Trendy

20. února 2019 06:00

redakce Prima Zoom

10 kroků k industriálnímu stylu. Jak zařídit minimalistický, a přitom bohatý interiér?

Bydlet v továrně nezní lákavě. Industriální styl ale skloubil minimalismus a účelnost s drsným designem průmyslových prostor a dal světu interiéry, ve kterých můžete bydlet i pracovat. Není ani nijak náročný, zvláště ne na údržbu. Čím oprýskanější stěny i nábytek, tím lépe.

Inspirace industriálními městy a průmyslovými areály se objevila po přelomu milénia, ale její čas zdaleka neskončil. Staré výrobní haly, rezavé železo, opuštěné prostory ukazují, že zašlé věci mají svou nezaměnitelnou estetiku, která krásně kontrastuje s nablýskaností nově nakupovaného nábytku nebo čerstvě vymalovaných stěn.

Lidé si začali v poškozených starých věcech libovat. Je na to vhodná doba. Továrny postavené během dvacátého století získaly dostatečný čas na to, aby se proměnily v zajímavá místa plná historie a jednoduchého účelného designu, který se hodí i pro dnešní život.

Taková kovová skříňka pro ukládání montérek může klidně posloužit na kabáty mileniálů. Obnažené žárovky působí elegantně a člověk ještě ušetří za lustr. Oprýskané stěny zase není potřeba vymalovávat a můžete do nich přibít, kolik hřebíků chcete. Industriální styl nabízí jasnou výhodu. Pokud máte vhodné místo, zařizování není nijak složité. Navíc industriální byt nabízí i pohodlí, nemusíte sedět jen na kovových židlích, třeba jedno dvě křesla v jasných barvách interiér úžasně rozzáří a nabídnou místo pro odpočinek.

Odhalené cihly

Cihly se stanou dominantním prvkem místnosti. Pokud jsou poškozené, vůbec to nevadí. Postavte před ně nějaký zajímavý kus nábytku a už se ani nemusíte starat o věšení obrazů a fotek.

Odhalené zdivo je esencí industriálního stylu. Foto: pinterest.com/myindustrialinterior.nl

Čistota

Dvacáté století dalo světu funkcionalismus, z nějž vycházíme dodnes. Odrazil se i v industriálním stylu. Jasné čisté linie se tak staly dominantními. Pravé úhly mohou změkčovat výklenky, oblouky, ale čím jednodušší interiér je, tím lépe. Převažovat ani nemůže nějaká výrazná barva. Ideální jsou tak odstíny bílé a šedé.

Jednoduchost a minimalismus je základem. Foto: pinterest.com/architectenweb.nl

Šedé stěny

Pokud nemáte cihlovou stěnu a ani tu, která by byla otlučená a poškrábaná, můžete použít šedou barvu, případně patinovat. O tom, jak patinovat stěny, jsme psali zde.

Šedé stěny můžete prostřídat s těmi cihlovými. Foto: pinterest.com/myindustrialinterior.nl

Nebránit se květinám

Opuštěné továrny jsou zarostlé. Takže proč si nedat do industriálního interiéru i nějakou květinu? Muškáty nechte alpským chalupám, do industriálního interiéru vybírejte sukulenty nebo rostliny bez výrazných květů. A nebojte se ani akvárií s květinami. Jeden skvělý nápad na pěstování nenáročné roztomilé vodní řasy najdete zde.

Rostliny do industriálních interiérů rozhodně patří. Jen dávejte pozor na výrazné květy. Foto: pinterest.com/BoBedre

Fotografie a grafiky

Malba je pro industriální styl moc tradiční a navíc drahá. Nezapomínejte, že se inspirujeme zejména v továrnách a tím pádem i životem dělníků. Fotografie a grafiky se do industriálních interiérů hodí více. Fotografie zejména černobílé a grafiky drsnějšího ražení. Co si třeba pořídit nějaký linoryt nebo suchou jehlu? Aukční síně a galerie nabízejí širokou škálu grafik od českých umělců, cena nemusí být závratná. Často se pohybuje v rámci stovek.

Grafiky, kresby a fotografie jsou základem dekorací, nemusíte je ani dávat do rámů. Foto: pinterest.com/myindustrialinterior.nl

Věci z bazarů

Na industriálním stylu se dá i ušetřit. Židle i stoly snadno seženete v bazarech nebo internetových aukcích. Ušetříte a ještě získáte originál. Pokud rádi tvoříte, upravte si starší nábytek dle svých představ novým nátěrem nebo naopak patinováním. Staré věci také najdete na půdách a ve sklepech. O tom, co nevyhazovat a využít nebo přeprodat, se dočtete zde.

Zajděte do starožitnictví a bazarů. Tam seženete spoustu krásných dekorací. Foto: pinterest.com/vtwonen

Velké prostory

V malém bytě se vám bude industriální styl aplikovat těžko, ale neříkáme, že to nejde. Ideálem nicméně zůstávají veliké prostory plné světla. Dostatek denního světla je zásadní, aby industriální místnosti nepůsobily depresivně.

Dostatek světla a otevřené prostory jsou pro industriální styl ideální. Foto: pinterest.com/myindustrialinterior.nl

Kov

Snad žádný jiný styl nevyužívá tolik kovu. Může být rezavý, všelijak natřený, může být použitý na nábytku, ale třeba i na dekoracích. Seženete starý motor? Vystavte ho!

Staré železo jako dekorace? Proč ne! Foto: istock.com

Hra s barvami

Základem jsou černá, bílá, šedá, cihlová a taky barva masivu. To není zrovna široká škála, byť třeba šedá nabízí nespočet odstínů. Jednotvárnost industriálního prostoru můžete rozrazit nějakou jasnou barvou, třeba červenou.

Nábytek v tmavých a tlumených barvách je sázkou na jistotu. Foto: pinterest.com/ilovemyinterior.nl

Žárovky

Už se začínají měnit v klišé, do industriálních prostorů ale patří. Nemusíte kupovat klasickou „Edisonovu“ žárovku, postačí ty normální. Pokud chcete vybočit z řady, pořiďte si barevné žárovky. Třeba červené dodají interiéru netradiční nádech. Použijte i LED světelné pásky a řetězy.

Žárovky působí skvěle zvláště ve větším počtu. Foto: istock.com

Další články:


Přečtěte si také