Šanta kočičí a kozlík lékařský: Dvě bylinky, po kterých jsou kočky jako divé
Většina koček šantu kočičí přímo miluje. Dokážou se v bylince, která voní podobně jako máta, válet, okusovat ji nebo se o ni donekonečna otírat. Pro jiné kočky je zase podobně přitažlivý kozlík lékařský. A pak jsou tu ještě kočky, které nerozparádí nic. Mají to prostě s drogami asi podobně jako my, lidé. Jsou mezi nimi jedinci náchylní k využívání omamných látek i jedinci, kteří si vystačí sami. Naštěstí tyto kočičí drogy nejsou nijak návykové.
Šanta kočičí (Nepeta cataria)
Nenápadná trvalka dorůstající do výšky asi 60 cm. Roste v trsech a od července do září vykvétá malými bílými, růžovými nebo fialovými květy. Vůní připomíná mátu. Rostlině se dobře daří na suchých a slunných místech, ale můžete ji pěstovat i v květináči na balkoně.
Šanta kočičí obsahuje malé množství halucinogenních látek, proto se její sušené listy dříve používaly jako kuřivo. Žvýkání kořene prý zase zvyšovalo sebevědomí. Na druhou stranu vůně šanty odpuzuje komáry, šváby, ale i myši.
Účinky šanty na kočky, to je však kapitola sama pro sebe. Asi na polovinu koček šanta neúčinkuje vůbec a nezajímá také koťata do stáří asi osmi týdnů. Pro tu druhou polovinu dospělých koček je však šanta drogou, která je umí pěkně rozparádit. Kočky se v šantě válejí, otírají se o ni a okusují větvičky i listy. Po chvíli, asi po deseti minutách, se stočí do klubíčka a v šantě spokojeně usnou. Toto chování je vyvoláno nepetalaktonem, který se při drcení rostliny uvolňuje do vzduchu. Šanta kočičí není pro kočky nijak škodlivá ani návyková a nemá ani vedlejší účinky.
Pokud vaše kočka na šantu kočičí reaguje, můžete listy nasušit a vyrobit z nich kočce hračku, která ji bude dokonale bavit.
Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)
Vytrvalá bylina dorůstající do výšky asi 60–200 cm. Vykvétá většinou v červenci bílým až růžovým květenstvím ve tvaru vidlanu. Kozlík lékařský roste volně v přírodě, na trvale mokrých půdách v nižších polohách v celé střední a jižní Evropě.
Kozlík lékařský se využívá jako léčivá bylina už od středověku. Používá se při nespavosti, křečích, nervozitě, při pocitech strachu i při nadýmání. Libé pocity navozuje kozlík lékařský i u některých koček, ale opět zdaleka ne u všech. Některé kočky stimuluje a přináší jim vitalitu a pohodu. Sprej z kozlíku pomáhá tedy některým kočkám například překonat strach z cizího prostředí. Nejvíce účinných látek obsahuje kozlík lékařský v kořenech, které se sbírají buď před rozkvětem v květnu, nebo až v září.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0anta_ko%C4%8Di%C4%8D%C3%AD; https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0anta_ko%C4%8Di%C4%8D%C3%AD; https://www.ireceptar.cz/zdravi/kozlik-lekarsky.html