návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak na rekonstrukci koupelny? Nechte si poradit od designérů Jak se staví sen

Vydáno: 29.01.2020
Koupelny tipy a triky
Autor: archiv FTV Prima Koupelny tipy a triky
Rekonstrukce koupelny bývá jednou z nejnáročnějších změn, které doma můžeme udělat. Proto designérka Andrea Hylmarová říká: „Pětkrát měř a jednou řež!“ Podívejte se na tipy designérů pořadu Jak se staví sen, které vám rekonstrukci koupelny usnadní.

reklama

Před rekonstrukcí

Často je potřeba změnit dispozici koupelny nebo odstranit umakartové jádro. Je tedy nutné plánovat do detailu. Musíte zkontrolovat umístění stoupaček, odpady udávají dispozici, na rozdíl od vody nebo elektroinstalace je totiž nelze zavést kamkoli.

Promyslete si také, zda by nebylo vhodné oddělit koupelnu od toalety. Podle norem by třípokojové byty měly mít toaletu a koupelnu zvlášť. Zároveň je potřeba přemýšlet o tom, čím koupelnu vybavíme. Důležité je to zejména ve chvíli, kdy používáme sádrokarton. Dopředu musíme vědět, kde přesně bude umyvadlo nebo toaleta. Nesmíme zapomenout ani na to, že elektroinstalace má v koupelně přísnější pravidla. Zásuvky musí být dál o míst s největší vlhkostí.

Podívejte se na videorozhovor s designérkou Andreou Hylmarovou:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Jak se staví sen: 3 otázky pro Andreu Hylmarovou

Sádrokarton do koupelny

Použití sádrokartonu je populární. Ten se objevuje i v proměnách koupelen v Jak se staví sen. Naši designéři s ním rádi pracují, protože je variabilní. Janu Bekovi se líbí, že z něj lze vytvářet předstěny, do kterých se dají umístit integrované splachovací systémy nebo různé niky.

V obchodech navíc najdete sádrokartony, které se perfektně hodí do koupelen. Jsou odolné a nejsou náchylné k plísním. Nezapomínejte ani na hydroinstalaci. Voděodolnost sádrokartonu totiž nestačí. Je potřeba pečlivě nanést také hydroinstalaci a proti zatékání pojistit zejména rohy.

Ing. Andrea Hylmarová

Ing. Andrea Hylmarová

Nový designér pořadu Jak se staví sen Jan Bek

Ing. arch. Jan Bek

Sprcha, nebo vana?

Věčná otázka. Sprchové kouty nejsou tak populární jako vany, ale mohou se pyšnit několika výhodami. Šetří vodu, protože při sprchování jí nespotřebujeme tolik jako při koupeli. Sprchové kouty mohou být navíc luxusním doplňkem koupelny nebo mohou být bezbariérové, což se hodí lidem s postižením nebo seniorům. Designérka Andrea Hylmarová také upozorňuje, že pokud se vany nechceme vzdát, je potřeba umístit k vaně kvalitní zástěnu, sprchový závěs totiž nestačí.

V Jak se staví sen jsme stavěli i bezbariérovou koupelnu
Autor: archiv FTP Prima V Jak se staví sen jsme stavěli i bezbariérovou koupelnu

Vychytávky do koupelny

Osvětlení koupelny

  1. V koupelně je lepší mít intenzivnější osvětlení než ve zbytku interiéru. Do koupelny se tak hodí „denní bílá“, do obytných místností volte naopak „teplou bílou“.
  2. Je užitečné myslet také na méně intenzivní osvětlení (třeba podsvícení zrcadel), které se hodí v noci nebo brzy ráno, kdy koupelny často využíváme. Intenzita světla nás tak neoslní a my po návštěvě koupelny opět snáze usneme.

Jaké vybrat dlaždičky do koupelny?

  1. Vždy je potřeba zvážit velikost prostoru. Do malých koupelen můžete klidně použít mozaiku nebo naopak velkoformátové dlaždice. Nevhodné jsou klasické velikosti 45 na 45 centimetrů.
  2. V malých koupelnách se také vyvarujte výrazným barvám a dekorům.

Podívejte se na celý díl Jak se staví sen, Tipy a triky

reklama

Článek je zařazen v: Jak se staví sen , Jak se staví sen 2020

reklama

Přečtěte si také