návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak pečovat o psa, když chodíme do práce? Pomohou chytré triky i technologie

Lenka Odstrčilová , Vydáno: 24.06.2021
Jak dlouho vydrží pes sám doma. Co dělat, aby se dlouhá samota neprojevila na jeho fyzickém a psychickém zdraví
Autor: Pixabay Jak dlouho vydrží pes sám doma. Co dělat, aby se dlouhá samota neprojevila na jeho fyzickém a psychickém zdraví
Pes je zvíře společenské, smečkové a samotu, především opakovanou mnohahodinovou, nemá rád. Většinou ale není v naší moci být se svým čtyřnohým kamarádem čtyřiadvacet hodin denně, minimálně když chodíme do práce, musíme ho nechávat doma či na zahradě samotného. Prozradíme, kolik hodin pes vydrží sám, co dělat, aby se dlouhá samota neprojevila na jeho fyzickém a psychickém zdraví, nebo jak svého pejska co nejlépe zabavit, aby sám netrpěl.

reklama

Psi samozřejmě dokážou být doma nebo na zahradě sami, ale může to být pro ně náročné. Je tedy ke zvážení, jestli si vůbec psa pořizovat s vědomím, že bude každý den mnoho hodin sám. Někteří chovatelé navíc po tom, co po příchodu z práce v krátkosti psa vyvenčí a nakrmí ho, tak ho opět nechají samotného doma a jdou za večerní zábavou. Pejsek nepotřebuje jen pravidelné krmení a venčení, ale také kontakt se svým pánem.

Jak dlouho vydrží pes sám doma: pejsek nepotřebuje jen pravidelné krmení a venčení, ale také kontakt se svým pánem
Autor: Pixabay Jak dlouho vydrží pes sám doma: pejsek nepotřebuje jen pravidelné krmení a venčení, ale také kontakt se svým pánem

Zadržování moči vede ke zdravotním komplikacím

Rozhodně není dobré, aby pejsek byl sám více než sedm až osm hodin. Je to špatné, jak pro jeho psychiku, tak i ze zdravotního hlediska, protože se nemůže vyprázdnit. Dlouhodobé zadržování moči může psům přivodit nemoci ledvin, močové kameny i oslabení svalů močového měchýře, což vede k pozdější inkontinenci.

Starého psa novým kouskům nenaučíš. Znáte nejčastější mýty o psech?

Největší mýty o psech. Platí, že starého psa novým kouskům nenaučíš?

Nemocný pes: Na psincový kašel platí bazalka a heřmánek

Nemocný pes: Na psincový kašel platí bazalka a heřmánek

Půlhodinová aktivní procházka je dobrá

Pejska, než ho necháme delší dobu samotného, musíme pořádně vyvenčit. Dobrá je minimálně půlhodinová aktivní procházka, aby se pejsek unavil. Zkusíme ho co nejvíce zabavit, hrát si s ním, trochu mu vynahradit to, že bude dlouho sám.

Pokud máme psa z útulku, tak ho musíme na samotu učit postupně, mohla by se u něj rychleji vybudovat tzv. separační úzkost.
Autor: Pixabay Pokud máme psa z útulku, tak ho musíme na samotu učit postupně, mohla by se u něj rychleji vybudovat tzv. separační úzkost.

Pes z útulku a stěně učíme na samotu postupně

Pokud máme psa například z útulku, tak ho musíme na samotu učit postupně, mohla by se u něj rychleji vybudovat tzv. separační úzkost. Pokud máme štěně, tak ho také musíme učit samotě postupně, mj. proto, že malý pejsek ještě neumí udržet dlouho moč.

Chcete si pořídit štěně? Dobře si promyslete, co vás čeká

Chcete si pořídit štěně? Dobře si promyslete, co vás čeká

Psi s emohou dostat do kontaktu s jedovatými pokojovkami, jako je třeba šplhavice na obrázku. Pěstujte jiné!

6 pokojovek do bytů se psy: Pěstujte ledviník, pileu i exotickou bromélii

Teatrální loučení i vítání může být chyba

Když odcházíme do práce nebo se z ní naopak po mnoha hodinách vracíme, neměli bychom se svým psem nijak dramaticky loučit či vítat. Psi jsou velmi citlivá stvoření, a pokud se s nimi teatrálně emocionálně loučíme, ještě více u nich podpoříme pocit, že se děje něco špatného. Spíše děláme, že se nic neděje, psovi časem přijde běžné, že pravidelně odcházíme. Pejska si tak nejlépe 5 až 10 minut před odchodem vůbec nevšímáme a nemazlíme se s ním. Dobré je také psům těsně při odchodu říkat, aby šli na své místo.

Pejska, než ho necháme delší dobu samotného, musíme pořádně vyvenčit. Dobrá je minimálně půlhodinová aktivní procházka, aby se pejsek unavil.
Autor: Pixabay Pejska, než ho necháme delší dobu samotného, musíme pořádně vyvenčit. Dobrá je minimálně půlhodinová aktivní procházka, aby se pejsek unavil.

Po návratu je nutné vzít pejska hned ven na procházku. I když máme zvíře na zahradě, potřebuje pravidelné vycházky (alespoň jednou za den). Pes se musí pořádně proběhnout, což často na zahradě nejde.

