Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Kuchyně je úplně zbytečná místnost. Teď je ten nejlepší čas, abychom se jí zbavili. Proč?

Pokud byste si měli vybrat jednu místnost, bez které byste dokázali žít, která by to byla? Kuchyň byste nejspíš neřekli. Jenže španělská architektka Anna Puigjaner by kuchyň klidně oželela a má pro to pádný důvod.
Vydáno: 16.04.2018
Zvládli byste žít bez kuchyně?
Zvládli byste žít bez kuchyně? Autor: istock.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Mladá žena z Barcelony procestovala svět a všimla si, že kuchyň v mnoha domácnostech chybí a nahrazuje ji jedna společná pro více rodin. Zatímco západní kultura na kuchyni trvá, v rozvojových částech světa ji nahradili společnými přípravnami jídla, které zaměstnávají lidi anebo šetří energie.

Pro mnohé nepředstavitelný nápad se Puigjaner snaží zpopularizovat a ukázat Evropě, že se dá žít i bez kuchyně. Navíc tvrdí, že žijeme v příhodné době, aby se její bezkuchyňový životní styl stal realitou. Mileniálové, kteří hledají bydlení, jsou totiž zvyklí sdílet věci. Když je mezi nimi populární sdílení aut, proč by se nemohli spokojit s jednou kuchyní na celou bytovku?

Kuchyň může být zajímavou místností Foto: Kuchyň je pro někoho snem, ale jak dlouho o ní ještě budeme snít?, Foto: istock.com

Její představa domovů bez kuchyní přináší několik základních výhod. Tou první je šetření energií a konec plýtvání potravin. Sdílená kuchyň spotřebuje méně elektřiny a může se v ní vařit ve velkém, když se lidé, kteří ji sdílejí, dohodnou na jídelníčku. Další výhodou je lepší tvorba komunity. Znáte svoje sousedy? Pokud bydlíte v pronajatém bytě, často to jsou pro vás jen ti „od vedle“. Sdílená kuchyň vytváří prostor pro setkávání s lidmi, kteří žijí nejblíže. A konečně podle architektky společná kuchyň šetří i čas strávený uklízením. Právě kuchyň je na úklid nejnáročnější, vyžádá si největší porci našeho času, takže úklid jedné kuchyně namísto pěti zabere mnohem méně hodin.

Sledujte nás na Instagramu. Najdete tam fotky proměn, designu i architektury.

Potíž je ale v tom, že kdo zažil spolubydlení, tak ví, že co dáte do společné ledničky, zákonitě zmizí dřív, než plánujete, a že dohadování se o úklidu kuchyně spolkne možná víc času než úklid samotný. I tak si ale Puigjaner získala pozornost a snaží se západnímu světu dokázat, že jakkoli to zní jako krok zpátky, je to vlastně skok dopředu v tom, jak vnímáme vlastní bydlení. Sdílené kuchyně budoucnosti by mohly tvořit součást nově budovaných staveb, případně by mohly vzniknout vedle již postavených. Mohly by fungovat zároveň jako jídelny.

(mh)

Pokud se kuchyně vzdát nechcete, mrkněte na tyto články:

Kolika chyb jste se dopustili vy?

Toto je 11 největších hloupostí při zařizování kuchyně. Kolik jste jich udělali?

Kuchyně v otevřeném prostoru působí díky policím vzdušně...

Police místo horních skříněk v kuchyni vypadají stylově. Máme pro vás skvělou inspiraci a praktické tipy

Kuchyně jako stavebnice

Kuchyně z bazaru: Takhle krásně může vypadat, když na novou nemáte peníze

Článek je zařazen v: budoucnost , architektura , kuchyň
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama