návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jitrocel a řebříček poskytnou první pomoc na zahradě

Lenka Odstrčilová , Vydáno: 11.05.2021
Jak ošetřit drobná poranění při práci na zahradě: i poranění od trnů růže je třeba vždy dobře vyčistit, jinak může dojít k infekci.
Autor: iStock Jak ošetřit drobná poranění při práci na zahradě: i poranění od trnů růže je třeba vždy dobře vyčistit, jinak může dojít k infekci.
Pletí a okopávání, stříhání keřů a stromů nebo sekání trávy patří k běžné sezonní práci na zahradě. Poranění od trnů, škrábance, odřeniny, oděrky, povrchové řezné rány a další drobné nehody bývají při zahradničení poměrně časté. Samozřejmostí by mělo být používání zahradnických rukavic, ale ani ty nejsou stoprocentní jistotou. Když už se na něco stane, je důležité ránu řádně očistit od nečistot, především od hlíny, a ošetřit – a my vám prozradíme, jak na to. I obyčejné škrábnutí o trn růže může začít nepříjemně hnisat, pokud se do něj dostane infekce. Víte, že s první pomocí při ošetření drobných poranění skvěle pomohou známé byliny z louky jako řebříček nebo jitrocel i exotická aloe vera?

reklama

První pomoc při poranění na zahradě

Každé poranění, které se nám stane při práci na zahradě, je nějakým způsobem znečištěné, a proto je potřeba ho v první řadě pořádně vyčistit od hlíny, písku, kamínků atd. Nedostatečné vyčistění je důvodem dlouhého nebo i komplikovaného hojení. I obyčejné škrábnutí o trn růže může začít nepříjemně hnisat, pokud se do něj dostane infekce.

Jak ošetřit drobná poranění při práci na zahradě: je-li rána drobná a nehrozí její znečištění, nemusíme ji krýt, jinak použijeme textilní polštářkovou nebo hydrokoloidní náplast
Autor: iStock Jak ošetřit drobná poranění při práci na zahradě: je-li rána drobná a nehrozí její znečištění, nemusíme ji krýt, jinak použijeme textilní polštářkovou nebo hydrokoloidní náplast
  1. Viditelnou špínu odstraníme z rány proudem studené vody. Pokud se nám všechny nečistoty nepodaří odplavit, musíme to udělat pinzetou. Nesmíme zapomenout ani na okolí poranění. Na jeho očištění můžeme použít mýdlo, ale jen opatrně, aby se nedostalo do rány.
  2. V případě silného znečištění použijeme dezinfekční prostředek, např. 3% peroxid vodíku. Pokud nám zranění způsobil např. rezavý hřebík či zahradní nářadí, raději vyhledáme lékaře, zejména nejsme-li si jistí, jak jsme na tom očkováním proti tetanu.
  3. Při drobných ranách je krvácení malé, drobné a přejde samo. Pokud rána krvácí silněji, můžeme si pomoci lehkým zatlačením na místo postižení přes mulový čtvereček, gázu nebo čistou látku (vyžehlený kapesník), abychom se rány nedotýkali rukama. Začne-li krev prosakovat, přidáme další vrstvu na tu původní a tlačíme dál a o něco pevněji.
  4. Je-li rána drobná a nehrozí její znečištění, nemusíme ji krýt, jinak použijeme textilní polštářkové nebo hydrokoloidní náplasti. K rychlému zakrytí odřenin a drobných povrchových poranění poslouží akutol sprej, který ránu zacelí plastickým filmem, zabraňuje přístupu cizorodých látek z vnějšího prostředí a také dovoluje kůži dýchat.
Jak ošetřit drobná poranění při práci na zahradě: osvědčenou a generacemi prověřenou první pomocí při ošetření menších poranění je  jitrocel kopinatý, použít se dá také jitrocel větší (Plantago major)
Autor: iStock Jak ošetřit drobná poranění při práci na zahradě: osvědčenou a generacemi prověřenou první pomocí při ošetření menších poranění je  jitrocel kopinatý, použít se dá také jitrocel větší (Plantago major)

První pomoc z přírody

Jako první pomoc při ošetření můžeme využít léčivé účinky běžných, snadno dostupných bylin, které najdeme na každé louce, a protože většinou rostou jako plevel, tak i v zahradě – stačí je jen utrhnout a aplikovat.

Jitrocel

Osvědčenou a generacemi prověřenou první pomocí při ošetření menších poranění je jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata), ale použít se dá i  jitrocel větší (Plantago major). Jitrocel pomáhá zacelovat rány tím, že, vytvoří ochranný film, který zastaví krvácení a brání pronikání nečistot, navíc zklidňuje a ochlazuje pokožku. Díky kyselině křemičité má hojivé a antibakteriální účinky.

