Kuchyně

27. dubna 2019 06:00

Matouš Hartman

Kuchyně je úplně zbytečná místnost. Teď je ten nejlepší čas, abychom se jí zbavili. Proč?

Pokud byste si měli vybrat jednu místnost, bez které byste dokázali žít, která by to byla? Kuchyň byste nejspíš neřekli. Jenže španělská architektka Anna Puigjaner by kuchyň klidně oželela a má pro to pádný důvod.

Mladá žena zBarcelony procestovala svět a všimla si, že kuchyň vmnoha domácnostech chybí a nahrazuje ji jedna společná pro více rodin. Zatímco západní kultura na kuchyni trvá, vrozvojových částech světa ji nahradili společnými přípravnami jídla, které zaměstnávají lidi anebo šetří energie.

Pro mnohé nepředstavitelný nápad se Puigjaner snaží zpopularizovat a ukázat Evropě, že se dá žít i bez kuchyně. Navíc tvrdí, že žijeme vpříhodné době, aby se její bezkuchyňový životní styl stal realitou. Mileniálové, kteří hledají bydlení, jsou totiž zvyklí sdílet věci. Když je mezi nimi populární sdílení aut, proč by se nemohli spokojit sjednou kuchyní na celou bytovku?

Že se dá bez kuchyně pohodlně bydlet, dokazuje i profesionální jezdec na horském kole Tomáš Zejda. O jeho bydlení v dodávce jsme natočili video:

Její představa domovů bez kuchyní přináší několik základních výhod. Tou první je šetření energií a konec plýtvání potravin. Sdílená kuchyň spotřebuje méně elektřiny a může se vní vařit ve velkém, když se lidé, kteří ji sdílejí, dohodnou na jídelníčku. Další výhodou je lepší tvorba komunity. Znáte svoje sousedy? Pokud bydlíte vpronajatém bytě, často to jsou pro vás jen ti „od vedle“. Sdílená kuchyň vytváří prostor pro setkávání slidmi, kteří žijí nejblíže. A konečně podle architektky společná kuchyň šetří i čas strávený uklízením. Právě kuchyň je na úklid nejnáročnější, vyžádá si největší porci našeho času, takže úklid jedné kuchyně namísto pěti zabere mnohem méně hodin.

Potíž je ale vtom, že kdo zažil spolubydlení, tak ví, že co dáte do společné ledničky, zákonitě zmizí dřív, než plánujete, a že dohadování se o úklidu kuchyně spolkne možná víc času než úklid samotný. I tak si ale Puigjaner získala pozornost a snaží se západnímu světu dokázat, že jakkoli to zní jako krok zpátky, je to vlastně skok dopředu vtom, jak vnímáme vlastní bydlení. Sdílené kuchyně budoucnosti by mohly tvořit součást nově budovaných staveb, případně by mohly vzniknout vedle již postavených. Mohly by fungovat zároveň jako jídelny.

Pokud se kuchyně vzdát nechcete, mrkněte na tyto články:


Přečtěte si také