Bydlení

17. září 2016 06:00

Klára Beščecová

Pididům s klenbou za 120 000 korun? Tak to beru!

Těžko říct, jestli za tím stojí chuť schoulit se v malém a důvěrně známém prostoru, neochota udržovat a uklízet větší prostory nebo čistě ekonomická nutnost, nicméně obliba minidomečků v zahraničí neustále roste. Tenhle americký model navíc zaujme nápaditým designem a cenou 120 000 korun.

Zvenčí to připomíná něco mezi rekvizitou zPána prstenů, hangárem pro rogalo a roztomilou zahradní chatkou. Nenechte se ale mýlit. Arched Cabines, tedy něco jako „klenuté chaty“, nabízejí variabilitu a netušený vnitřní prostor. Dům navíc zdodaných dílů zvládnete postavit za víkend, tedy pokud máte připravenou základovou desku.

Co vás tedy uvnitř domu Davida Crueye, designéra a majitele firmy Arched Cabines zamerického Houstonu, čeká? Předně se musíte rozhodnout, jak velký půdorys a výšku oblouku budete potřebovat. Díky chytré konstrukci může být délka domu prakticky neomezená, šířka je pak od 4,3 do 7,3 metru. Vzávislosti na zvolené šířce se výška domu pohybuje od 3,7 do téměř šesti metrů.

Pojem chata není vpřípadě Arched Cabines úplně přesný. Vceně domu totiž dostanete nejen žebroví konstrukce, krov, střechu a podlahy, ale také kvalitní izolaci, díky níž je dům celoročně obyvatelný. Na dům navíc firma dává záruku 40 let a vybrat si můžete z 20 barevných variant. Na druhou stranu musíte počítat snáklady na zasíťování a základy domu.

(mil)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také