Bydlení

24. září 2015 06:00

Markéta Zídková

Kolej, nebo podnájem? Průvodce světem sdílených koupelen a ložnic

Najdi 10 rozdílů.

Září je měsícem babího léta, burčáku a přívalu studentů do velkých měst. Někteří skončí na kolejích, další v podnájmech, jiné zláká spolubydlení. Vznikají nové vztahy, o překvapení, humorné zápletky i návaly zoufalství není nouze. Co si vybrat a jak se v tom vyznat? Zkuste našeho inspirativního průvodce světem sdílených koupelen, kuchyní – a někdy i ložnic.

Kdopak tu bydlí?

Tak tohle je opravdu klíčová otázka. Hlavně na kolejích a především v nižších ročnících škol jsou manévrovací možnosti v otázce „s kým budu bydlet“ značně omezené. V krajním případě tak můžete dopadnout jako studentka Alex z romantické komedie Švédská trojka (The Threesome, 1994), kterou univerzitní počítač podle mužsky znějícího jména přiřadil do pokoje ke dvěma sympaťákům (fakt, že jeden z nich si ještě nebyl úplně jistý svou orientací, byl „bonusem“ navíc).

U spolubydlení v bytě sdíleném s dalšími nájemníky máte volbu svobodnější. Nelíbí se vám spolubydlící? Prostě se otočíte a hledáte dál.

Kdo to uklidí?

Kolej má nespornou výhodu v tom, že koště a hadr budete brát do ruky jen minimálně – společné prostory, tedy chodby, sprchy a kuchyňky, totiž uklízí úklidová služba. Zato v bytě se dvěma lemply můžete narazit na problém v duchu parafráze seriálu Tři chlapi v chalupě (ano, první čs. dietlovský seriál z roku 1962).

Na lednici by se měl co nejdřív objevit rozpis služeb, jinak se z toho za chvíli zblázníte. Úklidové prostředky kupte radši sami, nebudou to vyhozené peníze.

Vyspím se?

Člověk je sice tvor společenský, ale kontinuální mejdan se nedá dlouho vydržet. Kolej je v tomto směru hodně riziková – prakticky v kteroukoliv denní dobu na ní probíhá několik mejdanů, z nichž některé končí, až když hrozí, že se v menze přestanou vydávat snídaně. V bytě se v tomto směru můžete cítit bezpečněji a je také snazší zjednat si pořádek. Tedy pokud vedlejší pokoj neobývá bývalý gangster jako vystřižený z filmu Můj soused zabiják (The Whole Nine Yards, 2000). V tom případě jste ale něco podcenili už na začátku …

Stihnu to?

Vysokoškolská kolej má zdánlivě nevýhodu ve společných sprchách a toaletách. Jenže fakt, že se najednou na jednom patře může vysprchovat třeba 20 lidí (pohlaví neřešme), vás ráno posune k odchodu rychleji a spolehlivěji, než si myslíte.

Koupelna obsazená slečnou, která na sobě dvě hodiny usilovně pracuje, je naproti tomu noční můrou každého obyvatele sdíleného bytu. Tedy pokud se do té koupelny nevydáte za ní stejně, jako to udělal stárnoucí novinář ve skvělém španělském snímku Madrid, 1987. Pro neznalé – dveře koupelny se vzápětí zasekly a ne a ne se otevřít… Pak už zase není, kam spěchat.

Kdo to zase snědl?

Lednička přímo na pokoji, nejlépe omotaná řetězem, je asi nejspolehlivější prevencí před hladovými spolustudujícími. Kolej se sdílenými kuchyňkami je v tomto nemilosrdná a opatřovat každou krabici mléka nápisem „tohle není tvoje“ v desítce jazyků včetně urdštiny, arabštiny a korejštiny není zrovna praktické (navíc to moc nefunguje).

Bohužel podobně můžete skončit i v bytě se spolubydlícími. Rozdíl je jen v tom, že počet podezřelých nenechavců je omezen na „posádku“ vašeho útočiště. Na druhou stranu, pokud sdílíte kuchyň s nějakým dosud neobjeveným Jamiem Olivierem (nebo aspoň Láďou Hruškou), může to být inspirující.

Může se vám hodit

Studenti Univerzity Karlovy mají na několika místech ČR k dispozici asi třináct tisíc lůžek, Masarykova univerzita disponuje 4300 lůžky. Obecně platí, že hůře jsou na tom s ubytovacími kapacitami soukromé vysoké školy.

Měsíční náklady na ubytování na kolejích se pohybují v rozmezí tří až pěti tisíc korun. Záleží na lokalitě a na tom, zda si chcete připlatit za jednolůžkový pokoj nebo se spokojíte s vícelůžkovým.

Ceny za spolubydlení v bytech jsou s kolejemi srovnatelné. Lépe řečeno mohou být mírně vyšší. Dejte si ale pozor na skryté poplatky (energie) a vždy podepisujte smlouvu s majitelem bytu.

Spolubydlení hledejte na internetu na specializovaných serverech, třeba na eSpolubydleni.cz. Dobře funguje i příslušná sekce na bezrealitky.cz.

(mil)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také