Bydlení

9. září 2018 13:37

Matouš Hartman

Počmárejte si stěny: Jak nakládat s písmem v domácnosti

Nápisy mohou skvěle doplnit naše domovy. Nebojte se jich. Inspirujte se čínskou kaligrafií, reklamními plakáty nebo jednoduchými kresbami.

Písmo je umění.Krasopis už většinou neumíme, ale můžeme se ho naučit, případně si alespoň hezké nápisy koupit. Pomohou vyřešit dekorace vbytě, snadno snimi dotvoříte styl pokoje a vnesou domů jinou energii než fotky a obrazy.

Neony

Světelné nápisy pořídíte vobchodech sdekoracemi. Vesměs se bude jednat o základní anglická slova. Pokud máte zájem o něco originálnějšího, nechte si neonové nápisy vyrobit na zakázku. Je to dražší investice, ale zajistí nevšední vzhled pokoje, zvlášť pokud vyberete výraznou barvu. Neonům nejvíce sluší bledě modrá a růžová.

Chalkboard wall

Velkým trendem jsou nátěry, které promění stěnu vtabuli. Jak na to, najdete vnašem článku. Pokud ale nechcete vymalovat celou stěnu černou barvou, poslouží vám i menší tabule, které běžně pořídíte vobchodech i po internetu. Případně sáhněte po nástěnkách. Tabule a nástěnky mají tu výhodu, že na nich lze dekorace obměňovat snadno, a když se vám tenhle způsob dekorování bytu omrzí, můžete se ho jednoduše zbavit.

Inspirace světem

Většina nápadů na práci spísmem knám přichází ze Spojených států. Můžeme se ale podívat i jinam. Prozkoumejte stará evropská písma používaná od gotiky po baroko. Často objevíte fonty, které se budou hodit i pro současný domov. Můžete se taky podívat na tzv. filete porteño, styl písma a kresby, který vznikl vBuenos Aires. Vysloužil si zapsání na seznam nehmotných památek UNESCO a vypadá úžasně! Vyhledejte si ho na internetu a zkoušejte obkreslit základní motivy.

Pokud zůstaneme vEvropě, inspiraci můžeme najít na Pyrenejském poloostrově. Arabové sem přinesli dlaždičky, které zejména vPortugalsku zůstaly voblibě dodnes. Můžete odkoukat typickou kresbu a písmo vmodré barvě na bílém pozadí, případně si takové dlaždičky pořídit, až tam vyjedete na dovolenou.

Recyklace cedulí

Nekupujte kopie starých reklamních cedulí. Je na nich vidět, že letitost jen předstírají. Raději se podívejte na půdy nebo do sklepů a garáží. Můžete tam najít staré nápisy nebo třeba dopravní značky. Tyhle kusy plechu poslouží jako skvělá dekorace zejména do industriálních nebo rustikálních bytů.

Míchejte

Můžete nechat vyniknout jednu velkou ceduli, nebo jich naopak namíchejte víc. Je jedno, že jsou jinými fonty, vrozdílných barvách a různých velikostí. Dohromady budou vypadat skvěle. Pamatujte ale, že si vždy musíte vybrat, jestli použijete jednu velkou ceduli či jeden velký nápis, nebo jich ksobě dáte opravdu hodně, tak jak je to vidět na fotce.

Plakáty

Podobné je to splakáty. Ty často kombinují fotografii spísmem, mnohdy tvoří plnohodnotná umělecká díla, za která se platí velké sumy. Vyberte jeden plakát a dejte mu prostor, aby vynikl, nebo si naopak obývák proměňte ve výstavku svých idolů, doplňte plakáty obaly od LP desek, přepsanými kusy hudebních textů (klidně rovnou na zeď) a je to.

Trénujte

Naučit se krásně psát nejde bez tréninku. Ve velkých knihkupectvích svýtvarným oddělením najdete knihy, které vás krok po kroku naučí hezky psát. Budete si muset pořídit i speciální pera, fixy či štětce. Zkoušejte štěstí na papíře a když si budete jistí, že motiv, který chcete přenést na stěnu, zvládáte, pusťte se do malování.


Přečtěte si také