Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Počmárejte si stěny: Jak nakládat s písmem v domácnosti

Nápisy mohou skvěle doplnit naše domovy. Nebojte se jich. Inspirujte se čínskou kaligrafií, reklamními plakáty nebo jednoduchými kresbami.
Vydáno: 09.09.2018
Využijte písmo jako dekoraci!
Autor: istock.com Využijte písmo jako dekoraci!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Písmo je umění. Krasopis už většinou neumíme, ale můžeme se ho naučit, případně si alespoň hezké nápisy koupit. Pomohou vyřešit dekorace v bytě, snadno s nimi dotvoříte styl pokoje a vnesou domů jinou energii než fotky a obrazy.

Neony

Světelné nápisy pořídíte v obchodech s dekoracemi. Vesměs se bude jednat o základní anglická slova. Pokud máte zájem o něco originálnějšího, nechte si neonové nápisy vyrobit na zakázku. Je to dražší investice, ale zajistí nevšední vzhled pokoje, zvlášť pokud vyberete výraznou barvu. Neonům nejvíce sluší bledě modrá a růžová.

Neonové nápisy se dají běžně pořídit
Autor: unsplash.com Neonové nápisy se dají běžně pořídit

Chalkboard wall

Velkým trendem jsou nátěry, které promění stěnu v tabuli. Jak na to, najdete v našem článku. Pokud ale nechcete vymalovat celou stěnu černou barvou, poslouží vám i menší tabule, které běžně pořídíte v obchodech i po internetu. Případně sáhněte po nástěnkách. Tabule a nástěnky mají tu výhodu, že na nich lze dekorace obměňovat snadno, a když se vám tenhle způsob dekorování bytu omrzí, můžete se ho jednoduše zbavit.

Inspirace světem

Většina nápadů na práci s písmem k nám přichází ze Spojených států. Můžeme se ale podívat i jinam. Prozkoumejte stará evropská písma používaná od gotiky po baroko. Často objevíte fonty, které se budou hodit i pro současný domov. Můžete se taky podívat na tzv. filete porteño, styl písma a kresby, který vznikl v Buenos Aires. Vysloužil si zapsání na seznam nehmotných památek UNESCO a vypadá úžasně! Vyhledejte si ho na internetu a zkoušejte obkreslit základní motivy.

Inspirujte se i jinde než v USA
Autor: istock.com Inspirujte se i jinde než v USA

Pokud zůstaneme v Evropě, inspiraci můžeme najít na Pyrenejském poloostrově. Arabové sem přinesli dlaždičky, které zejména v Portugalsku zůstaly v oblibě dodnes. Můžete odkoukat typickou kresbu a písmo v modré barvě na bílém pozadí, případně si takové dlaždičky pořídit, až tam vyjedete na dovolenou.

Psát můžete i dlaždičkami!
Autor: unsplash.com Psát můžete i dlaždičkami!

Recyklace cedulí

Nekupujte kopie starých reklamních cedulí. Je na nich vidět, že letitost jen předstírají. Raději se podívejte na půdy nebo do sklepů a garáží. Můžete tam najít staré nápisy nebo třeba dopravní značky. Tyhle kusy plechu poslouží jako skvělá dekorace zejména do industriálních nebo rustikálních bytů.

Staré cedule vypadají skvěle!
Autor: unsplash.com Staré cedule vypadají skvěle!

Míchejte

Můžete nechat vyniknout jednu velkou ceduli, nebo jich naopak namíchejte víc. Je jedno, že jsou jinými fonty, v rozdílných barvách a různých velikostí. Dohromady budou vypadat skvěle. Pamatujte ale, že si vždy musíte vybrat, jestli použijete jednu velkou ceduli či jeden velký nápis, nebo jich k sobě dáte opravdu hodně, tak jak je to vidět na fotce.

Písma se dají libovolně kombinovat, čím více jich bude, tím lépe!
Autor: unsplash.com Písma se dají libovolně kombinovat, čím více jich bude, tím lépe!

Plakáty

Podobné je to s plakáty. Ty často kombinují fotografii s písmem, mnohdy tvoří plnohodnotná umělecká díla, za která se platí velké sumy. Vyberte jeden plakát a dejte mu prostor, aby vynikl, nebo si naopak obývák proměňte ve výstavku svých idolů, doplňte plakáty obaly od LP desek, přepsanými kusy hudebních textů (klidně rovnou na zeď) a je to.

Pro hudební fanoušky
Autor: unsplash.com Pro hudební fanoušky

Trénujte

Naučit se krásně psát nejde bez tréninku. Ve velkých knihkupectvích s výtvarným oddělením najdete knihy, které vás krok po kroku naučí hezky psát. Budete si muset pořídit i speciální pera, fixy či štětce. Zkoušejte štěstí na papíře a když si budete jistí, že motiv, který chcete přenést na stěnu, zvládáte, pusťte se do malování.

Než se pustíte do stěn, trénujte na papíře
Autor: unsplash.com Než se pustíte do stěn, trénujte na papíře
Článek je zařazen v: lettering , dekorace , písmo , nápisy , dlaždičky , nápis , kresba
Reklama