Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Léto 2016 bude podle klimatologů extrémní. Jak si doma připravit snesitelné klima a přežít?

Můj dům, moje útočiště.
Vydáno: 02.03.2016
Vědci se nedávno shodli na tom, že stálé vnitřní prostředí je základem naší zdravé existence
Vědci se nedávno shodli na tom, že stálé vnitřní prostředí je základem naší zdravé existence Autor: ISOTRA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Podle klimatologů přinese rok 2016 extrémní výkyvy počasí. V létě přibude dnů, kdy teplota překročí třicítky, mrazivých dnů bude o poznání míň, a nám nezbývá, než se na to pomalu adaptovat.

Loňská vlna veder proměnila města v „tepelné ostrovy“, kdy se v domech a bytech téměř nedalo přebývat. Vědci se nedávno shodli na tom, že stálé vnitřní prostředí je základem naší zdravé existence, a proto je nutné extrémy počasí zohlednit už při projektování staveb. Domy budou potřebovat kvalitní a odolné pláště, větší přesah střech, vzrostlou zeleň kolem a přiměřené zastínění prosklených ploch, které umožní využívat sluneční energii během teplejší zimy a v létě ji do domu nepustit. Jak říká odborník na stínící systémy Jan Žižlavský ze společnosti ISOTRA: „Ať už se jedná o stávající budovy, nebo novostavby, nejlepší volbou je jakékoli exteriérové stínění, které zabrání průniku tepelného záření přes výplně okna do interiéru. U novostaveb se exteriérové stínění zakomponuje už v průběhu výstavby pod fasádu, na postavené domy se dá kdykoli nainstalovat dodatečně.“ Ostatně ne nadarmo mají ve Středomoří předokenní markýzy.

Většina domácností používá nejčastěji vnitřní žaluzie a rolety
Většina domácností používá nejčastěji vnitřní žaluzie a rolety
ISOTRA

Vedle venkovních žaluzií přinášejí efekt také screenové rolety ze skelného nebo polyesterového vlákna potaženého PVC vrstvou, nebo venkovní rolety opatřené hliníkovými lamelami s polyuretanovou izolační pěnou uvnitř.

Bez venkovního stínění si moc nepomůžete

Barevná škála lamel, kastlíků i vodících a koncových lišt je velmi široká
Barevná škála lamel, kastlíků i vodících a koncových lišt je velmi široká
ISOTRA

Přestože většina domácností používá nejčastěji vnitřní žaluzie a rolety, výpočty odborníků jasně ukazují na přednosti předokenních systémů. Sluneční paprsky dopadající na metr čtvereční okna přinášejí tepelný zisk 600 Wattů. Pro srovnání: okno bez clony pohltí 354 W, okno s uzavřenou interiérovou žaluzií 205 W. Okno se zavřenou venkovní žaluzií světlé barvy 21,24 W, okno se zavřenou předokenní roletou světlé barvy jen 17,7 W! V létě to znamená snížení teploty v místnosti až o devět stupňů. Naopak, v zimních měsících teplota stoupne přibližně o čtyři stupně Celsia. Přispívá k tomu Slunce, které je nízko nad horizontem a jeho paprsky pronikají oknem hlouběji do místnosti. Mezi třináctou a patnáctou hodinou, kdy jsou teploty nejvyšší, získáte bezplatnou energii v hodnotě přibližně 10 kWh na metr čtvereční. Účinnost exteriérových clon zvyšuje podle Jana Žižlavského větší vzdálenost od okenní výplně, časový spínač, čidlo reagující na změny počasí, a v neposlední řadě i barva: „Počítejte s tím, že čím tmavší barvu použijete, tím menší bude termoregulační efekt,“ upozorňuje Jan Žižlavský. Vedle exteriérových žaluzií doporučuje venkovní hliníkové rolety a takzvané screeny, které dokonale pohlcují sluneční paprsky i přicházející teplo: „ ZIP systém roletu po spuštění pevně uchytí, vypne a spolehlivě uzamkne.“

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Vnejší žaluzie

Základní pravidla, jak vybrat venkovní rolety a žaluzie

Když je krb správně zabezpečený proti šíření požáru, může být obklopen i takovýmto dřevěným interiérem.

Zahřejete se aneb Projděte si 20 okouzlujících krbů

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama