Ošetření drobných zranění na zahradě: Rychlou první pomoc poskytnou jitrocel, řebříček i aloe vera

Pletí a okopávání, stříhání keřů a stromů nebo sekání trávy patří k běžné sezonní práci na zahradě. Poranění od trnů, škrábance, odřeniny, oděrky, povrchové řezné rány a další drobné nehody bývají při zahradničení poměrně časté. Samozřejmostí by mělo být používání zahradnických rukavic, ale ani ty nejsou stoprocentní jistotou. Když už se na něco stane, je důležité ránu řádně očistit od nečistot, především od hlíny, a ošetřit. Rychlou první pomoc nabízejí i bylinky.

První pomoc při poranění na zahradě

Každé poranění, které se nám stane při práci na zahradě, je nějakým způsobem znečištěné, a proto je potřeba ho v první řadě pořádně vyčistit od hlíny, písku, kamínků atd. Nedostatečné vyčistění je důvodem dlouhého nebo i komplikovaného hojení. I obyčejné škrábnutí o trn růže může začít nepříjemně hnisat, pokud se do něj dostane infekce.

Ošetření ran krok za krokem

  • Viditelnou špínu odstraníme z rány proudem studené vody. Pokud senám všechny nečistoty nepodaří odplavit, musíme to udělat pinzetou. Nesmíme zapomenout ani na okolí poranění. Najeho očištění můžeme použít mýdlo, ale jen opatrně, aby se nedostalo do rány.
  • V případě silného znečištění použijeme dezinfekční prostředek, např. 3% peroxid vodíku. Pokud nám zranění způsobil např. rezavý hřebík či zahradní nářadí, raději vyhledáme lékaře, zejména nejsme-li si jistí, jak jsme na tom očkováním proti tetanu.
  • Při drobných ranách je krvácení malé, drobné a přejde samo. Pokud rána krvácí silněji, můžeme si pomoci lehkým zatlačením namísto postižení přes mulový čtvereček, gázu nebo čistou látku (vyžehlený kapesník), abychom se rány nedotýkali rukama. Začne-li krev prosakovat, přidáme další vrstvu na tu původní a tlačíme dál a o něco pevněji.
  • Je-li rána drobná a nehrozí její znečištění, nemusíme ji krýt, jinak použijeme textilní polštářkové nebo hydrokoloidní náplasti. K rychlému zakrytí odřenin a drobných povrchových poranění poslouží sprej, který ránu zacelí plastickým filmem, zabraňuje přístupu cizorodých látek z vnějšího prostředí a také dovoluje kůži dýchat.

První pomoc z přírody

Jako první pomoc při ošetření můžeme využít léčivé účinky běžných, snadno dostupných bylin, které najdeme na každé louce, a protože většinou rostou jako plevel, tak i v zahradě – stačí je jen utrhnout a aplikovat.

Jitrocel

Osvědčenou a generacemi prověřenou první pomocí při ošetření menších poranění je jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata), ale použít se dá také jitrocel větší (Plantago major). Jitrocel pomáhá zacelovat rány tím, že, vytvoří ochranný film, který zastaví krvácení a brání pronikání nečistot, navíc zklidňuje a ochlazuje pokožku. Díky kyselině křemičité má hojivé a antibakteriální účinky.

  • „Několik jitrocelových listů opláchneme vodou, rozmačkáme je v dlaních a ranku uvolněnou šťávou pokapeme nebo potřeme. Rozměněné listy přiložíme na ránu, obvážeme gázou nebo třeba kapesníkem a necháme do druhého dne působit. Rána se zklidní a následně se hojí mnohem lépe a kratší dobu," radí bylikář Martin Kolár,

Řebříček

Řebříček obecný (Achillea millefolium)zastavujekrvácení ran a zároveň je dezinfikuje, působí protizánětlivě, tlumí bolest a pomáhá při hojení, protože má stahující účinky. Můžeme ho kombinovat s jitrocelem.

  • „Rozemneme čerstvé listy i květy tak silně, abychom porušili rostlinné pletivo a uvolnili účinné látky. Vzniklou kaši naneseme na ránu a ovážeme. Necháme působit několik hodin," doporučuje bylinkář.

Přeslička rolní

Přeslička rolní(Equisetum arvense) je velice zajímavá prastará léčivá bylina, které mj. obsahuje v průměru 8 % kyseliny křemičité a oxidu křemičitého, a proto působí antisepticky a urychluje hojení.

  • "Na ránu přiložíme v ruce rozmělněnou čerstvě utrženou nať, ovážeme a necháme působit asi dvě hodiny," uvádí M. Kolár.

Kokoška pastuší tobolka

Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa-pastoris), bylina sd robnými bílými kvítky je při vyhledávaným přírodním pomocníkem při ošetření drobných poranění. Nejvýznamnějším účinkem byliny je schopnost zastavovat krvácení a antibakteriální aktivita.

  • Přímo na ránu přiložíme v ruce rozmačkanou čerstvou bylinu a ovážeme.

Aloe vera

Aloe vera sice na louce nenajdeme, ale většina zahrádkářů tuhle exotickou léčivku pěstuje doma. Na ošetření ran se využívá gelová dužina, která je ukryta uvnitř listu. Výrazně urychluje a zkvalitňuje hojení ran, má účinky antibakteriální a protizánětlivé, podporuje růst nových kožních buněk.

  • „Utržený list aloe vera rozřízneme a gelem ránu potíráme. Nebo rozříznutý řeznou stranou (gelem) naneseme na ránu a pokryjeme lehce obvazem," doporučuje bylinkář,

Zdroje: medstarhealth.org, bylinkář Martin Kolár, cs.wikipedia.org


Přečtěte si také