návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Dnes je Smrtná neděle. Vynáší se smrt a lidé vítají jaro

Lenka Valjentová , Aktualizováno: 17.08.2021
 Smrtná neděle není smutná
Autor: www.skanzenstraznice.cz Smrtná neděle není smutná
Do Velikonoc zbývají už jen dva týdny. Je tu pátá postní neděle, které se lidově říká Smrtná, Smrtelná nebo taky Černá. Letos vychází na 21. března. Má sice poněkud temný název, ale je plná veselí, radosti a naděje. Z vesnic a měst se vynáší smrt, která je symbolem zimy, nemocí, dlouhých nocí a všeho, co lidem škodí. Tím definitivně končí zima, začíná jaro a probouzí se nový život. Připomeňme si lidové tradice, zvyky a pověry, které ctili a dodržovali naši předkové při starobylém slovanském obřadu vynášení smrti a vítání jara.

reklama

Starý slovanský zvyk vynášení smrti (Smrtky, Morany, Moreny, Mořeny, Mařeny či Smrtholky) a vítání jara sahá do předkřesťanských pohanských dob, je to jeden z vůbec nejstarších lidových obřadů u nás. Slavil se v den jarní rovnodennosti, ale postupem času se přesunul na jednu z postních nedělí – nejčastěji se návrat jara slavil během páté Smrtné, někde už čtvrtou Družební, jinde zase až šestou Květnou.

Vynášení smrti a vítání jara: figurína smrti se původně dělala ve skutečné velikosti lidské postavy.
Autor: www.nmvp.czvysocina Vynášení smrti a vítání jara: figurína smrti se původně dělala ve skutečné velikosti lidské postavy.

Lidový obyčej vynášení smrti byl trnem v oku církvi, protože měl jednoznačně pohanské rysy, a tak ho pranýřovala a odsuzovala. Snad proto se nikdy asi nepokusila včlenit ho do duchovního života, jak to udělala to v mnoha případech jiné lidové zábavy. Měl ale hluboké tradice a byl tak oblíbený, že i když neodpovídá žádnému církevnímu svátku, přežil do současnosti.

Na Květnou neděli se v kostele světí kočičky

Dnes je Květná neděle. Víte, proč se světí kočičky a musíme mít nové šaty?

Připravte se včas na velikonoční tvoření

Připravte se včas na Velikonoce. Už teď sbírejte skořápky a krabičky od vajec. Budou se hodit

V hlavní roli smrt

Starodávný zvyk vynášení smrti coby symbolu smutné zimy a vítání veselého jara se mnohde udržuje dodnes. Samotný průběh obřadu se lišil a liší podle regionu i konkrétní vesnice. Princip však zůstává všude stejný – hlavní roli v něm hraje figurína smrti, kterou vytvářejí většinou děvčata ze slámy, někde starých větví, jinde roští a staré uschlé trávy apod. Pak ji obléknou do starých obnošených šatů a kolem krku dají náhrdelník z vaječných skořápek a/nebo prázdných hlemýždích ulit. Používá se vše neživé a nepotřebné. Figurína smrti se původně dělala ve skutečné velikosti lidské postavy. V některých krajích se nasadila na tyč, jinde ji nosili na rukou.

Vynášení smrti a vítání jara: smrt má kolem krku náhrdelník z vaječných skořápek a/nebo prázdných hlemýždích ulit
Autor: www.nmvp.cz/vysocina Vynášení smrti a vítání jara: smrt má kolem krku náhrdelník z vaječných skořápek a/nebo prázdných hlemýždích ulit

Smrt vynášeli jen mladí

S figurínou smrti pak obcházela děvčata, někde všechna mládež a děti, vesnici, koledovala, zpívala a nakonec vynesla za ves. Ačkoliv byl tento zvyk velkou událostí pro všechny, do přípravy a vynášení smrti se zapojovali výhradně mladí lidé a děti. Dospělí pouze přihlíželi a bavili se. Podle moravské pověry se musí obřadu z každého domu ve vsi zúčastnit alespoň jeden chlapec, v opačném případě v tomto domě někdo do roka zemře.

