Bydlení

29. května 2017 13:02

Markéta Zídková

Na balkoně jako v ráji. Tipy, jak proměnit panelákový balkon

V panelových domech žije čtvrtina národa. Někteří mají štěstí a mohou na víkendy uniknout na chalupu, jiní si musí přírodu pozvat domů. Poradíme vám, jak proměnit balkon v paneláku v malou soukromou zahradu.

Panelové domy se v Česku začaly masově stavět před 60 lety a dnes v nich žije 2,6 milionu obyvatel. Je to levné bydlení a mnoha lidem vyhovuje. Jeho velkou nevýhodou je fakt, že jsou si byty a domy zvenku i zevnitř podobné. Lidé s kreativní duší mohou v takových prostorách trpět. Naštěstí dnes existuje mnoho možností, jak domov proměnit tak, aby se vám skutečně líbil.

Jedním z míst, které si proměnu zaslouží, je váš balkon. Zvenku mohou vypadat všechny stejně, ale vy si můžete na balkoně vytvořit svůj vlastní malý ráj. Poradíme vám, jak na to.

Až se pustíte do renovace balkonu, začněte pěkně od podlahy. Možností, jak ji upravit, je mnoho. Možná už na balkoně nějakou dlažbu máte, ale ta je pravděpodobně vlivem počasí poškozená. Pokud nejsou viditelné praskliny, může být poškozen podkladový beton. Proto starou dlažbu sundejte, zkontrolujte podklad a případně jej opravte. Pak položte novou dlažbu.

Ale nemusí to skončit jen u keramických dlaždiček. Je mnoho možností. Rozhodně zajímavě vypadají dřevěné podlahové dlaždice, které budou příjemné na dotek bosých nohou.

Další možností je kombinace dlažby a drobných kamínků. Kamínky se ostatně dají kombinovat i s dřevěnými rohožemi, ale to doporučujeme spíš na balkony, které jsou dobře chráněny proti vlhkosti.

Zajímavě může působit i umělý trávník.

Až budete mít vyřešenou podlahu, zaměřte se na na stěny. Základem je minimálně vymalovat, ale pokud jste kreativní, s tím se nespokojíte. Na stěny se doporučuje volit světlé barvy, zatímco na zem teplé přírodní tóny, vše však záleží na vašem vkusu. Věnujte pozornost také zábradlí. Zjistěte, zda nepotřebuje opravit, natřít nebo jinak ošetřit.

Teď je čas, pustit se do dekorace. Aby bylo na balkoně hezky, je třeba osázet jej květinami. Zde hodně vycházejte z možností, které vám samotný prostor nabízí. Můžete si třeba načtrtnou návrh předem na papír, abyste věděli, jak velké květináče a kolik jich můžete pořídit. Při výběru rostlin mějte na paměti, zda konkrétní druh rostliny odpovídá klimatickým podmínkám vaší terasy, tedy na jakou světovou stranu je orientovaná a zda je na ní převážně stín nebo slunce.

Máte-li možnost něco zavěsit ke stropu, pořiďte si závěsné květináče.

Truhlíky umístěné na zábradlí zase ušetří hodně místa. Můžete je zavěsit směrem na balkon i vně. Záleží hlavně na typu květin, které pěstujete.

Pokud ani jedna z variant není možná, neprohloupíte ani truhlíky a květináči umístěnými přímo na podlahu balkonu. Problémem je, že pokud jich budete mít moc, nezbude vám už žádné místo na sezení.

A nakonec vyberte nábytek. Samozřejmě volte takový, který se bude hodit ke stylu, který jste pro svůj balkon zvolili. Nejlepší je zvolit nábytek skládací, který v případě potřeby složíte ke stěně a tím ušetříte místo.

(kor)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také