsobí tělu a navíc jsou hypoalergenní. Dobré je si také osvojit spánkovou hygienu, která nám pomůže dosáhnout kvalitního odpočinku,“ doporučuje Šoufek.

Klára Beščecová

Zdroj: Johann Malle

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky postel spánek PPM Factum

Přečtěte si také