Zahrada bezpečná pro psa aneb 10 rostlin, které raději nepěstujte

10 jedovatých rostlin, které mohou ublížit psům. Na zahradě je raději nepěstujte

5 pravidel pro základní výcvik psa

5 zlatých pravidel pro výcvik psa: Výchova štěňátka vyžaduje nejen důslednost

Pitný režim svého psa nesmíme zanedbávat

Nikdy nesmíme zapomenout nechat pejskovi doma nebo na zahradě čerstvou vodu! Někteří chovatelé se obávají, že pes bude hodně pít, a tak bude potřebovat víc čůrat, takže pejskům v bytě nechávají málo vody. A to je velká chyba. Pes potřebuje přístup k vodě celý den.

Nikdy nesmíme zapomenout nechat pejskovi doma nebo na zahradě čerstvou vodu!
Autor: Pixabay Nikdy nesmíme zapomenout nechat pejskovi doma nebo na zahradě čerstvou vodu!

Pozor na zkažené krmivo, hlavně v létě

Je nezbytně nutné si rozvrhnout čas venčení a krmení. „Musíme myslet na to, že pes by měl po venčení alespoň 30 minut v klidu odpočívat, než dostane potravu. Předejdeme tak potencionální torzi žaludku. Ta je nebezpečná a bohužel velmi častá u větších plemen. V misce by měl mít pejsek jen tolik krmiva, kolik opravdu sní. Především v letních měsících si dáváme bedlivý pozor, aby pes neměl misku na sluníčku. Mohlo by dojít ke zkažení potravy. Především pokud krmíme mokrým krmivem a víme, že zvíře bude mnoho hodin o samotě,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek z Yoggies.cz a dodává: „Před odchodem se také ujistíme, že máme ‚schované i ostatní jídlo či zbytky. Pejsci velmi rádi například vyjídají jídlo ze špatně zavřeného odpadkového koše či některá hbitá plemena mohou vyskočit i na kuchyňskou linku a zde spořádat něco, co jejich žaludku neprospěje.“

5 nejčastějších chyb při krmení psa. Neděláte je taky?

5 nejčastějších chyb při krmení psa. Neděláte je taky?

Nekrmte mého psa!

Nekrmte mého psa! Můžete mu velice ublížit, říká pejskařka

Jak pejska o samotě zabavit

Než odejdeme, necháme v bytě pejskovi (bezpečně) otevřené okno, aby měl čerstvý vzduch a mohl poslouchat ruch ulice. Máme-li zabezpečený balkon, necháme ho také otevřený, aby pejsek mohl jít pozorovat ven, ukrátí si tím čas. Můžeme také nechat zapnuté rádio nebo televizi, aby měl pejsek zvukovou kulisu a nepřipadal si tak sám. Především pokud je na to zvyklý, když jsme doma. Například na YouTube najdeme mnoho speciálních hudebních mixů pro psy. Pejska dobře zabaví i psí hračky, například ty, do kterých se dají dát pamlsky a zvíře si tak krátí čas, že se je snaží dostat ven. Kreativní hračky pro psy můžeme taky vyrobit sami.

Než odejdeme, necháme v bytě pejskovi (bezpečně) otevřené okno, aby měl čerstvý vzduch a mohl poslouchat ruch ulice. Máme-li zabezpečený balkon, necháme ho také otevřený.
Autor: Pixabay Než odejdeme, necháme v bytě pejskovi (bezpečně) otevřené okno, aby měl čerstvý vzduch a mohl poslouchat ruch ulice. Máme-li zabezpečený balkon, necháme ho také otevřený.

I moderní technologie mohou pomoci

V dnešní době je již možné mít svého mazlíka pod dohledem i na dálku. Stačí internetové připojení, mobilní telefon a kamera a můžeme sledovat, co doma pejsek dělá nebo na něj skrze kameru s mikrofonem mluvit. To se může hodit např. u pejsků, se kterými odloučení teprve trénujeme.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Kobereček na ukrývání pamlsků

Kobereček na ukrývání pamlsků: Vytvořte pro svého psa zábavnou hru

5 psích plemen, nejvhodnějších pro městské chovatele i začátečníky: mops

6 nejlepších psích plemen pro začátečníky i městské chovatele

Jakého pejska si vybrat?

Jakého psa si vybrat podle horoskopu? Beran chce aktivní plemeno, Rak milujícího společníka

Žlutá barva většinou platí jako výstraha

Žlutý obojek slouží jako varování. Psi, kteří ho nosí, nechtějí kontakt s lidmi ani zvířaty

psí horoskop

Psí horoskop aneb jakou povahu má váš pes podle znamení zvěrokruhu

Přetahovadlo pro psího divocha ze starého trička

Přetahovadlo pro psy ze starého trička: Oblečení nevyhazujte, vyrobte z něj psí hračku

Roztomilá štěňata rostou rychleji, než si myslíme.

Jak správně počítat věk psa: Vynásobení sedmi nefunguje

Když jsou sami doma, mohou ničit věci

Necháváte psa doma samotného? Podívejte se, kolik hodin je maximum

reklama

Článek je zařazen v: pes , pes sám doma , pes samota , pes venčení , pes krmení , pes hračky , jak zabavit psa

reklama

Přečtěte si také