Koupelny

29. ledna 2020 08:00

redakce Prima Zoom

Jak na rekonstrukci koupelny? Nechte si poradit od designérů Jak se staví sen

Rekonstrukce koupelny bývá jednou z nejnáročnějších změn, které doma můžeme udělat. Proto designérka Andrea Hylmarová říká: „Pětkrát měř a jednou řež!“ Podívejte se na tipy designérů pořadu Jak se staví sen, které vám rekonstrukci koupelny usnadní.

Před rekonstrukcí

Často je potřeba změnit dispozici koupelny nebo odstranit umakartové jádro. Je tedy nutné plánovat do detailu. Musíte zkontrolovat umístění stoupaček, odpady udávají dispozici, na rozdíl od vody nebo elektroinstalace je totiž nelze zavést kamkoli.

Promyslete si také, zda by nebylo vhodné oddělit koupelnu od toalety. Podle norem by třípokojové byty měly mít toaletu a koupelnu zvlášť. Zároveň je potřeba přemýšlet o tom, čím koupelnu vybavíme. Důležité je to zejména ve chvíli, kdy používáme sádrokarton. Dopředu musíme vědět, kde přesně bude umyvadlo nebo toaleta. Nesmíme zapomenout ani na to, že elektroinstalace má vkoupelně přísnější pravidla. Zásuvky musí být dál o míst snejvětší vlhkostí.

Podívejte se na videorozhovor s designérkou Andreou Hylmarovou:

Sádrokarton do koupelny

Použití sádrokartonu je populární. Ten se objevuje i vproměnách koupelen vJak se staví sen. Naši designéři sním rádi pracují, protože je variabilní. Janu Bekovi se líbí, že zněj lze vytvářet předstěny, do kterých se dají umístit integrované splachovací systémy nebo různé niky.

Vobchodech navíc najdete sádrokartony, které se perfektně hodí do koupelen. Jsou odolné a nejsou náchylné kplísním. Nezapomínejte ani na hydroinstalaci. Voděodolnost sádrokartonu totiž nestačí. Je potřeba pečlivě nanést také hydroinstalaci a proti zatékání pojistit zejména rohy.

Sprcha, nebo vana?

Věčná otázka. Sprchové kouty nejsou tak populární jako vany, ale mohou se pyšnit několika výhodami. Šetří vodu, protože při sprchování jí nespotřebujeme tolik jako při koupeli. Sprchové kouty mohou být navíc luxusním doplňkem koupelny nebo mohou být bezbariérové, což se hodí lidem spostižením nebo seniorům. Designérka Andrea Hylmarová také upozorňuje, že pokud se vany nechceme vzdát, je potřeba umístit kvaně kvalitní zástěnu, sprchový závěs totiž nestačí.

Vychytávky do koupelny

Osvětlení koupelny

  1. Vkoupelně je lepší mít intenzivnější osvětlení než ve zbytku interiéru. Do koupelny se tak hodí „denní bílá“, do obytných místností volte naopak „teplou bílou“.
  2. Je užitečné myslet také na méně intenzivní osvětlení (třeba podsvícení zrcadel), které se hodí vnoci nebo brzy ráno, kdy koupelny často využíváme. Intenzita světla nás tak neoslní a my po návštěvě koupelny opět snáze usneme.

Jaké vybrat dlaždičky do koupelny?

  1. Vždy je potřeba zvážit velikost prostoru. Do malých koupelen můžete klidně použít mozaiku nebo naopak velkoformátové dlaždice. Nevhodné jsou klasické velikosti 45 na 45 centimetrů.
  2. Vmalých koupelnách se také vyvarujte výrazným barvám a dekorům.

Podívejte se na celý díl Jak se staví sen, Tipy a triky

Sdílejte článek

Přečtěte si také