12. listopadu 2019 15:00
Tereza JavorováMyši v domě? Vyzkoušejte osvědčené triky, které hlodavce vyženou jednou pro vždy
Animované filmy o Tomovi a Jerrym vám kdysi určitě přišly skvělé. Bohužel mít doma myši v reálném životě rozhodně není nic legračního. Máme pro vás tipy, jak se malých hlodavců zbavit jednou provždy. Zvlášť když klesne teplota, hlodavci se stěhují do našich domovů a nikdo nechce, aby mu po kuchyni pobíhala myš!
Věděli jste, že myš se dokáže protáhnout i dírkou o velikosti malé mince? Zní to šíleně, ale možná i takto malým otvorem se myši dostaly k vám domů. Jak se myší nadobro zbavit?
Nejprve je potřeba zjistit, jak se myši po vašem příbytku pohybují.Zaměřte se na čtyři základní věci.
- Vsaďte na svůj sluch. Když budete potichu, je dost možné, že brzy uslyšíte pohyb myší za zdí nebo mezi trubkami. Často se může ozývat i lehké škrábání.
- Hledejte myší trus, který přítomnost hlodavců jednoznačně prokáže.
- Všímejte si opotřebení a kousanců na izolacích, trubkách a podobně. Jasným ukazatelem jsou samozřejmě také ohlodané potraviny ve spíži nebo vpolicích nad kuchyňskou linkou.
- Začněte sledovat myší cestičky. Hlodavci se jich totiž obvykle drží stejně jako třeba mravenci.
Ucpěte díry
Myši jsou schopné,stejně jako například hmyz, najít ve vašem domě či bytě i ty nejmenší konstrukční nedostatky. Láká je teplo domova a příslib zbytků potravin a odpadků. Je proto velmi důležitédrobné skulinky najít a dobře utěsnit.
Nepoužívejte jed
Odpuzovače nejsou nejlepší řešení pro obytné prostředí.Mějte na paměti, že je tojed. Kontakt s ním by mohl pro malé děti nebo domácí zvířata skončit katastrofou. Může se také snadno stát, že přípravek použijete na místě, na které pak zapomenete, a zjistíte to až ve chvíli, kdy vdomě začne zapáchat tlející tělo myši. A to rozhodně není pěkný zážitek.
Věřte pastím na myši
Vsaďte na starou dobrou past na myši. Vdnešní době existuje celá řada typů pastiček a většina z nichje opravdu účinná. Pokud si nejste jistí, kterou zvolit, poraďte se sodborníkem nebo si nechte nějaké doporučit od známých či sousedů.
Myš vyhladovte
Vzhledem k tomu, že myši mají špatný zrak, jejich další smysly jsou zesíleny. Hlodavci budou jíst cokoli, včetně svého vlastního trusu, aby přežily. I pár zrníček strouhanky nebo soli stačí myši ktomu, aby se najedla, a tak se jí pochopitelně nejlépe daří na místech, kde skladujete jídlo. Měli byste si proto dávat dobrý pozor na to, kde a vjakých obalech potraviny uchováváte.
Nastražte návnadu
Zní to trochu komicky, ale pokud chcete myš chytit, můžete jí nastražit třeba čokoládovou tyčinku, po kterýchjdou jako divé. Obvykle si sice potravu odnášejí do svého hnízda, pokud ji však neunesou, začnou na své „kořisti“ hodovat tam, kde ji právě našly, a to bez ohledu na jakékoli hrozící nebezpečí. A právě vtu chvíli máte šanci myš dostat.
Chutnají jim psí granule a konzervy
Myši se bez problémů uživí i zrním, které necháváte vkrmítku pro ptáky nebo dokonce psím či kočičím žrádlem. Dobře si proto před odchodem zdomu rozmyslete, jestli svému domácími mazlíčkovi necháte přes den naplněnou misku. Je totiž klidně možné, že zní bude žrát spolu smyšmi. A za to vám po vašem návratu domů nejspíš moc nepoděkuje.
Chyťte všechny myši
Mějte na paměti, že tam, kde je jedna myš, jich bude snejvětší pravděpodobností víc. Než se tedy svervou pustíte do chytání jednoho osamoceného „Jerryho“, povolejte raději na pomoc odborníka. Nikdy totiž nevíte, kdy si na sýru ve vaší spíži začnou pochutnávat další členové jeho početné rodinky.
(MB)