návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Pes a kočka spolu umí kamarádit. 5 rad pro bezproblémové soužití

Simona Sedláčková , Vydáno: 16.07.2021
Kočka a pes v jedné domácnosti nemusí znamenat jen souboj, útěky, prskání, vrčení nebo štěkání. Naopak, mohou se z nich stát i kamarádi, kteří na sebe nedají dopustit. Je ale nutné dodržovat určitá pravidla ve výchově, výživě a přístupu.

reklama

Rada č. 1: Zvažte věk obou zvířátek

Pokud si teprve hodláte pořídit kočku i psa, pak to udělejte, dokud jsou obě zvířátka ještě mladá. U staršího pejska či kočky by soužití s novým zvířátkem mohlo být komplikovanější. Především u kočky, která si více hlídá své teritorium. Nejlepší je pořídit si štěňátko a koťátko naráz. Mohou si spolu hrát a zvyknout si na sebe. Dobrou variantou je i pořídit si koťátko k dospělému psu. U dospělých koček a štěňat musíte být více na pozoru. S příchodem nového zvířecího člena se mohou urazit, žárlit a začít dělat nepříjemnosti. Nedoporučuje se pořizovat si proto nová zvířata, pokud máte kočku seniorku.

Nejlepší je pořídit si štěňátko a koťátko najednou
Autor: iStock Nejlepší je pořídit si štěňátko a koťátko najednou

Rada č. 2: První setkání je velmi důležité

Důležitým okamžikem je pak první setkání zvířátek. Pokud nesete domu ke svému pejskovi kočičku, je důležité jí držet v ruce. Pohladit pejska a pak zároveň i kočičku. Pejska hlídejte, aby po kočce nevystartoval. Nedávejte ho na vodítko, mohl by cítit, že se bojíte, a kočku si spojovat s negativními pocity. Pokud pořizujete ke kočce pejska, tak kočku by měl držet v náručí majitel a „nový“ pejsek měl být na nižším místě. Buďte pozitivní a snažte se mít veselý výraz hlasu.

Kočka a pes spolu umí kamarádit

Kočka a pes v jednom bytě? Žádný problém, ale musíte na to jít chytře

Pes, kočka a člověk v jednom bytě : 20 rad, co dělat, aby se z něj nestalo doupě plné chlupů a parazitů

Pes, kočka a člověk ve společné domácnosti: 20 rad, jak udržet byt čistý a zdravý

Rada č. 3: Dbejte na hierarchii smečky

Je důležité, aby byla kočka při prvním setkání držena ve vyšší pozici. V hierarchii jejich smečky si kočka vždy „vybojuje“ vyšší pozici. Psi velmi často po chvilce kočku přijmou jako tu nadřazenou a nedráždí jí. Kočičce také proto dejte pelíšek na vyvýšené místo. Bude se tak cítit lépe. Po příchodu nového zvířecího člena domácnosti je důležité „první“ zvíře neodstrčit, aby nezačalo žárlit. Oběma se věnujte stejně. První dny byste je neměli nechávat samotné. Koťátkům raději také ostříhejte drápky, aby pejska omylem při hrách nezranila.

Tady budu velet já, hochu!
Autor: iStock Tady budu velet já, hochu!

Rada č. 4: Oddělte toalety i místa

Pes i kočka by v domácnosti měli mít oddělená místa, jak na spaní, tak na jídlo. Hlídejte také kočičí toalety. Psi by si mohli na jejich obsahu „pochutnat“. Toalety tak dejte na místo, kam se pes nedostane. Voda a krmivo by měly být oddělené. Psi i kočky jsou teritoriální zvířata a misky s krmivem si hlídají.

Jak seznámit novou kočku s paní domácí

Kočičí sbližování: Jak seznámit svou kočku s novou kočičí kamarádkou či kamarádem

Máte pocit, že jsou si všechny kočky  1

Myslíte si, že mají všechny kočky stejnou povahu? Ani náhodou!

Rada č. 5: Dělejte rozdíly v krmení

Velmi důležité je také správné krmení. První dny je krmte odděleně. Nejlépe v jiných místnostech. Nejprve se ale vždy najezte první vy. A pak dejte krmivo zvířatům. I když je kočka „šéfem“ psa, tak hlavní místo ve smečce patří vám.

V hierarchii smečky si kočka vždy „vybojuje“ vyšší pozici
Autor: Yoggies V hierarchii smečky si kočka vždy „vybojuje“ vyšší pozici

Vždy hlídejte, aby pes i kočka vše snědli. Pokud ne, tak krmivo uschovejte mimo jejich dosah. „Rozhodně není dobré je krmit stejnou potravou. Pes a kočka potřebují rozdílnou stravu. Kočka potřebuje stravu více bohatou na tuky a bílkoviny. Psi kromě bílkovin mají v krmivu zastoupenou například i zeleninu. Pejsci krmení kočičí stravou mohou velmi rychle přibývat na váze, a to může vést k závažným zdravotním problémům. Volte pro oba potravu jim určenou, ale rozhodně nešetřete na kvalitě. Ideální jsou produkty bez chemie a s přídavkem probiotik, které jsou dobré pro podporu jejich imunity,“ říká odborník na psí a kočičí výživu Jiří Švihálek z Yoggies.cz a dodává: „Hlídejte také, aby pejsek nechodil do kočičí misky. Psi nejsou na rozdíl od koček vybíraví v jídle a snědí, co jim přijde pod čumák. Misku můžete proto kočce dávat do vyvýšených míst, kam pes nevyskočí. Pokud vám to prostor v bytě či domě dovoluje, krmte zvířata v oddělených místnostech.“

psí horoskop

Psí horoskop aneb jakou povahu má váš pes podle znamení zvěrokruhu

mazlík 1

Domácí mazlíčci podle zvěrokruhu: Kdo si má pořídit kočku, psa, želvu nebo papouška?

reklama

Článek je zařazen v: kočka , pes

reklama

Přečtěte si také