  • Několik jitrocelových listů opláchneme vodou, rozmačkáme je v dlaních a ranku uvolněnou šťávou pokapeme nebo potřeme.
  • Rozměněné listy přiložíme na ránu, obvážeme gázou nebo třeba kapesníkem a necháme do druhého dne působit. Rána se zklidní a následně se hojí mnohem lépe a kratší dobu.
Co s jitrocelem? Udělejte sirup proti kašli, čaj proti kouření a mast proti otokům

Co s jitrocelem? Z listů udělejte sirup proti kašli, mast na otoky nebo je nasušte na zimu

Jak na aloe vera?

Aloe vera: Jak zázračnou rostlinu pěstovat a co z ní vyrobit?

Řebříček

Řebříček obecný (Achillea millefolium) zastavuje krvácení ran a zároveň je dezinfikuje, působí protizánětlivě, tlumí bolest a pomáhá při hojení, protože má stahující účinky. Můžeme ho kombinovat s jitrocelem.

  • Rozemneme čerstvé listy i květy tak silně, abychom porušili rostlinné pletivo a uvolnili účinné látky. Vzniklou kaši naneseme na ránu a ovážeme. Necháme působit několik hodin
Jak ošetřit drobná poranění při práci na zahradě: řebříček obecný zastavuje krvácení ran a zároveň je dezinfikuje, působí protizánětlivě, tlumí bolest a pomáhá při hojení
Autor: iStock Jak ošetřit drobná poranění při práci na zahradě: řebříček obecný zastavuje krvácení ran a zároveň je dezinfikuje, působí protizánětlivě, tlumí bolest a pomáhá při hojení

Přeslička rolní

Přeslička rolní (Equisetum arvense) je zajímavá prastará léčivá bylina, které mj. obsahuje v průměru 8 % kyseliny křemičité a oxidu křemičitého, a proto působí antisepticky a urychluje hojení.

  • Na ránu přiložíme v ruce rozmělněnou čerstvě utrženou nať, ovážeme a necháme působit asi dvě hodiny.
Kokoška pastuší tobolka umí zastavit krev z nosu

Kokoška pastuší tobolka zastaví krvácení z nosu. Můžete ji přidat i do salátů

Zelená přeslička rolní prospívá zdraví jako čaj i koupel

Přeslička rolní posiluje imunitu a detoxikuje tělo. Nespleťte si ji ale s přesličkou bahenní!

Kokoška pastuší tobolka

Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa-pastoris), bylina s drobnými bílými kvítky je při vyhledávaným přírodním pomocníkem při ošetření drobných poranění. Nejvýznamnějším účinkem byliny je schopnost zastavovat krvácení a antibakteriální aktivita.

  • Přímo na ránu přiložíme v ruce rozmačkanou čerstvou bylinu a ovážeme.
Jak ošetřit drobná poranění při práci na zahradě: na ošetření ran se využívá gelová dužnina, která je ukryta uvnitř listu aloe vera
Autor: iStock Jak ošetřit drobná poranění při práci na zahradě: na ošetření ran se využívá gelová dužnina, která je ukryta uvnitř listu aloe vera

Náš tip: Aloe vera

Aloe vera sice na louce nenajdeme, ale většina zahrádkářů tuhle exotickou léčivku pěstuje doma. Na ošetření ran se využívá gelová dužina, která je ukryta uvnitř listu. Výrazně urychluje a zkvalitňuje hojení ran, má účinky antibakteriální a protizánětlivé, podporuje růst nových kožních buněk.

  • Utržený list aloe vera rozřízneme a gelem ránu potíráme. Nebo rozříznutý řeznou stranou (gelem) naneseme na ránu a pokryjeme lehce obvazem.

Mohlo by se vám taky líbit:

8 dobrých rad pro začínající zahradníky

8 dobrých rad pro začínající zahradníky, jak zvládnout pěstování zeleniny i květin

Objevte svůj zahradnický talent podle dne narození

Zahradnický talent odhalí den narození. Komu zahradničení jde a kdo by se do něj neměl pouštět?

Jitrocel kopinatý

Přivítejte v kuchyni jitrocel kopinatý

Tohle... není Aloe vera, nýbrž Aloe polyphylla!

Rozeznáte Aloe vera od jiných aloí? S léčivou rostlinou je to složitější, než se zdá

Bříza prospěje zdraví kloubů, ledvin i vlasů, pomůže s detoxem a hubnutím

Bříza podporuje zdraví ledvin, kloubů i vlasů a kůže, pomáhá s hubnutím a detoxem

Zemědým je lék na takřka všechna kožní onemocnění. Nasbírejte si kvetoucí nať téhle pozoruhodné byliny a vyzkoušejte její sílu na vlastní kůži

Zemědým léčí kožní onemocnění. Nasbírejte si kvetoucí nať a vyzkoušejte její sílu na vlastní kůži

reklama

Článek je zařazen v: nehoda zahrada , poranění zahrada , první pomoc zahrada , byliny na rány , jitrocel , řebříček , kokoška pastuší tobolka , přeslička rolní , aloe vera , úraz zahrada první pomoc , jak ošetřit ránu

reklama

Přečtěte si také