Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Nudnou ulici oživili obřími květinami. Reagují na chodce a v noci svítí

V Jeruzalémě se rozhodli skoncovat s šedí v ulicích!
Vydáno: 04.11.2015
Reagují na chodce pod sebou
Reagují na chodce pod sebou Autor: Dor Kedmi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Snad každé velkoměsto má nějakou čtvrť nebo zákoutí, na které jeho obyvatelé nemohou být úplně pyšní. Zaprášené ulice lemované řadou stojících aut, široko daleko jsou vidět hlavně oprýskané budovy, jedinou zeleň představuje několik osamocených stromků na vybetonovaném náměstíčku a nejblíže ke kreativnímu vyjádření tu mají graffiti nasprejované na zčásti zbořeném domě.

Veřejná prostranství ale nemusejí vždy vypadat ošklivě. A už vůbec nemusejí nudit ani unavovat.

Pohled na náměstí Valero z ptačího pohledu
Pohled na náměstí Valero z ptačího pohledu
Dor Kedmi

O tom byl přesvědčen tým kreativců z architektonického studia HQ Architects. Za podpory magistrátu města se v prosinci 2014 pustili do boje s šedí v jedné z jeruzalémských ulic. Překvapivě se jejich zbraní staly květiny. A ne ledajaké! Každá ze čtyř rozměrných instalací je přibližně 9 metrů vysoká a při rozevření sytě červeného květu i 9 metrů široká. Projekt s názvem Warde si našel své místo na otevřeném prostranství Valero Square v centru Jeruzaléma.

V noci svítí
V noci svítí
Dor Kedmi

Aby toho nebylo málo, obrovské květiny jsou schopné reagovat na své okolí. Pokud pod nimi projdou kolemjdoucí nebo v blízkosti projede tramvaj, květ nasaje vzduch a nafoukne se, takže vyvolává dojem, že se rozvinul. Uvnitř sloupu, který má evokovat stonek rostlinky, vede elektřina. Jakmile se setmí, zastávají obrovské květiny také roli originálního pouličního osvětlení.

„Čtyři obrovské květiny byly pečlivě rozmístěny tak, aby byly vidět z celého náměstíčka a blízkého tržiště. Každá z nich se může individuálně nafouknout a reaguje tak na situaci pod sebou. Jakmile pod ní projdou chodci, květina se nafoukne, a když lidé odejdou, zase splaskne. Když v létě zatouží kolemjdoucí po chvilce odpočinku ve stínu, květina jim ho poskytne a zůstane rozevřená až do momentu, kdy lidé odejdou. Když přijede tramvaj do stanice, rozevřou se všechny čtyři květiny naráz a tím upozorní nakupující na tržišti, že mají poslední šanci tramvaj dostihnout. Veřejný prostor rázem reaguje na to, jak ho lidé využívají.“

Obří květina v Jeruzalémě

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Na umělém kopci v zimě rády sáňkují děti

Architekti skvěle oddělili dům od ulice terénní vlnou

Světlo vnese do zahrady tajemné kouzlo

Osvětlení na dálkové ovládání, svítící květináče a další světelné letní vychytávky

Nezapomněl si tu někdo buřinky? Asi ne, tyto pokrývky hlavy s názvem Capello totiž svítí a za necelé 2000,- Kč si je můžete pořídit domů.

Průzkum trhu: 10 designových světel do 10 tisíc


Článek je zařazen v:
Reklama