Peroxid vodíku odstraní plíseň i skvrny, využijete ho i na pokojové květiny

Peroxid vodíku, kterému se běžně říká kysličník nebo jen peroxid má patrně každý v domácí lékárničce jako první pomoc při čistění a dezinfekci drobných poranění. Nicméně mnozí ani netuší, že kromě zdravotních benefitů může mít i řadu dalších zajímavých využití v domácnosti nebo v zahradě. Pojďme si některé připomenout.

Peroxid vodíku (H2O2) byl objeven roku 1818, jedná se o vodu s extra atomem kyslíku navíc. Kysličník je už několik generací základním kamenem každé domácí lékárničky, používá se především na vyčištění a dezinfekci odřenin a povrchových řezných ran. Kysličník je dostupný v mnoha podobách, nejčastěji používáme 3% peroxid vodíku.

Peroxid vodíku v kuchyni

 • Peroxid vodíku je skvělý likvidátor bakterií a právě takového spojence potřebujeme boji s choroboplodnými zárodky na kuchyňském prkénku (zvláště po krájení masa) a pracovních plochách. Buď prkénko nejprve otřeme papírovou utěrkou namočenou v octě a vzápětí dalším ubrouskem pokapaným kysličníkem.
 • Nebo v neprůhledné lahvičce s rozprašovačem – vystavení světlu snižuje jeho účinnost smícháme 20 kapek peroxidu vodíku s asi 50 ml převařené studené vody a na pracovní plochy nastříkáme. Necháme asi 5 minut působit, poté vydrhneme, opláchneme a osušíme.
 • Peroxid vodíku je vhodný rovněž na čistění ledničky a myčky a nejen až tehdy, když se z nich line nepříjemný zápach. Stačí nastříkat směs 25 kapek kysličníku s 50 ml vody do všech záhybů a zákoutí, nechat roztok několik minut působit a poté otřít.
 • Kysličník hygienicky vyčistí houbičku na mytí nádobí. Přibližně jednou za týden namočíme ji na 10 minut do směsi peroxidu vodíku a teplé vody v poměru 1 : 20. Poté houbičky důkladně opláchneme a necháme uschnout.
 • Peroxid odstraní připáleniny z hrnců a pánví. Smícháme peroxid vodíku s dostatečným množstvím jedlé sody tak, abychom vytvořili pastu. Tou potřeme špinavou pánev či hrnec a necháme asi 15 minut chvíli působit. Pak připečené či připálené zbytky drsnou houbou a trochou teplé vody pohodlně odstraníme.

Peroxid vodíku proti plísni

V koupelně snad není nic horšího než plíseň, která je vidět a taky cítit. Drží se ve spárách i na stěnách. Chce to použít prostředek silného kalibru s antimykotickými vlastnostmi: místa zasažená plísní hojně postříkáme kysličníkem. Necháme působit alespoň 10 minut, pak stěny setřeme papírovou utěrkou, spáry vydrhneme starým zubním kartáčkem. Je pravděpodobné, že budeme muset tento postup opakovat několikrát.

Kysličník jako odstraňovač skvrn

 • Objevíme-li na oblečení skvrnu neznámého původu, můžeme zkusit osvědčený odstraňovač skvrn: smícháme 1 lžíci 3% peroxidu vodíku s trochu negelové bílé zubní pasty. Měkkým hadříkem pastu vetřeme na postižené místo, necháme asi 20 minut působit, pak látku několikrát vymácháme a dáme do pračky vyprat. Skvěle funguje především na skvrny od vína, omáčky, kávy, čaje nebo trávy.
 • Místo zubní pasty můžete použít tekutý prostředek na nádobí, tato směs je ideální na odstraňování skvrn z koberce, směsí nastříkáme znečištěné místo a jemně rozetřeme houbičkou. Necháme chvíli působit a pak pečlivě vytřeme čistou vodou. Osušíme koberec bavlněným hadříkem a poté papírovým ubrouskem.
 • Peroxid vodíku funguje na čerstvé skvrny od krve, na skvrnu nalijeme 3% peroxidu vodíku, spláchneme vodou, můžeme opakovat a pak normálně vypereme.

Peroxid chrání rostliny

 • Plísňové a houbové choroby umí potrápit každého pěstitele! Abychom jim předešli, můžeme přidat do 1 l převařené nebo destilované studené vody 25 ml peroxidu vodíku, nalít do rozprašovače a rostliny preventivně postříkat. Opakujeme jednou za zhruba 10 dnů.
 • Kysličník dokáže eliminovat nežádoucí hnilobu na kořenovém systému rostlin. Použití je jednoduché, smícháme peroxid s odstátou vodou v poměru 1 : 4. Směsí zaléváme rostliny každé dva týdny. Zároveň tahle zálivka funguje jako hnojivo.
 • Choroby a škůdci se nevyhýbají ani pokojovým rostlinám. Smícháme peroxid a destilovanou vodu v poměru 1 : 5 , přelijeme do rozprašovače a nastříkáme napadené listy rostlin ze všech stran. Pokud chceme použít peroxid jako prevenci, děláme to pouze od jara do podzimu.
 • Objeví-li se plíseň v substrátu, připravíme si silnější roztok peroxidu a destlivané či studené převařené vody  (poměr zhruba  1 : 3) a zalijeme. Aplikujeme jednou za týden, dokud nezmizí.

Zdroje: www.houselogic.comcs.wikipedia.orgwww.gardeningknowhow.com, Neobyčejné užití obyčejných věcí (Reader´s Digest Výběr)

Sdílejte článek

Přečtěte si také