Muž si postavil úžasný rodinný dům. Stačilo mu 8000 PET lahví
Blížící se plastová katastrofa nás straší na každém rohu. Lidé mají údajně 12 let na to, aby se pokusili Zemi očistit od odpadů. Tak předejdou nevratné hrůze, která bude mít obrovský vliv na náš život. Německý stavební inženýr Andreas Froese přišel již před lety s myšlenkou, jak začít řešit problém plastových lahví. Pojďme z nich udělat stavební materiál.
Plastové lahve zřejmě dráždí fantazii. Někdo je plní pilinami a vyjetým olejem, aby získal z hlediska životního prostředí dosti drastické brikety, jiný z nich dokáže vyrobit vor anebo dokonce za tři týdnypostavit ekologický dům. Na rozdíl od voru se o stabilitu takového domu nemusíte bát – při testování odolal zemětřesení o síle 9,8 stupně Richterovy stupnice.
Lahve jako stavební materiál
Základem technologie, jejímž autorem je německý stavební inženýr Andreas Froese, jsou plastové lahve naplněnépískem nebo hlínou. Lahve seukládají na sebe a vzájemně poutají provazy nebo lanky do jakési sítě. Na jeden metr čtvereční zdi je potřeba 90–140 lahví.
Plastové lahve jsou běžně dostupné na celém světě. Froese proto s úspěchem testoval své domy v Bolívii a Hondurasu, tedy v zemích, kde je nouze o bydlení. Tamní obří skládky poskytly dostatek stavebního materiálu a komunitní forma stavby se postarala o pracovní síly. Na třípokojový dům bylo potřeba přibližně 8000 lahví, za tři týdny se šťastná rodina stěhovala do nového.
Jak dům z PETlahví vzniká?
Postup stavby domuz plastových lahví není složitý, bez problémů ho zvládnete sami.
Připravte si plastové cihly
Jejich výrobu zvládne malé dítě. Do očistěných plastových lahví nejlépe trychtýřem (poslouží i odstřižená horní část plastové lahve) nasypete výplň. Tou může být písek, zemina nebo jejich směs. Lahev zavřete víčkem a nerozbitná cihla je na světě.
Podívejte se, co všechno lzde z lahví vyrobit
Postavte zeď
Lahve pokládejte v řadách na sebe. Jejich hrdla i dna spojujte jakoukoliv pevnou sňůrou vázanou do tvaru sítě. Prostor mezi lahvemi vyplňujte maltou, pískem nebo hlínou. Minimálně po 4–6 řadách naneste vrstvu spojovacího materiálu obsahující vápno a cement.
Vydrží silné zemětřesení
Stěny můžete vymazat nepálenou hlínou, obložit drny nebo klasicky omítnout – záleží na vašem vkusu a možnostech. Osadíte okna a dveře a rozhodnete se pro typ střechy. Dokonce i ta může být z plastových lahví. „Plastový“ dům je prakticky nezničitelný – při testech odolal simulovanému zemětřesení o síle 9,8 stupně Richterovy stupnice – a překvapivě má velmi dobré termoregulační vlastnosti.
(mil)
Mohlo by vás zajímat: