Akvarijní ryby pro začínající chovatele. Do akvária vypusťte paví očka, neonky nebo mečovky

Dříve či později snad všechny děti zatouží po domácím zvířátku. Psa, kočku nebo morče však rodiče často zavrhnou, protože vyžadují hodně každodenní péče. Na řadu pak přijdou většinou rybičky. Ani jejich chov však není úplně bez práce! Pokud jste připraveni přijmout do své rodiny živé tvory, o které se chcete starat, vyberte si z těchto druhů rybek vhodných pro začínající chovatele. Dáte přednost pavímu očku, neonce, nebo mečovce?

Užitečné rady pro začátečníky

  • Zvolte akvárium menších rozměrů, tedy s objemem 20–100 l.
  • Akvárium postavte na klidné místo bez dopadu slunečních paprsků.
  • Akvárium by mělo být vybaveno filtrací a topným tělískem s termostatem. Většina rybek vyžaduje teplotu vody asi 24–27 °C.
  • Na dno akvária nasypte hrubší praný písek (zrnitost 3–10 mm), který koupíte v akvaristice.
  • Na dno položte větší kameny nebo kořeny, ale nenoste je z volné přírody, opět je pořídíte v akvaristice. Do akvária nepatří kameny obsahující vápenec.
  • Do akvária můžete vysadit i vodní rostliny, které opět nakoupíte v akvaristice. Akvárium napusťte do 1/3 vodou, rostliny vysaďte a teprve pak vodu doplňte
  • Hotové akvárium s vysazenými rostlinami potřebuje nejméně týden klidu, pak teprve přineste z akvaristiky první rybky.
  • Rybičky potřebují také světlo, které by jim mělo svítit 12–14 hodin denně.
  • Nezapomínejte na pravidelnou výměnu vody. U menších nádrží vždy po dvou týdnech nejprve odpusťte 1/3 vody, pak vysajte ze dna nečistoty a uhynulé rostliny a také očistěte případné řasy ze skla akvária. Teprve pak doplňte čistou vodu. Pozor na teplotu vody, na kterou jsou rybky velmi citlivé.

Neonka obecná (Paracheirodon innesi)

Neonka obecná je nejpopulárnější akvarijní rybka, často známá také pod názvem tetra neonová. Její zářivý třpyt uchvátí snad každého. Neonky jsou tím pravým pro akvaristy, kteří milují nápadné druhy rybek.

Neonky se pohybují ve středních a spodních částech nádrže a díky jejich neonovým pruhům je lze jen velmi těžko přehlédnout. Jsou to rybky mírumilovné a nemají žádné velké nároky na prostor v nádrži. K ostatním rybkám se chovají velmi klidně.

Paví očko (Poecilia reticulata)

Živorodka duhová, známější pod jménem paví očko nebo gupka, je drobná ryba z čeledi živorodkovitých (Poeciliidae). Tyto rybky se mohou chovat samostatně, nepožírají svá mláďata a nepotřebují speciální vodu pro chov. Stačí jim malé akvárium s rostlinami a vodou o teplotě 24 °C. Většina chovatelů začíná s obyčejným pavím očkem, jsou vhodná i pro dětské chovatele.

Mečovka (Xiphophorus hellerii)

Barevně zajímavé jsou mečovky. Velmi oblíbené jsou červené mečovky (Xiphophorus hellerii „red“), známé jsou i černé nebo se zlatým leskem.

Začínající chovatel by neměl zapomenout, že mečovky jsou výbornými skokany, takže krycí sklo je při jejich chovu nutností, jinak snadno přijdete o ty nejkrásnější kusy.

Zdroj: https://hobbio.cz/rybicky-do-akvaria-pro-zacatecniky/; https://www.akvaportal.cz/2018/06/17/atlas-akvarijnich-ryb-pro-zacatecniky/

Komu nestačí rybičky, může si pořídit malé hlodavce. K těm už se můžete i pěkně přitulit!


Přečtěte si také