Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Muž si postavil úžasný rodinný dům. Stačilo mu 8000 PET lahví

Jak si postavit vlastní dům.
Vydáno: 05.04.2016
Dům z plastových lahví
Dům z plastových lahví Autor: www.architecturendesign.net
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Plastové lahve dráždí fantazii. Někdo je plní pilinami a vyjetým olejem, aby získal z hlediska životního prostředí dosti drastické brikety, jiný z nich dokáže vyrobit vor anebo dokonce za tři týdny postavit ekologický dům. Na rozdíl od voru se o stabilitu takového domu nemusíte bát – při testování odolal zemětřesení o síle 9,8 stupně Richterovy stupnice.

Základem technologie, jejímž autorem je německý stavební inženýr Andreas Froese, jsou plastové lahve naplněné pískem nebo hlínou. Lahve se ukládají na sebe a vzájemně poutají provazy nebo lanky do jakési sítě. Na jeden metr čtvereční zdi je potřeba 90–140 lahví.

Ke stavbě zdí postačí základní stavební postupy
Ke stavbě zdí postačí základní stavební postupy
www.architecturendesign.net

Plastové lahve jsou běžně dostupné hlavně v zemích třetího světa, kde je nouze o levné bydlení. Froese proto s úspěchem testoval své domy v Bolívii a Hondurasu. Tamní obří skládky poskytly dostatek stavebního materiálu a komunitní forma stavby se postarala o pracovní síly. Na třípokojový dům bylo potřeba přibližně 8000 lahví, za tři týdny se šťastná rodina stěhovala do nového.

POSTUP:

Postup stavby domu z plastových lahví není složitý, bez problémů ho zvládnete sami.

Připravte si cihly

Jejich výrobu zvládne malé dítě. Do očistěných plastových lahví nejlépe trychtýřem (poslouží i odstřižená horní část plastové lahve) nasypete výplň. Tou může být písek, zemina nebo jejich směs. Lahev zavřete víčkem a nerozbitná cihla je na světě.

Tady vám to Andreas Froese předvede osobně:

Postavte zeď

Lahve pokládejte v řadách na sebe. Jejich hrdla i dna spojujte jakoukoliv pevnou sňůrou vázanou do tvaru sítě. Prostor mezi lahvemi vyplňujte maltou, pískem nebo hlínou. Minimálně po 4–6 řadách naneste vrstvu spojovacího materiálu obsahující vápno a cement. Celý postup najdete zde 

Dokončete to

Stěny můžete vymazat nepálenou hlínou, obložit drny nebo klasicky omítnout – záleží na vašem vkusu a možnostech. Osadíte okna a dveře a rozhodnete se pro typ střechy. Dokonce i ta může být z plastových lahví. „Plastový“ dům je prakticky nezničitelný – při testech odolal simulovanému zemětřesení o síle 9,8 stupně Richterovy stupnice – a překvapivě má velmi dobré termoregulační vlastnosti.

(mil)

Mohlo by vás zajímat: 

Nejprve potřebujete bagr, aby vyhloubil „základní jámu“

Rodina si postavila podzemní dům, aby se vyhnula vysokým cenám za bydlení

Článek

Bývalý podnikatel si za svůj domov vybral jeskyni. Velká Británie, hrabství Worcestershire, Wyre Forest

Bydlení pro Hobita. Muž se dobrovolně odstěhoval do jeskyně a vybudoval z ní nádherný dům

Článek je zařazen v: dům , recyklovaný , bydlení , recyklované pet lahve
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama