Bydlení

4. listopadu 2015 06:01

Klára Beščecová

Nudnou ulici oživili obřími květinami. Reagují na chodce a v noci svítí

V Jeruzalémě se rozhodli skoncovat s šedí v ulicích!

Snad každé velkoměsto má nějakou čtvrť nebo zákoutí, na které jeho obyvatelé nemohou být úplně pyšní. Zaprášené ulice lemované řadou stojících aut, široko daleko jsou vidět hlavně oprýskané budovy, jedinou zeleň představuje několik osamocených stromků na vybetonovaném náměstíčku a nejblíže ke kreativnímu vyjádření tu mají graffiti nasprejované na zčásti zbořeném domě.

Veřejná prostranství ale nemusejí vždy vypadat ošklivě. A už vůbec nemusejí nudit ani unavovat.

O tom byl přesvědčen tým kreativců z architektonického studia HQ Architects. Za podpory magistrátu města se v prosinci 2014 pustili do boje s šedí v jedné z jeruzalémských ulic. Překvapivě se jejich zbraní staly květiny. A ne ledajaké! Každá ze čtyř rozměrných instalací je přibližně 9 metrů vysoká a při rozevření sytě červeného květu i 9 metrů široká. Projekt s názvem Warde si našel své místo na otevřeném prostranství Valero Square v centru Jeruzaléma.

Aby toho nebylo málo, obrovské květiny jsou schopné reagovat na své okolí. Pokud pod nimi projdou kolemjdoucí nebo v blízkosti projede tramvaj, květ nasaje vzduch a nafoukne se, takže vyvolává dojem, že se rozvinul. Uvnitř sloupu, který má evokovat stonek rostlinky, vede elektřina. Jakmile se setmí, zastávají obrovské květiny také roli originálního pouličního osvětlení.

„Čtyři obrovské květiny byly pečlivě rozmístěny tak, aby byly vidět z celého náměstíčka a blízkého tržiště. Každá z nich se může individuálně nafouknout a reaguje tak na situaci pod sebou. Jakmile pod ní projdou chodci, květina se nafoukne, a když lidé odejdou, zase splaskne. Když v létě zatouží kolemjdoucí po chvilce odpočinku ve stínu, květina jim ho poskytne a zůstane rozevřená až do momentu, kdy lidé odejdou. Když přijede tramvaj do stanice, rozevřou se všechny čtyři květiny naráz a tím upozorní nakupující na tržišti, že mají poslední šanci tramvaj dostihnout. Veřejný prostor rázem reaguje na to, jak ho lidé využívají.“

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky Jeruzalém dům květiny veřejné prostranství

Přečtěte si také