22. září 2017 14:57
Tereza JavorováKoberec: Chlupatý přítel do chladných dní. Jak o něj pečovat, aby zůstal krásný?
S koberci to jeden čas vypadalo trochu bledě. Plovoucí podlaha vzala jejich pozice útokem a to tak razantním, že nestačily koukat. Ale přežily, otřepaly se a opět se nám vetřely do ložnic a obýváků. Poradíme vám, jak na ně, aby vám dlouho vydržely krásné.
Trendy, netrendy, když ráno sundáte nohy z pelesti a stoupnete do příjemné měkkosti koberce, zavrníte blahem. V uplynulých letech vystřídaly celoplošné koberce především kusové solitéry, které plnily funkci čistě dekorativní. Ale koberce ode zdi ke zdi hlásí návrat. Vesele barevné a teplé dětských pokojích, elegantní s vysokým chlupem v ložnicích, pěkné i praktické zátěžové koberce v kancelářských prostorách. Ani chemický průmysl nezaspal dobu a z přípravků na rychlé a kvalitní čištění koberců si jistě vyberete.
Vysoká vlákna vypadají dobře na malých kobercích. Zdroj: istock.com
Dříve se tradovalo, že koberce představují zbytečné lapače prachu a jsou domovem velkého množství roztočů. Díky současným materiálům, které disponují anti-alergickými a antibakteriálními vlastnostmi, to už ale dávno neplatí. Dokonce se stávají ideální podlahovou krytinou i pro alergiky.
Jak koberec správně čistit? Zdroj: istock.com
Aby se vnich usazovalo co nejméně špíny a mikroskopických potvůrek, které připomínají vetřelce, je nutné o ně náležitě pečovat. Naprostou nezbytností je pravidelné vysávání, které pomůže v první řadě mechanicky zbavit koberce větších nečistot a prachu. Odborníci doporučují vysávat po směru vlasu.
Jak o koberec pečovat, když máte doma čtyřnohé mazlíčky? Zdroj: istock.com
Čas od času ale naši chlupatí přátelé potřebují důkladnější servis. Když už vysavač nestačí, snažíme se původní svěžest navrátit práškovým, mokrým či strojovým čistěním:
- Práškové čistění je vhodné pro koberce všívané a tkané, nedoporučuje se naopak u těch z bavlny.
- Čistění mokrou cestou pomocí speciálního prostředku se hodí na většinu koberců, ovšem má nevýhodu - koberec pak dlouho schne.
- Strojová neboli chemická metoda se provádí pomocí speciálního stroje, který vstříknutím roztoku okamžitě odsává špínu z vláken. Stroj vlastní profesionální firmy, ale je možné si ho za poplatek vypůjčit domů. Tato metoda je vhodná především pro velice špinavé koberce.
Pokud nic nepomůže, na řadě je chemické čištění. Zdroj: istock.com
První pomoc, když je skvrna na světě!
krev: studená voda, u skvrn starších než dvanáct hodin biologický prací prostředek
lepidlo: voda, aceton nebo alkohol
rtěnka: ředěný šampon na koberce
marmeláda: teplá voda, eventuálně biologický prací prostředek
vosk ze svíčky: hodně savý papír s teplou žehličkou (nastavení na vlnu)
propiska: metylalkohol, eventuálně ředěný šampon na koberce
žvýkačka: odstraňovač žvýkaček
čokoláda: teplá voda, v případě nutnosti ředěný šampon na koberce
barvy (olejové): terpentýn, event. zředěný šampon na koberce
hořčice, pivo: ředěný šampon na koberce s jednou čajovou lžičkou octa, poté teplá voda
víno: posypat solí a nechat nějakou chvíli působit, eventuálně ještě ošetřit teplou vodou nebo biologickým pracím prostředkem
moč: vysušit houbou, chemický čisticí prostředek na koberce
Skvrna na světlém koberci od červeného vína je noční můrou. Zdroj: istock.com
Jak vyčistit skvrny od jídla? Zdroj: istock.com
(ku)