reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Muž si postavil úžasný rodinný dům. Stačilo mu 8000 PET lahví

Muž si postavil dům z PET lahví
Autor: istock.com Muž si postavil dům z PET lahví
Blížící se plastová katastrofa nás straší na každém rohu. Lidé mají údajně 12 let na to, aby se pokusili Zemi očistit od odpadů. Tak předejdou nevratné hrůze, která bude mít obrovský vliv na náš život. Německý stavební inženýr Andreas Froese přišel již před lety s myšlenkou, jak začít řešit problém plastových lahví. Pojďme z nich udělat stavební materiál.

reklama

Plastové lahve zřejmě dráždí fantazii. Někdo je plní pilinami a vyjetým olejem, aby získal z hlediska životního prostředí dosti drastické brikety, jiný z nich dokáže vyrobit vor anebo dokonce za tři týdny postavit ekologický dům. Na rozdíl od voru se o stabilitu takového domu nemusíte bát – při testování odolal zemětřesení o síle 9,8 stupně Richterovy stupnice.

Naplněnou cihlu jednoduše zavřete víčkem.
Autor: istock.com Naplněnou cihlu jednoduše zavřete víčkem.

Lahve jako stavební materiál

Základem technologie, jejímž autorem je německý stavební inženýr Andreas Froese, jsou plastové lahve naplněné pískem nebo hlínou. Lahve se ukládají na sebe a vzájemně poutají provazy nebo lanky do jakési sítě. Na jeden metr čtvereční zdi je potřeba 90–140 lahví.

Ke stavbě zdí postačí základní stavební postupy
Autor: www.architecturendesign.net Ke stavbě zdí postačí základní stavební postupy

Plastové lahve jsou běžně dostupné na celém světě. Froese proto s úspěchem testoval své domy v Bolívii a Hondurasu, tedy v zemích, kde je nouze o bydlení. Tamní obří skládky poskytly dostatek stavebního materiálu a komunitní forma stavby se postarala o pracovní síly. Na třípokojový dům bylo potřeba přibližně 8000 lahví, za tři týdny se šťastná rodina stěhovala do nového.

Jak dům z PET lahví vzniká?

Postup stavby domu z plastových lahví není složitý, bez problémů ho zvládnete sami.

Připravte si plastové cihly

Jejich výrobu zvládne malé dítě. Do očistěných plastových lahví nejlépe trychtýřem (poslouží i odstřižená horní část plastové lahve) nasypete výplň. Tou může být písek, zemina nebo jejich směs. Lahev zavřete víčkem a nerozbitná cihla je na světě.

Podívejte se, co všechno lzde z lahví vyrobit

Postavte zeď

Lahve pokládejte v řadách na sebe. Jejich hrdla i dna spojujte jakoukoliv pevnou sňůrou vázanou do tvaru sítě. Prostor mezi lahvemi vyplňujte maltou, pískem nebo hlínou. Minimálně po 4–6 řadách naneste vrstvu spojovacího materiálu obsahující vápno a cement.

Snad bude jednou plast brán jako standardní materiál na stavbu domů.
Autor: istock.com Snad bude jednou plast brán jako standardní materiál na stavbu domů.

Vydrží silné zemětřesení

Stěny můžete vymazat nepálenou hlínou, obložit drny nebo klasicky omítnout – záleží na vašem vkusu a možnostech. Osadíte okna a dveře a rozhodnete se pro typ střechy. Dokonce i ta může být z plastových lahví. „Plastový“ dům je prakticky nezničitelný – při testech odolal simulovanému zemětřesení o síle 9,8 stupně Richterovy stupnice – a překvapivě má velmi dobré termoregulační vlastnosti.

(mil)

Mohlo by vás zajímat:

Jaké ekologické změny můžete udělat už dnes?

7 malých změn v domácnosti, kterými pomůžete životnímu prostředí

vyrobte si vlastní vermikompostér

Kompostujte doma: Takhle se vyrábí vermikompostér, který schováte pod dřez

Článek je zařazen v: dům , recyklovaný , bydlení , jak využít pet lahve , plastové lahve , tříděný odpad

reklama

Přečtěte si také