Ústní voda se stará o zuby, ale taky zatočí s lupy, dezinfikuje rány nebo nahradí deodorant

Ústní voda je nedílnou součástí každodenní zubní hygieny. Možná ale budete překvapeni, k čemu všemu se dá ještě využít. Například může posloužit jako jednorázová náhrada pleťové vody nebo zabiják kožní plísně na nohách či zmizík modřin. A to není zdaleka všechno. Máme pro vás i recept na domácí ústní vodu.

Ústní voda má antiseptické a antibakteriální vlastnosti, pomáhá zabránit vzniku zubního plaku, zároveň dezinfikuje ústa a dostane se i tam, kam ani kartáček nebo zubní niť ne.

INSPIRUJETE SE: 13 překvapivých tipů, jak využít zubní pastu. Pomůže s opary i zamlženými brýlemi

Že se některé přípravky dají použít i k jiným účelům, než ke kterým jsou původně určeny, není nic nového. Ale možná vás zatím nenapadlo, že když vám dojde pleťová voda, můžete je nahradit ústní vodou. Působí jako dezinfekce, takže ji uplatníte při mnoha dalších příležitostech.

Jak využít ústní vodu jinak než na vyplachování úst

Předem se nikdy nezapomeňte podívat na složení. Má-li ústní voda jako náhradník dobře posloužit, je nutné, aby v ní byl alkohol, a zároveň nesmí obsahovat cukr!

Vydezinfikuje zubní kartáček

Ústní voda se postará nejen o hygienu ústní dutiny, ale zbavíte se díky ní také bakterií a mikrobů na zubním kartáčku. Ten stačí do ústní vody jednou za týden namočit a nechat ideálně přes noc.

Prospěje problematické pleti

Díky antiseptickým vlastnostem dokáže pomoci s problematickou pletí a podpořit hojení akné. Jednoduše ji stačí nanést přímo na postižená místa na obličeji, nechat chvíli působit a následně omýt čistou vodou. Výsledky budou znatelné už po prvním použití této účinné procedury.

Nahradí pleťovou vodu

Antiseptická ústní voda dokáže občas nahradit pleťovou vodu se stahujícím účinkem. Napřed si ale ujistěte, jestli neobsahuje cukr! Nejdříve obličej umyjte teplou vodou a utřete dosucha. Na tampon kápněte trochu ústní vody a pleť jemně masírujte krouživými pohyby odzdola nahoru. Okolí očí a víčka samozřejmě vynechte. Potom obličej znovu omyjte teplou vodou a nakonec ještě studenou. Pleť bude jasná a prokrvená a rozšířené póry se stáhnou.

Zatočí s lupy

Trápí vás lupy? Nejdříve si umyjte hlavu běžným šamponem a potom do vlasů vetřete alkoholovou ústní vodu. Nechte přibližně tři minuty působit, opláchněte vlažnou vodou a dál už pokračujte tak, jak jste zvyklí – například použijte kondicionér. Opakujte při každém mytí, dokud lupy úplně nezmizí.

Poradí si s kožní plísní nohou

Nepříjemné svědění mezi prsty u nohou nebo zahnědlý nehet – to jsou neklamné příznaky kožní plísně. Pokud je napadení v počáteční fázi, zkuste plíseň zastavit – postižené místo potírejte několikrát denně vatovým tamponem namočeným v ústní vodě. Počítejte s tím, že to bude trochu pálit, nicméně kožní plíseň na nohou by měla po několika dnech pomalu ustoupit.

PŘEČTĚTE SI: Na co je dobrý tea tree olej a jak tenhle australský poklad využít pro zdraví

Plíseň na nehtech je tvrdší oříšek. Vytvořte roztok ústní vody a jablečného octa v poměru  1 : 1 a aplikujte na postiženou oblast dvakrát až třikrát denně. Zhruba po čtyřech až šesti týdnech by měl začít růst zdravý nehet a ten poškozený byste měli postupně odstřihávat. Pokud nebude patrné žádné zlepšení, domácí samoléčbu ukončete a navštivte lékaře. Tato kúra ústní vodou je také užitečná pro prevenci plísňové infekce.

Zahladí modřiny

Ve většině případů je vznik modřiny naprosto neškodným jevem a není třeba se bát. Z estetického hlediska ovšem modřina způsobuje nemalé problémy. Ústní voda vám pomůže rychleji se zbavit nevzhledných modřin hrajícími všemi barvami. Naneste ji přímo na postižené místo, nechte chvíli působit, a poté lehce masírujte krouživými pohyby. Příznivé výsledky pocítíte již po několika minutách a podlitina už nebude tolik výrazná.

Uleví při bodnutí hmyzem

Poštípání od komárů a dalšího otravného hmyzu způsobuje nepříjemné svědění. I s tímto problémem vám dokáže pomoci běžná ústní voda. Naneste ji trošku pomocí tamponu přímo na místo vpichu a nechte chvíli působit. Úlevu pocítíte už během několika minut.

Když není po ruce deodorant

Už se vám někdy stalo, že jste si chtěli aplikovat deodorant nebo antiperspirant, ale nebyly po ruce? V takovém případě stačí sáhnout po ústní vodě! Zvlhčete kosmetický tampon ústní vodou s alkoholem bez cukru a vytřete jamky v podpaží. Zbavíte se zápachu a zabráníte pocení.

Odstraní zápach z prádla

Máte doma sportovce, který klidně nechá zpocené oblečení a ponožky několik dní nacpané v batohu? Zkuste do pračky během praní přidat 200 ml ústní vody a pro jistotu ještě můžete přidat asi 100 ml bílého octa. Tuhle prací metodu nepoužívejte na termoprádlo nebo na oblečení s vodoodpudivou či jinou speciální povrchovou úpravou.

Recept na domácí ústní voda bez alkoholu

Osvěžte svůj dech domácí ústní vodou bez alkoholu. Do 500 ml vody vložte 50 g celého hřebíčku a několik lístků máty peprné. Uzavřete a nechte přes noc vyluhovat. Sceďte a můžete si vypláchnout ústa.

Zdroje: Neobyčejné užité obyčejných věcí (Rider´s Digest Výběr), experthometips.comrd.com

Sdílejte článek

Přečtěte si také