20. dubna 2023 14:04
redakce Prima LivingSukulenty zalévejte, až když poprosí o vodu. Jak to poznáte?
Nechte se inspirovat sukulenty, rostlinami, které jsou krásné, barevné a nenáročné. Řekneme vám, jak je pěstovat, proč je pro ně světlo důležitější než voda a hlavně kdy je zalévat! Projděte si našeho průvodce pěstováním sukulentů, který se hodí začátečníkům stejně jako zkušeným pěstitelům těchhle pouštních krásek.
Kdy mají sukulenty svou sezonu?
Když už všechny rostliny dávno spí svůj zimní spánek, sukulenty a kaktusy stále žijí svým aktivním životem. Pro ně sezona nikdy nekončí. A můžeme je skutečně obdivovat. Jsou krásné i bez květů.
Kde rostou sukulenty
Tradiční domovinou nejznámějších sukulentů jsou americké pouště, například růžicovité echeverie, tlustolistá pachphyta, mnoho séd, dnes již všudypřítomné agáve a mnoho dalších rostlin, které se suchu přizpůsobily hromaděním vody ve svých tkáních. Podstatné je, že v amerických pouštích obvykle prší v létě, často formou přívalových dešťů a bouřek. Proto kytky z amerických pouští včetně kaktusů potřebují občasnou zálivku v létě a v zimě sucho.
Ovšem „pupkem světa sukulenářského“ je jižní Afrika. Zdejší pouště mají velice stabilní polopouštní klima již více než 70 milionů let. Největší čeledi jsou kosmatcovité, ale bohaté na sukulenty jsou i čeledi krasulovitých, pryšcovitých, také rody haworthia, gasteria, senécio, aloe a mnoho dalších obsahují sukulentní druhy.
Sukulentní rostliny jsou typickými obyvateli polopouští a pouští kolem obratníku, takže milují subtropické a tropické klima. Proto základem úspěšného pěstování těchto rostlin je napodobení jejich domácího klimatu.
Tři výhody sukulentů
- Vyhovuje jim teplé a suché prostředí moderních bytů, panelové byty s velkými okny jsou pro sukulenty jako dělané.
- Jsou nenáročné na čas, snesou, ba přímo potřebují občasné opomenutí zálivky. Největším nepřítelem sukulentů je pečlivý pečovatel s konvičkou.
- Jsou malé, nevystěhují vás z bytu. Mají velice různé a bizarní tvary. Snadno z nich lze sesázet nevšední bytovou skalku či zahrádku.
Jak pěstovat sukulenty
Světlo je důležitější než voda
Sukulenty kupodivu nepotřebují k životu tolik vodu, jako světlo. Ve své domovině mají sluníčka 12 hodin denně po většinu roku. Tolik světla jim u nás dát nemůžeme. V každém případě je pěstujte buď v dobře větraném skleníku, nebo těsně na okně.
Letnění sukulentů
Moc jim prospívá letnění. Zajímavostí je, že v afrických pěstírnách nestavějí pro sukulenty skleníky, ale něco, co by se dalo nazvat „temníky“. Na sloupcích je poloprůsvitná střecha a boky jsou zcela volné, aby mohl pouštní větřík sukulenty ochlazovat.
Jak zalévat sukulenty
- Léto: Zalévejte jen maličko, a to vždy večer.
- Podzim: Od nástupu chladnějších dnů od poloviny srpna můžete zase zalévat víc, a to až do nástupu „dušičkového počasí“.
- Zima: Nezalévejte! Ne proto, že je zima, ale proto, že je zoufale málo světla. Nikdy však skutečně nezalévejte, dokud mají sukulenty mokrou hlínu v květináči.
Jak sukulenty prosí o vodu?
Lepší je zalévat sukulenty až když si o vodu řeknou. A jak prosí tyto rostliny o vodu? Svrasklými a svěšenými listy, tím, že sukulent vysává své spodní listy a ty se scvrkávají a opadávají.
Kdy sukulenty přesadit
Obvykle stačí přesazovat jednou za rok až za tři roky. Přesazujte, až když je květináček zjevně vyplněn kořeny. Vždy se snažte sázet do co nejmenších nádob, jen o málo větších, než ty původní. Přesazování je často spojováno s jarem. U sukulentů to tak není. Mohou se přesazovat kdykoliv, paradoxně děje se tak nejvíce v zimě. Snad proto, že v zemi svého původu v tuto roční dobu rostou nejvíce.
Sukulenty nehnojte
A ještě jedno upozornění – sukulenty není potřeba hnojit. Nepotřebují to, jejich hmota je většinou tvořena vodou (až 98 %). Takže to málo organických látek, které za rok rostlinka vyprodukuje, si najde anorganické látky v zemině, ve které roste.
Sukulentní krajinky
Z malých a bizarních sukulentů lze sesázet působivé krajinky či malé zahrádky. Vhodné jsou ploché a hlavně nepravidelné misky z libovolného materiálu, nejlépe z kamene nebo modelované keramiky. Do společné misky lze sesazovat jen kytky se stejnými nároky na zálivku. Výjimkou jsou misky rozdělené do několika oddílů, potom můžeme do osluněného a mělkého oddílu vsadit rostlinky s menší potřebou vody (tzv. tvrdé), a do hlubšího vyšší sukulenty (tzv. měkčí).
Sukulenty můžete sesázet do porézního kamene, a vytvořit tak pokojovou skalku. Je to parádní kousek v bytě. Kromě kamene je můžete vysadit i dubového dřeva.
Nejdůležitější rada na závěr
Obvykle se lidé pídí po přesném latinském názvu svých rostlin. Ale jsou-li u kytek cedulky či ne, je sukulentům jedno. Ovšem není jim jedno, jak je pěstujete. Vše, co potřebujete vědět, je, kde vaše sukulenty rostou, jaké tam panuje podnebí, zejména kdy tam prší, a toto podnebí všem rostlinkám co nejlépe napodobit. To je v kostce celá věda o pěstování sukulentů.
Zdroj: Marta Pawlicová