Kuchyňské lavice jsou pohodlné, útulné a mohou být moderní. Inspirujte se

Máte ve své kuchyni lavici? Nebo si hned vybavíte rohovou lavici s úložným prostorem, potaženou hnědou nebo červenou koženkou, která byla součástí snad každé předrevoluční kuchyně? To by byla veliká chyba. Kuchyňské lavice umí být krásné i pohodlné a v neposlední řadě šetří tolik potřebný prostor. Stačí si jen vybrat tu pravou.

Starší ročníky si patrně skutečně hned představí unifikovanou koženkovou lavici, tolik rozšířenou vnašich domovech v70. i 80. letech minulého století, ale na druhou stranu si možná i vybaví, jak jsme jako děti honem spěchaly ke stolu, abychom místo na lavici obsadily. Už tenkrát se nám na ní dobře sedělo!

Dnešní kuchyňské lavice jsou rohové i jenom rovné, polstrované i vybavené měkoučkými sedáky, súložným prostorem i bez. Vromanticky starosvětském i zcela moderním designu. Stačí si jen vybrat tu pravou a pohodlně se usadit.

Lavice šetří místo

Asi úplně tou největší výhodou kuchyňské lavice je úspora místa. Nepotřebuje za sebou, na rozdíl od židlí, další prostor na odsunutí od stolu, pokud se chcete posadit. Zároveň získáte prostor pro usazení několika lidí. Lavice může mít i tvar podkovy a židle pak můžete dokonce zcela vynechat.

Zajímavou variantou je i lavice do podkovy, a k ní netradiční tvar jídelního stolu se seříznutým rohem.

Pro úplně malé byty je tu i varianta krátké lavice, mobilního, lehkého stolku a jedné až dvou židlí. Na velmi malém prostoru se tak najde místo pro více lidí.

Lavice nabízí úložné prostory

Lavice súložnám prostorem patří mezi nejšikovnější a nejvyhledávanější modely. Volit můžete klasický výklopný sedák, ale i zasunovací zásuvky na věci, ke kterým nepotřebujete každodenní přístup, například sezonní oblečení.

Špatnou dostupnost zásuvek pod stolem můžete vyřešit i zásuvkami bočními, pokud tedy máte dost prostoru zboku lavice.

Lavice oddělí prostor

Lavice zdaleka nemusí stát jen u stěny. Stejně dobře působí i postavená vprostoru a může se tak stát šikovným předělem mezi kuchyní, jídelním koutem a obývacím pokojem.

Lavice vytvoří dojem útulnosti

Určitě to sami znáte. Když vejdete do restaurace, kde si můžete vybrat mezi místem na klasické židli a na lavici… Co zvolíte? Většina lidí si vybere místo na lavici, pěkně zády ke zdi a čelem do místnosti. A stejné je to i doma. Pokud si pořídíte do své domácnosti lavici, určitě se o místo na ní budete doslova prát.

Nezapomínejte ani na měkoučké sedáky, a pokud lavici chybí opěradlo, pak i polštářky za záda. Měkké čalounění je nejlepší zpolyuretanové pěny, potažené proti skvrnám odolnou ekokůží nebo tkaninou smikrovláknem. Textile přispějí ktomu, že posezení na lavici budete vážně milovat.

Lavice nepotřebuje ksobě stůl

Pohodlnou lavici ale můžete využít i jako odpočinkový nebo čtecí kout a ani ksobě nepotřebuje jídelní stůl. Postačí malý odkládací stolek na kávu nebo čaj a kupa polštářků směkoučkou dekou.


Přečtěte si také