16. března 2017 06:00
Jana BrassNamíchejte si interiérový koktejl. Spojujte, kombinujte a máte moderní eklektický styl
Vytvořit eklektický styl, který je dnes docela v kurzu, není až tak těžké. Jednoduše se k sobě dají věci různého data vzniku a podoby. Jenže, vtip je v tom, že by měly spolu dohromady vytvořit zajímavé a příjemné prostředí pro bydlení.
I u vás doma si tedy můžete vytvořit styl spojující zdánlivě nespojitelné. Máme pro vás pár rad, čeho se držet a pár obrazových nápadů. Jestliže si chcete zařídit domov v eklektickém stylu, je dobré se nejdříve rozmyslet, klidně s papírem a tužkou, kam který kus nábytku a dekorativního předmětu umístíte. Nakreslete si plánek a přemýšlejte, jaké uspořádání nábytku je pro vás nejpohodlnější či nejpraktičtější.
Najít hlavní prvek
Protože je tento styl velmi volný ve spojování téměř čehokoliv k čemukoliv, zvolte jeden prvek v místnosti, který bude stěžejní. Může to být stůl, stěna se zajímavým obložením, krb, lampa, zkrátka něco, co pokoji bude vévodit. A také vám pomůže ve výběru dalších předmětů do prostoru. Měly by totiž ve vašem oku spolu ladit.
Eklektický styl míchá různorodé předměty a dekorační styly a vytváří z nich zcela nový. Foto: iStock
Na stěny s rozvahou
Upravit dekorativně stěnu ještě dřív, než tam vložíte nábytek, je velmi praktické. U tohoto stylu si ale raději v duchu představte, nebo ještě lépe vyfoťte, co byste v místnosti chtěli mít, a teprve potom rozhodněte, co za barvu či dekorativní obložení dáte na stěnu (barva, tapeta, obklad... a jaké).
Plynulý přechod
Eklektický styl je velmi osobitý. Myslete u něj proto na to, že je dobré jím prodchnout celý byt či dům a ne jen jednu místnost. Určitá kontinuita by měla totiž propojovat celé vaše bydlení. Při přechodu z pokoje do pokoje pak vy ani návštěva neutrpíte nechtěný šok.
Tady se míchalo především přírodní a moderní. Výsledek je neobvykle lákavý. Foto: iStock
Barva stěn by měla být v souladu s ostatními stěnami v domě. Změny odstínu nadchnou, naopak ostré křiklavé barevné výstřelky člověka udolají. Neutrální barvy můžete volit v klasických béžových, ale i lehce namodralých odstínech. Neurazí ani jemně šedivá. U bílé narazíte jen na jeden problém. Je sice stále moderní, ale za chvíli omrzí a může působit až příliš unifikovaně. Když ale zabrousíte do naší galerie, pak uvidíte, že i tmavší barvy mohou mít své opodstatnění.
Prvky, které spojují
I když jde o styl spojující zdánlivě odlišné kusy nábytku a dekoru, měly by mít věci nějakou pomyslnou spojovací linii. Barva a její odstíny jsou jednou z prvních věcí, co člověka napadnou. Může jít ale i o materiály nebo ozdobné tvary, čím k sobě budou ladit. Také si už dopředu určete, kolik různorodých prvků do místnosti dáte, zkrátka – určete si strop.
Běh na delší trať
Když nejste hned napoprvé s výsledkem vašeho dekorativního snažení spokojeni, neházejte hned flintu do žita. Nechte si čas a klid. Uvidíte po pár týdnech, co byste skutečně změnili a hlavně jak, nebo co necháte tak, jak je.
Eklektický styl je velmi pružný, snese hodně. V určitém smyslu to uvidíte i v naší galerii.
(fis)
Mohlo by vás zajímat: