Bydlení

22. března 2020 17:00

Simona Sedláčková

12 tipů na retro hry: Ukažte dětem, jak se bavili jejich rodiče a prarodiče

Zahrajte si s dětmi hry, které bavily jejich rodiče, babičky i dědy. Mnohé z těchto zábav znají i dnešní děti, ale určitě nebude na škodu si je připomenout.

Jak doma zabavit děti

Máte doma znuděné a zlobící děti, například o víkendu, když počasí nedovolí hry venku a výlety? Zkuste vytáhnout poslední trumf! Vyprávějte jim, jaké to bylo, když vy jste byli malí… a můžete přidat i praktickou ukázku oblíbených her a zábav.

Bunkr z dek a peřin

Parádní hra, kterou odjakživa maminky moc nemusí, ale většina dětí ji přímo zbožňuje. To se sestěhují k sobě židle, nebo vyskládají polštáře z gauče, navrch se přidá střecha z deky a malými polštářky se pěkně vystele prostor uvnitř…

Obydlené papírové krabice

V dnešní době má snad každý prcek tzv. odstrkovadlo, ale takové autíčko z papírové krabice stejně většinu dětí doslova nadchne. Stačí vystřihnout z papírové lepenky pět kol, čtyři nalepit na krabici, a to páté bude simulovat volant. A většinu dětí zabaví i vylepšování vlastního vozu. Dejte jim do ruky pastelky nebo fixy!

Přebírání na prstech

Klidná, většinou spíše holčičí hra, která kluky nikdy moc nebavila. Ale možná se i oni dají zlákat! Stačí svázat kousek pletací příze nebo tenkého provázku a hlavně si vzpomenout, jak jsme to tenkrát vlastně ty provázky přebírali a křížili.

Člověče nezlob se

Vlastně běžná stolní hra s figurkami, kterou však časem zastínily mnohem propracovanější a složitější hry s mnoha pravidly. Člobrdo je hra jednoduchá, kterou zvládnou velmi brzy i malé děti.

Karetní hry

Karetních her existuje spousta, ale platí u nich to samé, co u Člověče nezlob se. Většina dětských karetních her má spoustu pravidel a než se dopracujete ke hře, půlka hráčů ztratí trpělivost. Zahrajte si obyčejné Prší nebo Černého Petra. To zvládne během chvilky každý i bez dlouhého předčítání pravidel.

Skládané papírové loďky i čepice

Papírovou čepici, jakou znají všechny děti už po několik generací od televizního Večerníčka, si mohou děti jednoduše poskládat z novin nebo ze slevových letáků, které budou asi mnohem dostupnější. A složit papírovou loďku? To je jen o pár kroků více.

Lodičky se dají využít na závody ve vaně, ale při trošce fantazie se promění i v různé dekorace. Přidejte špejli a plachty z barevných papírů nebo z kousků bavlněných látek.

Nebe peklo…

Hra, která byla nejvíc populární mezi školou povinnými děvčátky možná v 70. letech minulého století, určitě zabaví děti i dnes. Dají se s ní dělat zábavné předpovědi počasí i budoucnosti.

Vlaštovky z papíru

Tohle bývala zase spíše klučičí záležitost, ale není důvod, aby se papírové vlaštovky nelíbily i holčičkám. Složit vlaštovku je jedna věc, ale ještě potřebuje pořádné maskování! Dejte dětem opět do rukou fixy, ať se mohou vyřádit.

Můžete se proběhnout po zahradě nebo po lese

Máte to štěstí, že se s dětmi máte kde proběhnout na čerstvém vzduchu? I tady si pro ně můžete připravit hry, které si pamatujete z časů našeho dávno minulého dětství.

Cvrnkání kuliček

Tahle hra má jedno velké úskalí. Předpokládá, že máte po ruce pytlík s kuličkami. Není totiž moc možností, jak skleněné či hliněné kuličky nahradit.

Skákání přes gumu i švihadlo

Kus prádlové gumy se určitě najde téměř v každé domácnosti, teď si ještě vzpomenout na pravidla. Anebo si můžete vytvořit pravidla vlastní. Aspoň to bude větší zábava. A švihadlo? To máte určitě doma taky, ne?

Skákání panáka

Vezměte s sebou ven křídy, a pak už stačí najít kousek betonu nebo asfaltu a namalovat známého skákacího panáka.

Lesní zahrádky

Při vycházce do lesa se děti mohou zabavit vytvářením lesních zahrádek. Stačí nasbírat kousky borové kůry a postavit domeček se střechou krytou mechem.


Přečtěte si také