Bydlení

29. prosince 2015 05:21

Markéta Zídková

Pět tipů, jak předcházet plísni v bytech a jak se jí zbavit, když se vyskytne

Plíseň je vytrvalý nepřítel.

Nepříjemný zápach, načernalá a navlhlá zeď - tak to vypadá, když k vám domů zavítá plíseň. Neměli bychom ji vůbec podceňovat, jelikož boj s plísní bývá obvykle vleklý a mnohdy se může zdát i nekonečný. Tento nešvar nejenže hyzdí náš domov a často i zapáchá, ale především je zdraví nebezpečný. Na nic nečekejte a co nejdříve dejte plísni sbohem! Přinášíme vám několik rad a tipů, jak s nevítaným hostem zatočit!

Plíseň uvolňuje nebezpečné spory, které jsou příčinou dráždivého kašle, slzení, rýmy, kýchání a dalších alergických reakcí. A právě z tohoto důvodu je důležité ji v případě výskytu ihned odstranit a zamezit tak jejímu rozšíření.

Pět tipů, jak plísni předcházet:

1. Větrejte! V zimních měsících jsme zvyklí náš domov vytápět a větrání omezujeme na minimum. To je ale chyba! Nedostatečné větrání je právě jedním z nejčastějších důvodů vzniků plísně.

2. Omezte sušení prádla uvnitř domova! Ano, tohle se dá jen stěží omezit, když doma bydlí pětičlenná rodina. A právě proto je pro vás nejlepší volbou sušička prádla, díky které nedáte plísni šanci a zároveň zejména ženy ocení volný čas navíc, který předtím trávily sušením prádla a pracným žehlením.

3. Máte doma rybičky nebo hodně květin? Pořiďte si odvlhčovač vzduchu! Nejen sušení prádla doma zvyšuje vlhkost vzduchu. Na vině může být i chov rybiček nebo pěstování květin. V tomto případě je nejlepší, abyste si pořídili odvlhčovač vzduchu, který sníží vlhkost v bytě. Díky tomu předejdete vzniku plísně a nebudete muset tolik větrat.

4. Více členů v domácnosti, rovná se více vlhkosti. Jste-li početná rodina, vlhkost vzduchu roste rychle, a tak je ideální skloubit častější větrání a odvlhčovač vzduchu.

5. Kontrolujte vlhkost vzduchu! Mnohdy nám ani nepřijde, že žijeme „jako v deštném pralese“ – vlhkost vzduchu překročí 70% a my se divíme, že nám na zdi vyskočí černé tečky a objeví se plíseň. Meteostanice je proto ideálním pomocníkem, který nejenže změří teplotu uvnitř a venku, ale často vám ukáže i vlhkost vzduchu v daném pokoji. V případě, že vlhkost přesáhne 50 - 60%, je načase ji snížit, a to ihned!

Co je to plíseň?

Plíseň je mikroskopická houba, které se výborně daří všude, kde je vlhkost a teplota okolo 20 - 25 °C. A právě proto s ní nejčastěji bojujeme v domácnostech od podzimu do jara. V této době lidé kvůli chladu moc často nevětrají, a tak se v obytných prostorách zvyšuje vlhkost a nezvaný host na sebe nenechá dlouho čekat. Častým místem výskytu plísně jsou i koupelny, kde se objevuje díky nahromaděné vlhkosti celoročně.

Není ale také vyloučeno, že se vyskytne tam, kde je teplota pod 10 °C. Zde je ale na vině špatně provedená izolace střechy nebo zateplení zdi. Bohužel v tomto případě je potřeba odstranit příčinu vzniku plísně. S její likvidací nečekejte!

Jak s plísni bojovat a vyhrát - když už se vyskytne

1. Najděte příčinu! Když už se plíseň objeví je důležité zjistit příčinu. Jestliže máte doma vysokou vlhkost vzduchu, začněte větrat, nebo si pořiďte odvlhčovač vzduchu. Ale v případě, že vysoká vlhkost v bytě není, je na vině špatná izolace zdi či střechy. Problémem může být také samotná zeď a její konstrukce, případně tepelné mosty. Pak je lepší poradit se s odborníkem.

2. Proti plísním existuje řada chemických přípravků ať už s obsahem chlóru nebo bez něj. Vedle toho existují i přípravky přírodní - z tzv. "chytré houby", které obsahují mikroorganismy Pythium oligandrum, jež ničí nežádoucí plísně na zdech obytných místností tím, že se jimi živí. Jakmile plísně zneškodní, už se nemá čím živit a z ošetřeného zdiva zase zmizí. Aktivní mikroflóra je nepatogenní, nenapadá rostliny, zvířata ani lidi.

4. Neumisťujte nábytek ke stěnám, kde už se jednou objevila plíseň. Nechte zdi „dýchat“. V případě, že nemáte nábytek kam umístit, ponechejte mezi nábytkem a stěnou mezeru 5-10 cm.

5. Jestliže se plísně dlouhodobě nemůžete zbavit, oškrábejte malbu. Oškrábejte pokud možno větší plochu, než kde se plíseň znova vyskytovala. Poté ji natřete vápennou malbou s přísadou protiplísňového přípravku. Vyhněte se tapetování!

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky plíseň domov nábytek vlhkost ventilace odvlhčovač

Přečtěte si také