návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

12 tipů na retro hry: Ukažte dětem, jak se bavili jejich rodiče a prarodiče

Simona Sedláčková , Vydáno: 22.03.2020
12 tipů na retro hry
Autor: istockphoto.com 12 tipů na retro hry
Kdy jindy než v současné situaci máte mít dostatek času naučit děti hry, které bavily jejich rodiče, babičky i dědy. Mnohé z těchto zábav znají i dnešní děti, ale určitě nebude na škodu si je připomenout.

reklama

Jak doma zabavit děti

Máte znuděné a zlobící děti v domácí karanténě? Zkuste vytáhnout poslední trumf! Vyprávějte jim, jaké to bylo, když vy jste byli malí… a můžete přidat i praktickou ukázku oblíbených her a zábav.

Bunkr z dek a peřin

Parádní hra, kterou odjakživa maminky moc nemusí, ale většina dětí ji přímo zbožňuje. To se sestěhují k sobě židle, nebo vyskládají polštáře z gauče, navrch se přidá střecha z deky a malými polštářky se pěkně vystele prostor uvnitř…

12 tipů na retro hry 2
Autor: istockphoto.com 12 tipů na retro hry 2

Obydlené papírové krabice

V dnešní době má snad každý prcek tzv. odstrkovadlo, ale takové autíčko z papírové krabice stejně většinu dětí doslova nadchne. Stačí vystřihnou z papírové lepenky pět kol, čtyři nalepit na krabici, a to páté bude simulovat volant. A většinu dětí zabaví i vylepšování vlastního vozu. Dejte jim do ruky pastelky nebo fixy!

12 tipů na retro hry 3
Autor: istockphoto.com 12 tipů na retro hry 3

Přebírání na prstech

Klidná, většinou spíše holčičí hra, která kluky nikdy moc nebavila. Ale možná se i oni dají zlákat! Stačí svázat kousek pletací příze nebo tenkého provázku a hlavně si vzpomenout, jak jsme to tenkrát vlastně ty provázky přebírali a křížili.

12 tipů na retro hry 4
Autor: istockphoto.com 12 tipů na retro hry 4

Člověče nezlob se

Vlastně běžná stolní hra s figurkami, kterou však časem zastínily mnohem propracovanější a složitější hry s mnoha pravidly. Člobrdo je hra jednoduchá, kterou zvládnou velmi brzy i malé děti.

12 tipů na retro hry 5
Autor: istockphoto.com 12 tipů na retro hry 5

Karetní hry

Karetních her existuje spousta, ale platí u nich to samé, co u Člověče nezlob se. Většina dětských karetních her má spoustu pravidel a než se dopracujete ke hře, půlka hráčů ztratí trpělivost. Zahrajte si obyčejné Prší nebo Černého Petra. To zvládne během chvilky každý i bez dlouhého předčítání pravidel. 

12 tipů na retro hry 6
Autor: istockphoto.com 12 tipů na retro hry 6

Skládané papírové loďky i čepice

Papírovou čepici, jakou znají všechny děti už po několik generací od televizního Večerníčka, si mohou děti jednoduše poskládat z novin nebo ze slevových letáků, které budou asi mnohem dostupnější. A složit papírovou loďku? To je jen o pár kroků více.

12 tipů na retro hry 7
Autor: istockphoto.com 12 tipů na retro hry 7

Lodičky se dají využít na závody ve vaně, ale při trošce fantazie se promění i v různé dekorace. Přidejte špejli a plachty z barevných papírů nebo z kousků bavlněných látek.

12 tipů na retro hry 8
Autor: istockphoto.com 12 tipů na retro hry 8

Nebe peklo…

Hra, která byla nejvíc populární mezi školou povinnými děvčátky možná v 70. letech minulého století, určitě zabaví děti i dnes. Dají se s ní dělat zábavné předpovědi počasí i budoucnosti.

12 tipů na retro hry 9
Autor: istockphoto.com 12 tipů na retro hry 9

Vlaštovky z papíru

Tohle bývala zase spíše klučičí záležitost, ale není důvod, aby se papírové vlaštovky nelíbily i holčičkám. Složit vlaštovku je jedna věc, ale ještě potřebuje pořádné maskování! Dejte dětem opět do rukou fixy, ať se mohou vyřádit.

12 tipů na retro hry 11
Autor: istockphoto.com 12 tipů na retro hry 11

Můžete se proběhnout po zahradě nebo po lese

Máte to štěstí, že se s dětmi máte kde proběhnout na čerstvém vzduchu? I tady si pro ně můžete připravit hry, které si pamatujete z časů našeho dávno minulého dětství.

Cvrnkání kuliček

Tahle hra má jedno velké úskalí. Předpokládá, že máte po ruce pytlík s kuličkami. Není totiž moc možností, jak skleněné či hliněné kuličky nahradit.

12 tipů na retro hry 12
Autor: istockphoto.com 12 tipů na retro hry 12

Skákání přes gumu i švihadlo

Kus prádlové gumy se určitě najde téměř v každé domácnosti, teď si ještě vzpomenout na pravidla. Anebo si můžete vytvořit pravidla vlastní. Aspoň to bude větší zábava. A švihadlo? To máte určitě doma taky ne?

Skákání panáka

Vezměte s sebou ven křídy, a pak už stačí najít kousek betonu nebo asfaltu a namalovat známého skákacího panáka.

12 tipů na retro hry 13
Autor: istockphoto.com 12 tipů na retro hry 13

Lesní zahrádky

Při vycházce do lesa se děti mohou zabavit vytvářením lesních zahrádek. Stačí nasbírat kousky borové kůry a postavit domeček se střechou krytou mechem.

reklama

Článek je zařazen v: retro , hry , zábava , jak zabavit , děti , nuda , domácí karanténa , přebírání , skákací panák , přes gumu , kokosové kuličky , člověče nezlob se , stan , bunkr , vlaštovka

reklama

Přečtěte si také