Kuchyně

3. března 2020 08:00

Matouš Hartman

10 nejlepších kuchyňských trendů roku 2020: Květiny, mramor i modrá barva

Kuchyně jsou čím dál tím odvážnějšími místnostmi. Už neslouží jenom pro přípravu jídla. Kuchyňské trendy pro rok 2020 proto nabízejí zajímavou směsici dekorů, materiálů a výrazných barev.

Kuchyňské ostrůvky místo jídelny

Čím dál častěji propojujeme kuchyň s obývákem. Někdy je to kvůli tomu, že máme malý byt, jindy chceme, aby v domě byl co největší světlý prostor. Stěny mezi kuchyní a obývákem se tak bourají. Vzniká místo pro kuchyňský ostrůvek. Jedná se o praktickou věc, která rozšíří pracovní plochu. A může se z ní stát i jídelní stůl. Je to jeden z největších trendů letoška.

Černá barva

Vypadá elegantně, ale má jednu nevýhodu: Na černé ploše je vidět každá kapka a každé smítko. Na to je potřeba pamatovat, když se rozhodneme pro černou kuchyň. Bude vyžadovat mnohem větší péči. Přesto má černá barva kuchyním vládnout.

Výrazné barvy

Pokud nechceme černou, můžeme sáhnout po barevné kuchyni. Zvlášť pokud máte kuchyňský kout, uděláte z nudné části pokoje výrazný prostor, který ihned zaujme.

Dva tóny

Populární jsou také skříňky ve dvou barvách. Zatímco horní můžete nechat ve světlejší barvě, ty pod linkou by měly být v nějaké tmavší. Originální hra s barvami vám umožní vytvořit uvolněný prostor a kuchyň bude hned zábavnější.

Beton

Tenhle materiál se čím dál častěji dostává do našich domácností. Dá se z něj vyrobit totiž prakticky cokoli od misek po reproduktory a světla. V kuchyňských trendech se objevil už dříve, teď má ale dostat ještě větší prostor. Je totiž při správné úpravě povrchu vhodný pro kontakt s potravinami, je masivní, jen těžko se ničí, a pokud se na něm objeví škrábance, nevadí to. Zašlý beton taky vypadá hezky. Nevýhodou je jeho váha.

Mramor

Comeback zažije mramor a jeho imitace. Kámen s krásnou kresbou je luxusním materiálem, který se hodí do elegantních kuchyní. Potřebuje spíše neutrální okolí a hodně prostoru, aby vynikl. Hodí se spíš na venkov.

Originální baterie

Nabídka baterií je široká, i tak většina z nás skončí u té nejklasičtější pákové. Přitom nemusíte investovat o tolik víc, abyste měli nějakou zajímavou. I mezi pákovými bateriemi najdete zajímavé kousky. Klasické kohoutky už jsou pro kuchyň nepraktické, hůře se na nich nastavuje teplota vody.

Příroda po ruce

Pokud máme v kuchyni dostatek světla, rozhodně bychom tam měli umístit květiny. Můžete sáhnout po odolných pokojovkách, které přežijí tmu i kolísavou teplotu, ale vhodné budou i bylinky za oknem nebo na kuchyňské lince.

Udržitelnost a upcyklace

Ne všechno v kuchyni musí být nové. Zejména židle pořídíte na různých webových bazarech nebo v anticích. Často se objeví i bytelný stůl a blešáky jsou plné nádobí. Starý nábytek můžete upcyklovat, tedy upravit, přemaloval, využít z něj jen část, pohrát si s ním a vytvořit z něj něco úplně nového!

Moderní technologie

V první řadě je dobré vytvořit dostatečný a jasný zdroj světla. Na to jsou nejvhodnější LED světla, kterými podsvítíte skříňky a dostanete tak světlo přímo nad pracovní plochu. To se hodí do menších nebo tmavých kuchyní.

Další inspirace do kuchyně:


Přečtěte si také