Bydlení

9. dubna 2019 10:00

maku-la@seznam.cz

PŘED a PO: Takhle dopadla proměna z Jak se staví sen pro babičku s vnoučaty

V posledním díle jsme pomáhali paní Zdeně s proměnou domu, kde již čtvrtým rokem vychovává svá vnoučata. Jejich bydlení však nebylo vhodně řešené. Zdena si přála pokojíčky pro děti, ale kdyby ona sama mohla mít jedno přání, potěšilo by ji upravit kuchyň. Toto je výsledek celé náročné proměny.

Paní Zdena je v důchodu, má za sebou rakovinu a sama pomáhá v pobočce organizace Mamma Help. Má dospělé tři děti, ale dvě z nich se k rodině moc nehlásí, proto se místo rodičů stará o vnoučata, kterámá ve své péči.

Tato proměna opravdu nebyla jednoduchá, ale výsledek stojí za to. Nahlédněte do galerie.

Jak se na proměnu dívají designéři Kamila Douděrová a František Kobližka?

Kamila s Františkem jsou miláčky diváků. Jejich optimismus je nakažlivý a dokážou si poradit úplně se vším.

Hodnocení designérů

Byla to proměna převratná, kdy jsme nešli jen po povrchu, ale i pod „kůži“ starému domu. Otevřeli jsme mu strop a odhalili stěny. Narušili do hloubky letité pořádky a vdechli mu nový život. Měli jsme pocit, že jsme se dostali až za hranici technicky možného a fyzicky reálného.

Největší výzva proměny

Největší výzvou byla odvaha pustit se do našich vizí, a to odhalit trámy ve stropě a otlouct některé původní omítky až na cihlu. Zde jsme doufali, že trámy budou zachovalé a pěkně otesané. U zdí jsme si zase v duchu přáli, aby byly cihelné, správně vázané s minimem kazů nebo pozdějších dozdívek a úprav, které pod omítkou nevidíte, a celkový dojem by tak mohly totálně zkazit. To byla vlastně nejvyšší meta, a zároveň velký risk! Když to nevyjde, tak už nezbyde čas to vrátit zpátky. Museli jsme se rozhodnout a přijmout jakýkoli výsledek.

Naše proměna nakonec respektuje dům a má vztah k lidem, kteří v něm bydlí. Snažili jsme se tvořit a zároveň neuhýbat z jeho původního charakteru. Styl je venkovský, jemně rustikální s využitím původních konstrukčních prvků domu, které se staly hlavní nosnou estetickou hodnotou proměny.

Dětské pokoje

Obě děti mají krásné velké postele, dostatek skříní s úložným prostorem a pracovní stůl s policemi. Kuchyně je moderně pojatá a praktická. Barevně spíše střídmá. Kombinujeme bělené dřevo na dvířkách a viditelných plochách s lávově hnědou pracovní deskou. Zajímavou vychytávkou jsou rozšířené parapety, kam se vejde vystavit mnoho keramických hrnců, které babička sbírá.

A nezapomeňte, že další sezóna se už připravuje!Budeme ji vysílat na jaře 2020. Více informací o pořadu a všechny epizody najdete ZDE.


Přečtěte si také