návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Na balkoně jako v ráji. Tipy, jak proměnit panelákový balkon

zidkovm , Vydáno: 29.05.2017
Balkon nemusí být skladiště
Autor: iStock Balkon nemusí být skladiště
V panelových domech žije čtvrtina národa. Někteří mají štěstí a mohou na víkendy uniknout na chalupu, jiní si musí přírodu pozvat domů. Poradíme vám, jak proměnit balkon v paneláku v malou soukromou zahradu.

reklama

Panelové domy se v Česku začaly masově stavět před 60 lety a dnes v nich žije 2,6 milionu obyvatel. Je to levné bydlení a mnoha lidem vyhovuje. Jeho velkou nevýhodou je fakt, že jsou si byty a domy zvenku i zevnitř podobné. Lidé s kreativní duší mohou v takových prostorách trpět. Naštěstí dnes existuje mnoho možností, jak domov proměnit tak, aby se vám skutečně líbil.

Jedním z míst, které si proměnu zaslouží, je váš balkon. Zvenku mohou vypadat všechny stejně, ale vy si můžete na balkoně vytvořit svůj vlastní malý ráj. Poradíme vám, jak na to.

I na malém balkonu můžete krásně zrelaxovat
Autor: iStock I na malém balkonu můžete krásně zrelaxovat

Až se pustíte do renovace balkonu, začněte pěkně od podlahy. Možností, jak ji upravit, je mnoho. Možná už na balkoně nějakou dlažbu máte, ale ta je pravděpodobně vlivem počasí poškozená. Pokud nejsou viditelné praskliny, může být poškozen podkladový beton. Proto starou dlažbu sundejte, zkontrolujte podklad a případně jej opravte. Pak položte novou dlažbu.

Ale nemusí to skončit jen u keramických dlaždiček. Je mnoho možností. Rozhodně zajímavě vypadají dřevěné podlahové dlaždice, které budou příjemné na dotek bosých nohou.

Začněte od podlahy. Nemusíte zůstat u obligátní dlažby či betonu
Autor: youtube screenshot Začněte od podlahy. Nemusíte zůstat u obligátní dlažby či betonu

Další možností je kombinace dlažby a drobných kamínků. Kamínky se ostatně dají kombinovat i s dřevěnými rohožemi, ale to doporučujeme spíš na balkony, které jsou dobře chráněny proti vlhkosti.

Kombinace dlažby a kamínků
Autor: youtube screenshot Kombinace dlažby a kamínků

Zajímavě může působit i umělý trávník.

Co umělý trávník?
Autor: youtube screenshot Co umělý trávník?

Až budete mít vyřešenou podlahu, zaměřte se na na stěny. Základem je minimálně vymalovat, ale pokud jste kreativní, s tím se nespokojíte. Na stěny se doporučuje volit světlé barvy, zatímco na zem teplé přírodní tóny, vše však záleží na vašem vkusu. Věnujte pozornost také zábradlí. Zjistěte, zda nepotřebuje opravit, natřít nebo jinak ošetřit.

Obložení stěn
Autor: youtube screenshot Obložení stěn

Teď je čas, pustit se do dekorace. Aby bylo na balkoně hezky, je třeba osázet jej květinami. Zde hodně vycházejte z možností, které vám samotný prostor nabízí. Můžete si třeba načtrtnou návrh předem na papír, abyste věděli, jak velké květináče a kolik jich můžete pořídit. Při výběru rostlin mějte na paměti, zda konkrétní druh rostliny odpovídá klimatickým podmínkám vaší terasy, tedy na jakou světovou stranu je orientovaná a zda je na ní převážně stín nebo slunce.

A nesmí chybět květiny
Autor: Flickr.com A nesmí chybět květiny

Máte-li možnost něco zavěsit ke stropu, pořiďte si závěsné květináče.

Truhlíky umístěné na zábradlí zase ušetří hodně místa. Můžete je zavěsit směrem na balkon i vně. Záleží hlavně na typu květin, které pěstujete.

Truhlíky umístěné na zábradlí zase ušetří hodně místa
Autor: iStock Truhlíky umístěné na zábradlí zase ušetří hodně místa

Pokud ani jedna z variant není možná, neprohloupíte ani truhlíky a květináči umístěnými přímo na podlahu balkonu. Problémem je, že pokud jich budete mít moc, nezbude vám už žádné místo na sezení.

Zelenina
Autor: iStock Zelenina

A nakonec vyberte nábytek. Samozřejmě volte takový, který se bude hodit ke stylu, který jste pro svůj balkon zvolili. Nejlepší je zvolit nábytek skládací, který v případě potřeby složíte ke stěně a tím ušetříte místo.

Vhodný nábytek je pak třešnička na dortu
Autor: ikea Vhodný nábytek je pak třešnička na dortu

(kor)

Mohlo by vás zajímat:

Doba růstu microgreens se pohybuje mezi 7-14 dny od výsevu po sklizeň

Pěstování zelených lístků je novým hitem zdravé výživy aneb Jak si vypěstovat microgreens

Bylinkové balkony

20 úžasných bylinkových balkonů. Inspirujte se a pořiďte si podobný doma

reklama

Článek je zařazen v: pěstování , panelák , balkón

reklama

Přečtěte si také