Smrtná neděle: vynášení smrti ze vsi
Autor: www.skanzenstraznice.cz Smrtná neděle: vynášení smrti ze vsi

Jak se zbavit smrti

Když mládež vynesla smrt z vesnice, tak se jí museli nějak zbavit. Nejčastěji ji hodili do tekoucí vody (řeky nebo potoka), která ji odnesla pryč. Kde tekoucí voda nebyla, tak ji shodili ze skály, spálili nebo zahrabali do země, kdysi ji prý i kamenovali.

Vynášení smrti a vítání jara
Autor: www.skanzenkourim.cz Vynášení smrti a vítání jara

Kdo uteče, vyhraje

Jakmile byla smrt z dohledu, všichni se rychle rozeběhli zpět domů, protože podle jedné z pověr ten, kdo po zničení smrti přijde do vsi poslední, do roka zemře. Zpět od potoka se proto nevracel spořádaný průvod, ale každý běžel doslova o život.

Velikonoce klepou na dveře: Víte, co se dříve jedlo a dělalo v postním čase

Velikonoce klepou na dveře: Co naši předkové jedli a dělali v postním čase

Kýchavná neděle aneb Co o kýchání možná ještě nevíte

Dnes je Kýchavá neděle. Víte, co znamená dodnes běžný komentář Pozdrav pánbůh?

Barevné líto přináší jaro a  léto

S vynášením smrti se mnohde prolínalo chození s lítem, i když je to zvyk mnohem mladší. Většinou se odbývalo jeden den, někde až na Květnou neděli. Líto, lítečko, létečko či máječek jsou živé vrbové proutky či vršky mladých smrčků ozdobené barevnými (obvykle zelenými a červenými) vyfouklými vajíčky, papírovými holubičkami, ptáčky z těsta, papírovými řetězy, mašlemi a pentlemi, odstřižky látek a malou panenkou na vršku, která symbolizovala plodnost. Někde se vyrábělo přímo na místě, kde byla vyhozena smrt, jinde už předem. Barevné líto symbolizovalo pravý opak smrti – nový život, příchod jara a naději.

Vynášení smrti a vítání jara: chození s lítem
Autor: www.skanzenkourim.cz Vynášení smrti a vítání jara: chození s lítem

S lítem po vynesení smrtky zejména dívky obcházely vesnice, u každého domu říkankami a písničkami oznamovaly, že zima je definitivně pryč a za to dostaly nějakou dobrotu a z vykoledovaných dárků pak uspořádaly hostinu pro veškerou mládež.

Říkadla  a obřadní písně

Smrt plave po vodě
nové líto k nám jde
s červenými vejci
žlutými mazanci.

Přišlo jaro do vsi,
kde jsi, zimo, kde jsi?  
Byla zima mezi náma
a včil už je za horama.  
Hu, hu, hu, jaro už je tu!

Mohlo by vás ještě zajímat:

Velikonoční výzdoba hrobu

Velikonoční výzdoba na hrob: Vytvořte věnce z přírodních materiálů a květin i sesazované misky

Pomněnkové velikonoční kraslice

Pomněnkové velikonoční kraslice ozdobí nejen květináče: Dekorace za hubičku

Připravte pro vajíčka slavnostní čepičky

Veselé Velikonoce: Připravte pro vajíčka slavnostní čepičky

Velikonoce v modré

Velikonoce v modré: Využijte půvabné modřence na velikonoční dekorace


 

reklama

Článek je zařazen v: lidové tradice , staročeské tradice , vynášení smrti , vítání jara , chození s lítem , zvyky a pověry , Velikonoce , české Velikonoce

reklama

Přečtěte si také