Jak pečovat o psa, když chodíme do práce. Kolik hodin pes vydrží sám doma?

Pes je zvíře společenské, smečkové a samotu, především opakovanou mnohahodinovou, nemá rád. Většinou ale není v naší moci být se svým čtyřnohým kamarádem čtyřiadvacet hodin denně, minimálně když chodíme do práce, musíme ho nechávat doma či na zahradě samotného. Prozradíme, kolik hodin pes vydrží sám, co dělat, aby se dlouhá samota neprojevila na jeho fyzickém a psychickém zdraví, nebo jak svého pejska co nejlépe zabavit, aby sám netrpěl.

Psi samozřejmě dokážou být doma nebo na zahradě sami, ale může to být pro ně náročné. Je tedy ke zvážení, jestli si vůbec psa pořizovat s vědomím, že bude každý den mnoho hodin sám. Někteří chovatelé navíc po tom, co po příchodu z práce v krátkosti psa vyvenčí a nakrmí ho, tak ho opět nechají samotného doma a jdou za večerní zábavou. Pejsek nepotřebuje jen pravidelné krmení a venčení, ale také kontakt se svým pánem.

Zadržování moči vede k inkontinenci

Rozhodně není dobré, aby pejsek byl sám více než šest až osm hodin. Je to špatné, jak pro jeho psychiku, tak i ze zdravotního hlediska, protože se nemůže vyprázdnit. Dlouhodobé zadržování moči může psům přivodit nemoci ledvin, močové kameny i oslabení svalů močového měchýře, což vede k pozdější inkontinenci.

Půlhodinová aktivní procházka

Pejska, než ho necháme delší dobu samotného, musíme pořádně vyvenčit. Dobrá je minimálně půlhodinová aktivní procházka, aby se pejsek unavil. Zkusíme ho co nejvíce zabavit, hrát si sním, trochu mu vynahradit to, že bude dlouho sám.

Štěně učíme na samotu postupně

Pokud máme psa například z útulku, tak ho musíme na samotu učit postupně, mohla by se u něj rychleji vybudovat tzv. separační úzkost. Pokud máme štěně, tak ho také musíme učit samotě postupně, mj. proto, že malý pejsek ještě neumí udržet dlouho moč.

Teatrální loučení i vítání je chyba

Když odcházíme do práce nebo se z ní naopak po mnoha hodinách vracíme, neměli bychom se svým psem nijak dramaticky loučit či vítat. Psi jsou velmi citlivá stvoření, a pokud se s nimi teatrálně emocionálně loučíme, ještě více u nich podpoříme pocit, že se děje něco špatného. Spíše děláme, že se nic neděje, psovi časem přijde běžné, že pravidelně odcházíme. Pejska si tak nejlépe 5 až 10 minut před odchodem vůbec nevšímáme a nemazlíme se s ním. Dobré je také psům těsně při odchodu říkat, aby šli na své místo.

Po návratu je nutné vzít pejska hned ven na procházku. I když máme zvíře na zahradě, potřebuje pravidelné vycházky (alespoň jednou za den). Pes se musí pořádně proběhnout, což často na zahradě nejde.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Máte doma psího divocha? Dopřejte mu pořádnou porci zábavy

Pitný režim svého psa nesmíme zanedbávat

Nikdy nesmíme zapomenout nechat pejskovi doma nebo na zahradě čerstvou vodu! Někteří chovatelé se obávají, že pes bude hodně pít, a tak bude potřebovat víc čůrat, takže pejskům v bytě nechávají málo vody. A to je velká chyba. Pes potřebuje přístup k vodě celý den.

Pozor na zkažené krmivo

Je nezbytně nutné si rozvrhnout čas venčení a krmení. „Musíme myslet na to, že pes by měl po venčení alespoň 30 minut v klidu odpočívat, než dostane potravu. Předejdeme tak potencionální torzi žaludku. Ta je nebezpečná a bohužel velmi častá u větších plemen,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek.

V misce by měl mít pejsek jen tolik krmiva, kolik opravdu sní, aby se nezkazilo. Především pokud krmíme mokrým krmivem a víme, že zvíře bude mnoho hodin o samotě.

„Před odchodem se také ujistíme, že máme ‚schované i ostatní jídlo či zbytky. Pejsci velmi rádi například vyjídají jídlo ze špatně zavřeného odpadkového koše či některá hbitá plemena mohou vyskočit i na kuchyňskou linku a zde spořádat něco, co jejich žaludku neprospěje,“ dodává J. Švihálek.

Jak pejska o samotě zabavit

Než odejdeme, necháme v bytě pejskovi (bezpečně) otevřené okno, aby měl čerstvý vzduch a mohl poslouchat ruch ulice. Máme-li zabezpečený balkon, necháme ho také otevřený, aby pejsek mohl jít pozorovat ven, ukrátí si tím čas. Můžeme také nechat zapnuté rádio nebo televizi, aby měl pejsek zvukovou kulisu a nepřipadal si tak sám. Především pokud je na to zvyklý, když jsme doma. Pejska dobře zabaví i psí hračky, například ty, do kterých se dají dát pamlsky a zvíře si tak krátí čas, že se je snaží dostat ven. Kreativní hračky pro psy můžeme taky vyrobit sami.

Moderní technologie pomáhají

V dnešní době je již možné mít svého mazlíka pod dohledem i na dálku. Stačí internetové připojení, mobilní telefon a kamera a můžeme sledovat, co doma pejsek dělá nebo na něj skrze kameru s mikrofonem mluvit. To se může hodit např. u pejsků, se kterými odloučení teprve trénujeme.

Zdroje: odborník na výživu psů Jiří Švihálek, mujchlupac.cz, dogslife.cz


Přečtěte si také