Bydlení

22. září 2017 14:57

Adéla Skřivánková

Koberec: Chlupatý přítel do chladných dní. Jak o něj pečovat, aby zůstal krásný?

S koberci to jeden čas vypadalo trochu bledě. Plovoucí podlaha vzala jejich pozice útokem a to tak razantním, že nestačily koukat. Ale přežily, otřepaly se a opět se nám vetřely do ložnic a obýváků. Poradíme vám, jak na ně, aby vám dlouho vydržely krásné.

Trendy, netrendy, když ráno sundáte nohy z pelesti a stoupnete do příjemné měkkosti koberce, zavrníte blahem. V uplynulých letech vystřídaly celoplošné koberce především kusové solitéry, které plnily funkci čistě dekorativní. Ale koberce ode zdi ke zdi hlásí návrat. Vesele barevné a teplé dětských pokojích, elegantní s vysokým chlupem v ložnicích, pěkné i praktické zátěžové koberce v kancelářských prostorách. Ani chemický průmysl nezaspal dobu a z přípravků na rychlé a kvalitní čištění koberců si jistě vyberete.

Dříve se tradovalo, že koberce představují zbytečné lapače prachu a jsou domovem velkého množství roztočů. Díky současným materiálům, které disponují anti-alergickými a antibakteriálními vlastnostmi, to už ale dávno neplatí. Dokonce se stávají ideální podlahovou krytinou i pro alergiky.

Aby se vnich usazovalo co nejméně špíny a mikroskopických potvůrek, které připomínají vetřelce, je nutné o ně náležitě pečovat. Naprostou nezbytností je pravidelné vysávání, které pomůže v první řadě mechanicky zbavit koberce větších nečistot a prachu. Odborníci doporučují vysávat po směru vlasu.

Čas od času ale naši chlupatí přátelé potřebují důkladnější servis. Když už vysavač nestačí, snažíme se původní svěžest navrátit práškovým, mokrým či strojovým čistěním:

- Práškové čistění je vhodné pro koberce všívané a tkané, nedoporučuje se naopak u těch z bavlny.

- Čistění mokrou cestou pomocí speciálního prostředku se hodí na většinu koberců, ovšem má nevýhodu - koberec pak dlouho schne.

- Strojová neboli chemická metoda se provádí pomocí speciálního stroje, který vstříknutím roztoku okamžitě odsává špínu z vláken. Stroj vlastní profesionální firmy, ale je možné si ho za poplatek vypůjčit domů. Tato metoda je vhodná především pro velice špinavé koberce.

První pomoc, když je skvrna na světě!

krev: studená voda, u skvrn starších než dvanáct hodin biologický prací prostředek

lepidlo: voda, aceton nebo alkohol

rtěnka: ředěný šampon na koberce

marmeláda: teplá voda, eventuálně biologický prací prostředek

vosk ze svíčky: hodně savý papír s teplou žehličkou (nastavení na vlnu)

propiska: metylalkohol, eventuálně ředěný šampon na koberce

žvýkačka: odstraňovač žvýkaček

čokoláda: teplá voda, v případě nutnosti ředěný šampon na koberce

barvy (olejové): terpentýn, event. zředěný šampon na koberce

hořčice, pivo: ředěný šampon na koberce s jednou čajovou lžičkou octa, poté teplá voda

no: posypat solí a nechat nějakou chvíli působit, eventuálně ještě ošetřit teplou vodou nebo biologickým pracím prostředkem

moč: vysušit houbou, chemický čisticí prostředek na koberce

(ku)

Další články:


Přečtěte si také