Bydlení

18. dubna 2022 08:00

redakce Prima Zoom

Pokojovky, které zdobí svými listy: Monstera, difenbachie, filodendron a banánovník

Nenáročné pokojové rostliny

Většina květin je zajímavá především v době květu, ale je tu i velká skupina rostlin, které se v našich končinách pěstují jako rostliny pokojové, které na první pohled každého zaujmou dekorativními a nepřehlédnutelnými listy. A okouzlily i dekoratéry, návrháře a bytové designery.

Dnešní obliba jednoduchých a čistých linií nábytku a střízlivé barevnosti výborně nahrává výrazným dekoračním prvkům, kterými se mohou stát i zelené listy nepřehlédnutelných pokojových rostlin. Dopřejte si výrazné grafiky na stěnu nebo polštáře s potiskem. Váš moderně zařízený interiér tak získá útulnější a přívětivější tvář.

Pohrajte si s listy

Máte doma pěkně vzrostlou pokojovku s výraznými listy? Využijte je například při slavnostním stolování. Pár ustřižených listů zdravou rostlinu nijak neohrozí!

Listy místo květů

Především v zimním období mohou listy báječně zastoupit i funkci v tuto dobu drahých řezaných květin. A dobrou zprávou je, že na trhu najdete i dostatek umělých listů, které od těch pravých rozeznáte jen stěží. Zapátrejte na internetu!

Skvělý materiál pro hračičky

Pokud otrhávání listů nebudete úplně přehánět, čas od času je můžete využít na působivé dekorace.

Využijte i umělé náhražky

V aranžérských potřebách nebo v hobby marketech najdete i stuhu, která je od pravých listů v dekoracích jen těžko odhalitelná. A co říkáte kroužkům na ubrousky? I ty by vašemu stolu mohliy slušet…

Pusťte se do díla

Máte výtvarné nadání nebo alespoň chuť do tvoření? Nakreslit nebo klidně i obkreslit tvar listu není nic složitého a krásné obrázky na stěny si můžete vytvořit i sami.

Nezapomeňte na živé rostliny

Máte-li dostatek prostoru, dopřejte si i vzrostlé rostliny, jejichž listy se staly předlohou k dekoracím v bytě. A kterým to u vás bude slušet nejlépe a nemají přehnané nároky na pěstování?

Monstera (Monstera)

Mohutná liána, pocházející z tropických částí Ameriky. Jako pokojová rostlina se monstera v našich krajích pěstuje velmi často, časem si však pro sebe zabírá opravdu hodně místa. Pro svůj růst vyžaduje oporu sloupku, vysazuje se do humózní a dobře propustné půdy. Dobře snáší i umístění v suchých bytech a jednoduše se množí stonkovými řízky.

Diefenbachie (Dieffenbachia)

Robustní rostliny původem z tropické a subtropické Ameriky. Jsou to jedny z nejoblíbenějších pokojových rostlin, pěstují se v mnoha kultivarech. Mají rády výživnou a dobře propustnou půdu, teplo a vlhčí prostředí, proto vyžadují rosení. V suché místnosti jim hnědnou okraje listů a posléze listy i opadávají. Dobře se množí kmenovými řízky. Diefenbachie je velmi jedovatá!

Filodendron (Philodendron)

Nenáročná robustní pokojovka původem z tropických pralesů Ameriky, která vyžaduje jen minimální péči. Má ráda umístění na světlém místě, ale zvládne i částečný stín. Půdu v květináči udržujte stále vlhkou. Tuto rostlinu můžete pěstovat ve dvou variantách – popínavé a nepopínavé.

Banánovník (Musa)

Opět rostlina celkem nenáročná na péči, ale velmi náročná na prostor. Pro domácí pěstování je nejvhodnější druh pocházející z Kanárských ostrovů, Musa cavendishii nana. Dosahuje výšky asi 2 m. Banánovník vyžaduje umístění na světlém místě, neměl by být vystaven přímým slunečním paprskům. Důležitá je přiměřená zálivka a vyšší vzdušná vlhkost. Listy banánovníku jsou velmi vhodné pro využití na nejrůznější dekorace.


Přečtěte si také