27. srpna 2023 08:00
redakce Prima LivingDětský pokoj podle feng-šuej. Vybudujte prostor pro hraní, učení i odpočinek
I když dětský pokoj často připomíná jeden velký chaos, neznamená to, že bychom dětem nemohli dopřát příjemnou harmonii v jejich životní zóně. Zařiďte jim pokojík podle feng-šuej!
Pokud nemáte pochyb o síle energií, které nás denně ovlivňují v prostoru, kde žijeme, zamyslete se, zda by se prastará pravidla feng-šuej nedala zavést i v království vašeho dítěte. Zjistíte, že se malý nezbeda více koncentruje, že vaše princezna tvoří úžasná dílka a že děti daleko lépe usínají. Prostě že to funguje i na ně.
Feng-šuej v dětském pokoji
Pro začátek si vyložme několik základních pravidel feng-šuej v dětském pokoji. Předně, dětský pokoj by neměl být příliš velký, aby se v něm dítě necítilo ztracené. Dětem jsou příjemná členitá zákoutí, kde se mohou schovat a zalézt. Nějakou schovku nebo malý stan v pokoji velmi ocení. I když děti milují barvy, zase to nepřehánějte. Všeho s mírou, platí i v jejich pokojíčku. Příliš mnoho divokých barev by mohlo vést až k hyperaktivitě nebo poruchám soustředění. Do pokojíku patří lehký a jednoduchý nábytek, almaru po babičce rozhodně vynechte. V duchu vzdušnosti a vlivů přírody volte i dekorace, aby si váš potomek v pokoji nejen pohrál, ale i odpočinul. Ohledně zvířat vytvořte nekompromisní pravidlo: milujeme své mazlíčky, ale do postele nepatří, mají své pelíšky!
NENECHTE SI UJÍT: Jak zařídit dětský pokoj, aby byl pěkný a útulný, ale především bezpečný
Základní pravidla feng-šuej
- umírněný prostor
- dobré středové osvětlení
- lehký vzdušný nábytek
- veselé barvy s mírou a citem
- postel bez zvířat
- možnost se schovat
Čas spánku a odpočinku
Každý rodič ví, jak sladké je spící dítě a jak vzácné jsou chvíle, kdy už konečně zabere. Díky feng-šuej to může jít docela snadno. V odpočinkové zóně by měly vládnout umírněné klidné barvy v tlumených tónech. Zvolte třeba příjemnou modrou nebo lesní zelenou, které dítě nebudou rozptylovat při usínání. Postel by se měla opírat čelem o zeď, kde není žádný otvor, tedy ani dveře, ani okna. Postavte ji také mimo průvan a ostré hrany ostatního nábytku. I když to odporuje obvyklým zvyklostem, lampička u hlavy není podle feng-šuej správné řešení, lepší je tlumené světlo někde bokem. Nad postel nevěšte nic těžkého, pokud možno v této zóně rezignujte na obrazy, poličky nebo závěsné knihovny. Může se to zdát úsměvné, ale zkuste dohlédnout, aby při usínání nebyl kolem postele nepořádek. Poházené hračky a předměty klidnému usínání nesvědčí.
PŘEČTĚTESI: Knihomol, nebo horolezec? Tipy na vybavení pokojíčku podle dětské povahy
Základní pravidla feng-šuej
- tlumené barvy
- čelo u stěny bez oken a dveří
- nad postelí nic nevisí
- lampička není u hlavy
- žádný průvan ani ostré hrany
- žádný nepořádek v blízkosti postele
Prostor pro zábavu a hry
Teplo, energie, inspirace. To jsou tři hesla feng-šuej pro zónu určenou k hraní. Zde naopak můžete hýřit barvami, nápady a kreativitou. Toto místo by dítě mělo inspirovat, motivovat, kultivovat. Všechno, jen ne nudit. Základní ingrediencí je teplo a bezpečí. I když se vylitý džus a rozdrobené piškoty lépe uklízí z laminátové podlahy, pořiďte dítěti na hraní raději koberec. Měkkou a teplou podložku, která bude tlumit nárazy a dopřeje prckovi komfort tepla odspodu. Nezapomeňte ani na haptiku, tedy dotýkání se, které je zvláště pro malé děti velmi důležité. Materiály by měly být příjemné, přátelské a pestré. Hračky nechte v tomto koutě klidně vyložené. Je to jen problém nás, dospěláků, že jim všechno uklízíme do truhel a skříněk, aby „byl pořádek“. Děti milují, když mohou své předměty vidět, pokud možno všechny najednou.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Studentský pokoj: Těžký úkol pro rodiče teenagera. Klíčové slovo je soukromí!
Základní pravidla feng-šuej:
- teplá a měkká podložka
- pestré energické barvy
- tvůrčí duch místa
- vyskládané hračky
- pestré a zajímavé materiály
Příjemné učení
Dělání úkolů není ta nejoblíbenější dětská činnost, ale děti se učí plnění povinností. Feng-šuej doporučuje vymalovat studijní kout příjemnou žlutou barvou, která podporuje učení a intelekt. Pracovní stůl vyberte s oblými rohy, které na děti působí příjemnějším dojmem než pravé úhly, a na stole udržujte pořádek. V tomto případě chaos není žádoucí, odtrhává pozornost a ruší při soustředěné práci. Věci na stole by měly mít svá stálá místa, což není projev pedantství, ale pomoc školákovi při orientaci na pracovní ploše. Záda židle by neměla být otočná ke dveřím, ani by na ně neměl mířit žádný ostrý hrot nebo hrana. Ideální je dát židli zády ke stěně a vytvořit dítěti pocit bezpečí. Vše by mělo být umístěné tak, aby dítě pohodlně vidělo na vstupní dveře, ale nebylo přímo proti nim.
INSPIRUJTE SE: Aby učení nebylo mučení. Zařizujeme pokoj pro prvňáčka
Základní pravidla feng-šuej
- žlutá barva
- oblé tvary
- pořádek na stole
- židle u stěny
- stůl s výhledem na dveře
Zdroj: drevostavitel.cz; homebydleni.cz