Jak zařídit obývací pokoj? Rozdělte místnost do zón a kupte vhodnou pohovku, radí designeři
Obývací pokoj plní mnoho funkcí, je středobodem bytu, potkávají se tu všichni členové domácnosti. Často se tu stoluje, relaxuje, pracuje i čte. Pokud je obývací pokoj propojený s kuchyní, tak se tu i vaří. Jak tedy vhodně zařídit tak variabilní místnost, jako je obývák?
Dělení do zón
Začněme dělením do zón. Bez něj se dnešní obývací pokoje neobejdou. Většina z nás nemá samostatnou pracovnu, knihovnu a jídelnu. Takže je potřeba propojit všechny tyto funkce v jedné místnosti. Vhodné je například jednu stěnu zvýraznit tapetou. A podle Kamily Douděrové je tou nejhezčí tapetou knihovna.
Zóny by měly být jasně oddělené, nemusí se jednat o příčky, ale například rozdělení prostoru nábytkem. Dříve se používaly obytné stěny, jejichž středobodem byla televize. To dnes již neplatí a spíše dáváme přednost soliterním kusům nábytku, které dodávají pokoji vzdušnost.
Podívejte se, jak pokoj rozdělili do zón na odpočinek a spánekAndrea Hylmarová a Marek Povolný:
Jakou podlahu vybrat
Ideální je teplá podlaha, tedy žádná dlažba. Vhodné jsou vinylové podlahy, prkna, parkety nebo celoplošný koberec (pokud v bytě nežijí alergici). Vinylová podlaha je vhodné řešení, pokud v bytě chceme mít jednotnou podlahu. Vinyl snese i vlhkost koupelny a zátěž kuchyně. Podlaha by se měla pokládat ve směru pohybu, aby nevznikala optická bariéra při vstupu do bytu.
Se zařizováním bytu začínáme vždy od podlahy. Doslova. Podlaha a její dekor je totiž určující pro styl celého domu. Nenakupujte tedy impulzivně nábytek před tím, než se rozhodnete o tom, jaký dekor bude mít podlaha. Pokud chcete rustikálnější byt, volte vinyl s výraznou kresbou dřeva. Pokud naopak chcete něco neutrálnějšího, chybu neuděláte s dubem nebo běleným dubem. Našedlý odstín se dobře kombinuje.
Takhle vypadá podlaha položená ve směru pohybu z proměny, kterou dělali Martina Pištěláková a Jan Bek:
Jak vybrat pohovku
Není nutné si koupit již navržený kus nábytku. Sedačka je investice, tak si jasně stanovte, jakou máte o pohovce představu. Dnešní sedačky je možné skládat z modulů podle vašich potřeb. Vyberete si i materiál potahu a barvu. Současné materiály se většinou snadno udržují a jsou čistitelné vodou.
Když vybíráte pohovku, vždy se ptejte na kvalitu výplně! Minimální hodnota by měla být 50 až 60 kg na m3. Taková sedačka se neprosedí a vydrží dlouho.
Dbejte také na tři základní otázky a podle odpovědí vybírejte pohovku:
- Dá se rozkládat? (hodí se do malých bytů)
- Má úložné prostory? (opět je vhodné pro malé byty)
- Má snímatelný potah? (ideální do bytů s dětmi a psy)
Velká pohovka z proměny od Kamily Douděrové a Františka Kobližky:
Dětský pokoj
Vždy myslete dopředu. Minimálně o několik let. Když navrhuje Kamila Douděrová byt, už u ročního dítěte myslí na to, kde bude psací stůl. Dětský pokoj by měl být na slunnou stranu bytu. František Kobližka doporučuje, aby v pokojíčku byl kusový koberec, který podpoří hru.
Je potřeba se zamyslet i nad podlahou. Ta musí být hlavně odolná. Vhodné jsou vinylové podlahy, které splňují požadavky na nezávadnost. Jsou odolné proti poškrábání kolečkovými židlemi. Dejte přednost spíše lepeným vinylovým podlahám, Je tu jednoduchá výměna poškozeného kusu podlahy. To neplatí o klikacích vinylech, u kterých je potřeba část podlahy rozebrat a dávat pozor, aby se nepoškodily zámky.
Všechny epizody Jak se staví sen můžete sledovat online: