Ložnice

23. června 2022 06:00

redakce Prima Living

7 věcí, které musíte změnit ve vaší ložnici, abyste se konečně dobře vyspali

Nemůžete usnout nebo se celou noc budíte? Máte v ložnici pracovní kout, usínáte s telefonem v ruce? Chyba! Máme pro vás tipy, jak si dopřát kvalitní spánek.

1. Spěte dost

Nedostatek spánku může vést až k depresím. Doporučené množství se u každého jedince liší, ale obecně lze říci, že by člověk měl spát 8 hodin denně. Kdo z vás má tolik naspáno? Spousta povinností a den má pouze 24 hodin. Málokomu zbývá dostatečný čas na odpočinek. Když spíte méně, zajistěte si alespoň opravdu kvalitní spánek. A jak ho docílit? Zbavte se následujících věcí!

Chápeme to. Je těžké se některých věcí vzdát a nechat je jít. Ale slibujeme, že když se jich zbavíte, stane se ložnice lepším místem pro relaxaci a odpočinek. Přesně k tomu by měla sloužit. A o jaké věci jde?

2. Pozor na elektronická zařízení

Kancelář do ložnice nepatří! Tato místnost je určena ke spánku a odpočinku. Pracovní stůl s počítačem či notebookem vám bude připomínat povinnosti, které vás další den čekají. To kvalitnímu spánku a odpočinku určitě nepomůže.

Navíc by mozek neměl být alespoň půl hodiny před spaním stimulován. To znamená žádné elektronické přístroje, jako je mobilní telefon, televize či notebook. Ty totiž vyzařují tzv. modré světlo, které snižuje tvorbu hormonu melatoninu. Výsledkem je méně kvalitní spánek. Pokud vůbec usneme.

Do postele bychom neměli chodit spolu s mobilním telefonem. I proto, že neustálé cinkání nebo vibrace telefonu vašemu spánku nepřidají. Pokud bez telefonu neusnete, používejte alespoň programy omezující modré světlo a na noc mobil ztlumte nebo vypněte.

Ani televize nepatří do ložnice. Narušuje totiž spánek tím nejhorším způsobem – nejdete spát, jen abyste zjistili, kdo je vrah.

3. Pohodlí nade vše

Základem dobrého spánku je kvalitní matrace. Už jste ji několikrát otáčeli a proleželi znovu a znovu? Je načase koupit novou – a nešetřit! Do kvalitní matrace se vyplatí investovat. Pro dobrý spánek jsou důležité také polštáře. Ujistěte se, že váš polštář už nemá to nejlepší za sebou. Na trhu je spousta druhů polštářů a určitě najdete ten, který vám bude dokonale vyhovovat.

I výběr povlečení je podstatný pro pohodlný spánek. Obecně platí, že postel a ložní prádlo má být neustálé čisté. Povlečení se doporučuje měnit alespoň jednou za 14 dní.

Také pořádek přispěje k relaxaci a klidnému spánku. Poházené věci a neuklizená místnost budou působit rušivě.  A přeplněný koš na prádlo vám akorát připomene, kolik toho musíte následující den stihnout. Najděte pro něj raději úkryt jinde.

Každá věc by měla mít své místo. Zorganizujte si úložné prostory, vytřiďte nepoužívané věci, například oblečení. Pravidlo zní: Co člověk neměl na sobě více než rok, na sebe už pravděpodobně nevezme. Tak pryč s tím!

4. Snídaně do postele

Jídlo do ložnice nesmí. Proč jste si jinak kupovali ten jídelní stůl? Pokud si rádi dáváte večerní svačinky v posteli, tak je dost možné, že si do postele nadrobíte. A pak se celou noc budete převalovat jako princezna na hrášku. V případě, že občerstvení v posteli neodoláte, nezapomeňte odnést špinavé nádobí.

Před spaním se navíc vyvarujte pití alkoholu a kofeinu, a to až čtyři hodiny před ulehnutím. Přestože máte pocit, že na vás kofein nezabírá a usnete klidně po 2 šálcích silné kávy, vaše tělo účinky kofeinu vnímá a kvalita spánku se snižuje.

5. Chladno a tma jsou základ

Během spánku je ideální teplota kolem 18 stupňů (záleží na osobních preferencích). Obecně platí, že v ložnici by mělo být chladněji než v ostatních místnostech. Horko ani zima nejsou ideálními podmínkami pro kvalitní spánek.

V místnosti by měla být naprostá tma a ticho. I hučení běžícího počítače narušuje váš spánek. Jakékoli zvuky či světla vaše tělo zaznamenává, a nemůže se tedy věnovat regeneraci naplno. Máte pod oknem pouliční lampu či silnici? Rušivá světla a stíny musíte eliminovat. Pořiďte si tmavé závěsy či rolety a používejte špunty do uší.

6. Raději bez zvířat, prosím

Ačkoliv je to těžké, udělejte to. Nenechte své mazlíčky spát spolu s vámi v ložnici. Výzkumy ukazují, že lidé, kteří spí se svými pejsky a kočičkami zažívají horší spánek, protože je zvířata v noci budí.

Nemluvě o tom, že jsou to pořád zvířata, a proto jejich přítomnost v posteli znamená více nečistot.

7. Dejte svému spánku řád

Choďte spát a vstávejte každý den ve stejný čas s maximálním rozdílem půlhodiny. A to včetně víkendů či dovolených. Důslednost posiluje rytmus spánku a bdění vašeho těla.

Pokud neusnete zhruba do 20 minut od ulehnutí do postele, odejděte z ložnice a udělejte něco relaxačního. Čtěte si, poslouchejte uklidňující hudbu. Vraťte se do postele, když jste unavení. Opakujte podle potřeby, ale i nadále dodržujte plán spánku a čas probuzení.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/sleep/art-20048379


Přečtěte si také