Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Bydlení

Léto 2016 bude podle klimatologů extrémní. Jak si doma připravit snesitelné klima a přežít?

Můj dům, moje útočiště.
Vydáno: 02.03.2016
Vědci se nedávno shodli na tom, že stálé vnitřní prostředí je základem naší zdravé existence

Podle klimatologů přinese rok 2016 extrémní výkyvy počasí. V létě přibude dnů, kdy teplota překročí třicítky, mrazivých dnů bude o poznání míň, a nám nezbývá, než se na to pomalu adaptovat.

Loňská vlna veder proměnila města v „tepelné ostrovy“, kdy se v domech a bytech téměř nedalo přebývat. Vědci se nedávno shodli na tom, že stálé vnitřní prostředí je základem naší zdravé existence, a proto je nutné extrémy počasí zohlednit už při projektování staveb. Domy budou potřebovat kvalitní a odolné pláště, větší přesah střech, vzrostlou zeleň kolem a přiměřené zastínění prosklených ploch, které umožní využívat sluneční energii během teplejší zimy a v létě ji do domu nepustit. Jak říká odborník na stínící systémy Jan Žižlavský ze společnosti ISOTRA: „Ať už se jedná o stávající budovy, nebo novostavby, nejlepší volbou je jakékoli exteriérové stínění, které zabrání průniku tepelného záření přes výplně okna do interiéru. U novostaveb se exteriérové stínění zakomponuje už v průběhu výstavby pod fasádu, na postavené domy se dá kdykoli nainstalovat dodatečně.“ Ostatně ne nadarmo mají ve Středomoří předokenní markýzy.

Většina domácností používá nejčastěji vnitřní žaluzie a rolety
Většina domácností používá nejčastěji vnitřní žaluzie a rolety
ISOTRA

Vedle venkovních žaluzií přinášejí efekt také screenové rolety ze skelného nebo polyesterového vlákna potaženého PVC vrstvou, nebo venkovní rolety opatřené hliníkovými lamelami s polyuretanovou izolační pěnou uvnitř.

Bez venkovního stínění si moc nepomůžete

Barevná škála lamel, kastlíků i vodících a koncových lišt je velmi široká
Barevná škála lamel, kastlíků i vodících a koncových lišt je velmi široká
ISOTRA

Přestože většina domácností používá nejčastěji vnitřní žaluzie a rolety, výpočty odborníků jasně ukazují na přednosti předokenních systémů. Sluneční paprsky dopadající na metr čtvereční okna přinášejí tepelný zisk 600 Wattů. Pro srovnání: okno bez clony pohltí 354 W, okno s uzavřenou interiérovou žaluzií 205 W. Okno se zavřenou venkovní žaluzií světlé barvy 21,24 W, okno se zavřenou předokenní roletou světlé barvy jen 17,7 W! V létě to znamená snížení teploty v místnosti až o devět stupňů. Naopak, v zimních měsících teplota stoupne přibližně o čtyři stupně Celsia. Přispívá k tomu Slunce, které je nízko nad horizontem a jeho paprsky pronikají oknem hlouběji do místnosti. Mezi třináctou a patnáctou hodinou, kdy jsou teploty nejvyšší, získáte bezplatnou energii v hodnotě přibližně 10 kWh na metr čtvereční. Účinnost exteriérových clon zvyšuje podle Jana Žižlavského větší vzdálenost od okenní výplně, časový spínač, čidlo reagující na změny počasí, a v neposlední řadě i barva: „Počítejte s tím, že čím tmavší barvu použijete, tím menší bude termoregulační efekt,“ upozorňuje Jan Žižlavský. Vedle exteriérových žaluzií doporučuje venkovní hliníkové rolety a takzvané screeny, které dokonale pohlcují sluneční paprsky i přicházející teplo: „ ZIP systém roletu po spuštění pevně uchytí, vypne a spolehlivě uzamkne.“

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Vnejší žaluzie

Základní pravidla, jak vybrat venkovní rolety a žaluzie

Když je krb správně zabezpečený proti šíření požáru, může být obklopen i takovýmto dřevěným interiérem.

Zahřejete se aneb Projděte si 20 okouzlujících krbů

Reklama
Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama