reklama

Jak pečovat o psa, když chodíme do práce? Pomohou chytré triky i technologie

Lenka Valjentová
24. června 2021
Pes je zvíře společenské, smečkové a samotu, především opakovanou mnohahodinovou, nemá rád. Většinou ale není v naší moci být se svým čtyřnohým kamarádem čtyřiadvacet hodin denně, minimálně když chodíme do práce, musíme ho nechávat doma či na zahradě samotného. Prozradíme, kolik hodin pes vydrží sám, co dělat, aby se dlouhá samota neprojevila na jeho fyzickém a psychickém zdraví, nebo jak svého pejska co nejlépe zabavit, aby sám netrpěl.
reklama

Psi samozřejmě dokážou být doma nebo na zahradě sami, ale může to být pro ně náročné. Je tedy ke zvážení, jestli si vůbec psa pořizovat svědomím, že bude každý den mnoho hodin sám. Někteří chovatelé navíc po tom, co po příchodu z práce vkrátkosti psa vyvenčí a nakrmí ho, tak ho opět nechají samotného doma a jdou za večerní zábavou. Pejsek nepotřebuje jen pravidelné krmení a venčení, ale také kontakt se svým pánem.

Zadržování moči vede ke zdravotním komplikacím

Rozhodně není dobré, aby pejsek byl sám více než sedm až osm hodin. Je to špatné, jak pro jeho psychiku, tak i ze zdravotního hlediska, protože se nemůže vyprázdnit. Dlouhodobé zadržování moči může psům přivodit nemoci ledvin, močové kameny i oslabení svalů močového měchýře, což vede kpozdější inkontinenci.

Půlhodinová aktivní procházka je dobrá

Pejska, než ho necháme delší dobu samotného, musíme pořádně vyvenčit. Dobrá je minimálně půlhodinová aktivní procházka, aby se pejsek unavil. Zkusíme ho co nejvíce zabavit, hrát si sním, trochu mu vynahraditto, že bude dlouho sám.

Pes z útulku a stěně učíme na samotu postupně

Pokud máme psa například zútulku, tak ho musíme na samotu učit postupně, mohla by se u něj rychleji vybudovat tzv. separační úzkost. Pokud máme štěně, tak ho také musíme učit samotě postupně, mj. proto, že malý pejsek ještě neumí udržet dlouho moč.

Teatrální loučení i vítání může být chyba

Když odcházíme do práce nebo se zní naopak po mnoha hodinách vracíme, neměli bychom se svým psem nijak dramaticky loučit či vítat. Psi jsou velmi citlivá stvoření, a pokud se snimi teatrálně emocionálně loučíme, ještě více u nich podpoříme pocit, že se děje něco špatného. Spíše děláme, že se nic neděje, psovi časem přijde běžné, že pravidelně odcházíme. Pejska si tak nejlépe 5 až 10 minut před odchodem vůbec nevšímáme a nemazlíme se s ním. Dobré je také psům těsně při odchodu říkat, aby šli na své místo.

Po návratu je nutné vzít pejska hned ven na procházku. I když máme zvíře na zahradě, potřebuje pravidelné vycházky (alespoň jednou za den). Pes se musí pořádně proběhnout, což často na zahradě nejde.

Pitný režim svého psa nesmíme zanedbávat

Nikdy nesmíme zapomenout nechat pejskovi doma nebo na zahradě čerstvou vodu! Někteří chovatelé se obávají, že pes bude hodně pít, a tak bude potřebovat víc čůrat, takže pejskům v bytě nechávají málo vody. A to je velká chyba. Pes potřebuje přístup kvodě celý den.

Pozor na zkažené krmivo, hlavně v létě

Je nezbytně nutné si rozvrhnout čas venčení a krmení. „Musíme myslet na to, že pes by měl po venčení alespoň 30 minut v klidu odpočívat, než dostane potravu. Předejdeme tak potencionální torzi žaludku. Ta je nebezpečná a bohužel velmi častá u větších plemen. Vmisce by měl mít pejsek jen tolik krmiva, kolik opravdu sní. Především vletních měsících si dáváme bedlivý pozor, aby pes neměl misku na sluníčku. Mohlo by dojít ke zkažení potravy. Především pokud krmíme mokrým krmivem a víme, že zvíře bude mnoho hodin o samotě,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek zYoggies.cz a dodává: „Před odchodem se také ujistíme, že máme ‚schované i ostatní jídlo či zbytky. Pejsci velmi rádi například vyjídají jídlo ze špatně zavřeného odpadkového koše či některá hbitá plemena mohou vyskočit i na kuchyňskou linku a zde spořádat něco, co jejich žaludku neprospěje.“

Jak pejska o samotě zabavit

Než odejdeme, necháme vbytě pejskovi (bezpečně) otevřené okno, aby měl čerstvý vzduch a mohl poslouchat ruch ulice. Máme-li zabezpečený balkon, necháme ho také otevřený, aby pejsek mohl jít pozorovat ven, ukrátí si tím čas. Můžeme také nechat zapnuté rádio nebo televizi, aby měl pejsek zvukovou kulisu a nepřipadal si tak sám. Především pokud je na to zvyklý, když jsme doma. Například na YouTube najdememnoho speciálních hudebních mixů pro psy. Pejska dobře zabaví i psí hračky, například ty, do kterých se dají dát pamlsky a zvíře si tak krátí čas, že se je snaží dostat ven. Kreativní hračky pro psy můžeme taky vyrobit sami.

I moderní technologie mohou pomoci

V dnešní době je již možné mít svého mazlíka pod dohledem i na dálku. Stačí internetové připojení, mobilní telefon a kamera a můžeme sledovat, co domapejsek dělá nebo na něj skrze kameru smikrofonem mluvit. To se může hodit např. u pejsků, se kterými odloučení teprve trénujeme.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama