Kuchyně

12. března 2020 08:00

Matouš Hartman

Jak zařídit kuchyň. Designéři Jak se staví sen vám poradí

Její rekonstrukce a zařizování nejsou vůbec jednoduché. Podobně jako koupelna vyžaduje pořádné plánování. Tak jak zařídit či zrekonstruovat kuchyň bez toho, abyste udělali zbytečné chyby? Podívejte se na praktické rady a tipy designérů pořadu Jak se staví sen.

Nejprve se pořádně zamyslete nad dispozicí kuchyně. Kam chcete umístit pracovní plochu? Máte prostor na kuchyňský ostrůvek? Položte si tyto otázky a uvědomte si, že musíte respektovat také umístění stoupaček. Co nejblíže k nim musí přijít dřez a myčka.

Základní pravidla pro zařizování kuchyně

Pokud plánujete stavět, je lepší umístit kuchyň na sever nebo východ. Není potřeba, aby do ní šlo tolik sluníčka jako do obytných pokojů. Zároveň se při vaření produkuje teplo, takže ani na severní straně se nemusíte bát zimy.

Rozmyslete, zda má místnost dostatečné větrání, ideální je i okno, denní světlo je při vaření příjemné.

Vytvořte praktický trojúhelník, který vám umožní pohodlně pracovat. Jedná se o propojení ukládání potravin, chlazení potravin a přípravy potravin. Nic by od sebe nemělo být zbytečně daleko.

Kuchyň jako osobní prostor

Tyhle místnosti už dávnou nejsou jen přípravnami jídla. Kuchyně představují osobní i společenský prostor nejen pro ty, kteří milují vaření. Takže se při plánování kuchyně zamyslete nejen nad praktickými otázkami, ale také nad tím, jak kuchyň zařídit, aby vám vyhovovala…

  1. Uvědomte si, pro koho kuchyň, kdo v ní bude vařit a trávit čas
  2. Rozmyslete si, jestli chcete oddělenou místnost nebo jestli chcete kuchyň propojit s obývákem, což je aktuální trend
  3. Popřemýšlejte o své výšce a přizpůsobte jí umístění linky.

Takhle například propojili kuchyň s obývákem Kamila Douděrová a František Kobližka:

Design kuchyně

V první řadě si uvědomte, co už v kuchyni máte za vybavení. Nejčastěji je na místě už položená podlaha případně nějaké další kusy nábytku. Novou linku a skříňky se snažte sladit s podlahou a ostatním nábytkem. Pokud neseženete stejný dřevodekor, je ideální mít kuchyňskou linku například v černé nebo bílé barvě. Dva různé dřevodekory totiž nikdy nevypadají dobře.

Aby se vyhnuli různým dřevodekorům, udělali Martina Pištěláková a Jan Bek kuchyňské skříňky v bílé barvě:

Korpus skříněk je vždy z lamina, můžete si ale zvolit povrchovou úpravu dvířek skříněk. Aktuální jsou například supermaty s úpravou proti otiskům prstů. Můžete ale sáhnout po mnoha jiných površích i dekorech.

Následuje výběr spotřebičů. Tam si musíte uvědomit, zda chcete vestavěné spotřebiče, které jsou oblíbenější, nebo ty samostatně stojící. Základem jsou lednice, varná deska, trouba a odsavač par. Už také dávno neplatí, že byste nemohli troubu umístit vedle lednice.

Takhle použili samostatně stojící retro lednici Andrea Hylmarová a Marek Povolný:

Lepší je, když vyberete spotřebiče jedné řady, abyste nekombinovali několik různých designů. Zároveň se nenechte unést aktuální náladou. Takové retro spotřebiče do minimalistické kuchyně opravdu nepůjdou. Vše si pořádně rozmyslete a nechte si v obchodě ukázat více řad spotřebičů.

Další doporučení designérů pro rekonstrukce bytů a domů:


Přečtěte si také