Bydlení

14. prosince 2014 06:00

Markéta Zídková

Nejnovější televize 4K umí 3D bez brýlí. Jak fungují a co stojí?

Záhadná čtyřka hýbe televizním světem.

Hitem letošních vánoc by se mohly stát nové 4K televize, které dokážou s neuvěřitelným efektem zkvalitnit obraz. Jako bychom se posunuli za hranici 3D obrazu a nastolili v televizní technice další rozměr – 4D.

Nová technologie televizního obrazu po nástupu 3D televizí se rodí v hlavách techniků a vědců už dlouho. Po trojce by přirozeně měla přijít „čtyřka“. Ale co si pod tou čtyřkou představit, je v současnosti, zdá se, ještě nepříliš jasné. Proto označení 4D se jen rýsuje v mlze dohadů.

Bystrozraká televize 4 you

Na jedné straně visí ve vzduchu schopnost televize vypouštět kromě ohromujícího zvuku také vůně a zápachy, na druhé se velké značky vyrábějící elektroniku snaží zdolat konkurenci dokonalejším obrazem.

Vítězné tažení dopochodovalo v tomto roce k prodejcům po té druhé linii a my se tak můžeme u nich pokochat a pochopitelně si také pořídit domů televize se čtyřnásobně kvalitnějším obrazem a ještě větší obrazovkou, než jsme byli dosud zvyklí.

Jak koupit 4K televizi

Až budete bloudit na e-shopech a v prodejnách mezi desítkami zářících obdélníků a budete chtít něco zatím neookoukaného, zaměřte se na označení 4K (4x více obrazových bodů) nebo také Ultra HD či UHD (Je to v podstatě to samé.)

V čem je 4K lepší?

Rozdíl poznáte hned na první pohled i u nás dostupných nejlevnějších 4K televizí (např. Philips 40PUS6809 a SAMSUNG UE40HU6900 s cenou kolem 15 000 Kč). Obraz je totiž tak dokonalý, jako byste se dívali z okna. Obraz může být dokonce při pečlivém nasnímání dokonalejší, než by se vám podařilo svýma očima ve skutečnosti spatřit, zvláště když kamera zabírá pohybující se objekt.

Ovšem zážitek spočívá i v tom, že můžete u velkorozměrových obrazovek sedět poměrně blízko, cca na délku šířky úhlopříčky a uvidíte jen hladké linie, jako kdybyste byli od reálného obrazu děleni pouze sklem. Třeba před TV Panasonic VIERA TX-58AX800E za cca 70 000 Kč s úhlopříčkou 146 cm můžete sedět vzdáleni jen metr a půl a cítíte se jako před širokoúhlým plátnem v kině.

Výhoda jemného obrazu, tj. více viditelných detailů a plynulého pohybu, ještě dotváří kontrast a barevnost. Vy tak máte možnost procítit zobrazovaný děj v TV téměř prostorově. Možná vás to, co uvidíte, ošálí podobně jako zvířecí diváky v tomto videu:

Často se setkáte u televizí s velmi kvalitním obrazem také s možností sledovat 3D obraz (s brýlemi). Vedle např. LG 49UB830V, kterou u nás koupíte už od cca 26 000 Kč, je jich pochopitelně víc, třeba Philips 50PUK6809/12 za cca 21 000 Kč.

Proč je obraz jemnější? Jak funguje 4K televize?

Dosud jsme se smáli, dojímali i nervy drásali napětím usazeni před obrazovkou, která měla nanejvýš označení Full HD. Bezva. Máte-li ale rádi velké úhlopříčky, pak i na nich jsou velké detaily obrazu poněkud rozkostičkované. To proto, že je obraz v TV složený z mnoha bodů a jejich počet byl zkrátka nedostatečný, aby vykreslil i nejjemnější detaily. Full HD vám nabídlo 1920 x 1080 obrazových bodů.

Ultra HD ale vzalo kalkulačku, počet pixelů znásobilo u obou hodnot rozměru dvakrát a nacpalo je do stejně velkých obrazovek. Vzhledem k tomu, že jde o opravdu velmi kvalitní obraz, 4K rozlišení najdete už jen u větších rozměrů obrazovek, kde vizuální dokonalost můžete ocenit, a to od úhlopříček širokých cca 101 cm (40“) a větších.

Právě díky kvalitě obrazu si můžete v klidu pořídit i televizi s úhlopříčkou třeba 214 cm jako u Samsungu UE85HU7500 za víc jak čtvrt milionu korun, nebo i o něco levnější Sony BRAVIA KD-75S9005B se zakřivenou obrazovkou s úhlopříčkou 200 cm za cca 240 000 Kč.

Co navíc?

V plochém obdélníku 4K televizí je většinou zabudovaná elektronika odpovídající malému počítači, která dokáže přepočítat obraz s nižším rozlišením na dokonalejší UHD (4K). Je tedy pochopitelné, že takový 4K chytrák dokáže i vše, co běžné smart TV, včetně převádění obrazu z mobilních zařízení, spojení s internetem pomocí WiFi nebo ethernetovým kabelem. O 3D obrazu jsme se již zmínili a nahrávání na USB je také častou funkcí. Kromě toho můžete například Samsung UE55HU6900 za cenu kolem 29 000 Kč ovládat při procházení webovými stránkami i prostorovými gesty s touchpadem.

Třešnička na dortu – 3D technologie bez brýlí

Pro fajnšmekry existují i skutečné televizní lahůdky s cenami kolem čtvrt milionu a výš, které nejen dokážou vykreslit jemný obraz, ale i konečně zviditelnit 3D technologii bez brýlí! Sofistikovaná technologie si hraje s kamerou přímo uvnitř TV, která hlídá polohu až 4 diváků. Pro každého z nich obraz upraví. Televize s 3D bez brýlí už představily třeba firmy Samsung, Toshiba nebo Sharp.

Vývoj televizí jde neustále kupředu a my se tak můžeme už brzy dočkat toho, že i 3D TV bez brýlí spadne na cenovou úroveň, která by nás nemusela tolik bolet. A kdo ví, za pár let už třeba budeme moci i ucítit u nás doma, jak krásně voní třeba kuře právě připravené Zdeňkem Pohlreichem.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky Vánoce technologie Zdeněk Pohlreich televize brýle Sony Samsung Philips Toshiba Full High Definition

Přečtěte si také