2. března 2016 04:31
Markéta ZídkováLéto 2016 bude podle klimatologů extrémní. Jak si doma připravit snesitelné klima a přežít?
Vnitřní klima - Obrázek 1 Zdroj: ISOTRA
Můj dům, moje útočiště.
Podle klimatologů přinese rok 2016 extrémní výkyvy počasí. V létě přibude dnů, kdy teplota překročí třicítky, mrazivých dnů bude o poznání míň, a nám nezbývá, než se na to pomalu adaptovat.
Loňská vlna veder proměnila města v „tepelné ostrovy“, kdy se v domech a bytech téměř nedalo přebývat. Vědci se nedávno shodli na tom, že stálé vnitřní prostředí je základem naší zdravé existence, a proto je nutné extrémy počasí zohlednit už při projektování staveb. Domy budou potřebovat kvalitní a odolné pláště, větší přesah střech, vzrostlou zeleň kolem a přiměřené zastínění prosklených ploch, které umožní využívat sluneční energii během teplejší zimy a v létě ji do domu nepustit. Jak říká odborník na stínící systémy Jan Žižlavský ze společnosti ISOTRA: „Ať už se jedná o stávající budovy, nebo novostavby, nejlepší volbou je jakékoli exteriérové stínění, které zabrání průniku tepelného záření přes výplně okna do interiéru. U novostaveb se exteriérové stínění zakomponuje už v průběhu výstavby pod fasádu, na postavené domy se dá kdykoli nainstalovat dodatečně.“ Ostatně ne nadarmo mají ve Středomoří předokenní markýzy.
Vnitřní klima - Obrázek 2 Zdroj: ISOTRA
Vedle venkovních žaluzií přinášejí efekt také screenové rolety ze skelného nebo polyesterového vlákna potaženého PVC vrstvou, nebo venkovní rolety opatřené hliníkovými lamelami s polyuretanovou izolační pěnou uvnitř.
Bez venkovního stínění si moc nepomůžete
Vnitřní klima - Obrázek 3 Zdroj: ISOTRA
Přestože většina domácností používá nejčastěji vnitřní žaluzie a rolety, výpočty odborníků jasně ukazují na přednosti předokenních systémů. Sluneční paprsky dopadající na metr čtvereční okna přinášejí tepelný zisk 600 Wattů. Pro srovnání: okno bez clony pohltí 354 W, okno s uzavřenou interiérovou žaluzií 205 W. Okno se zavřenou venkovní žaluzií světlé barvy 21,24 W, okno se zavřenou předokenní roletou světlé barvy jen 17,7 W! V létě to znamená snížení teploty v místnosti až o devět stupňů. Naopak, v zimních měsících teplota stoupne přibližně o čtyři stupně Celsia. Přispívá k tomu Slunce, které je nízko nad horizontem a jeho paprsky pronikají oknem hlouběji do místnosti. Mezi třináctou a patnáctou hodinou, kdy jsou teploty nejvyšší, získáte bezplatnou energii v hodnotě přibližně 10 kWh na metr čtvereční. Účinnost exteriérových clon zvyšuje podle Jana Žižlavského větší vzdálenost od okenní výplně, časový spínač, čidlo reagující na změny počasí, a v neposlední řadě i barva: „Počítejte s tím, že čím tmavší barvu použijete, tím menší bude termoregulační efekt,“ upozorňuje Jan Žižlavský. Vedle exteriérových žaluzií doporučuje venkovní hliníkové rolety a takzvané screeny, které dokonale pohlcují sluneční paprsky i přicházející teplo: „ ZIP systém roletu po spuštění pevně uchytí, vypne a spolehlivě uzamkne.“
(web)
Mohlo by vás zajímat: